Rus denizaltı tersanesi müdürü aniden öldü

BOTR

Yeni ÜyeRus denizcilik endüstrisindeki en önemli adamlardan biri öldü. Tersane müdürü Alexander Buzakov 66 yaşında öldü.


Önemli Rus donanma tersanelerinin genel müdürü Alexander Buzakov 66 yaşında öldü. Bu, Birleşik Gemi İnşa Şirketi tarafından Cumartesi günü St. Petersburg’da duyuruldu. Şirket, hayatını Rus filosuna adayan bir kişi olarak yönetmene saygılarını sundu. Buzakov, Cuma günü yeni denizaltı Velikie Luki’nin vaftiz törenine katıldı. Ölüm nedeni verilmedi, sadece beklenmedik bir ölümden bahsedildi. Buzakov, on bir yıl boyunca Rus deniz filosunun üretiminin büyük bir bölümünü yönetti.


Buzakov, Rusya’nın savunma sanayisinde önemli bir figürdü. Yayın kuruluşu Radio Svoboda’ya göre, Calibre füzelerini fırlatabilen dizel motorlu denizaltılar onun yönetimi altında inşa edildi. Rusya’nın gemilerden aldığı bilgilere göre, bunlar Ukrayna’ya karşı savaşta da vuruldu. Rahmetli tersane müdürünün, denizaltılarının Suriye’deki sözde terörist hedeflere de saldırdığını söylediği aktarılıyor.


Rusya’daki ana gemi üreticisi


Şirket, yaklaşık 40 gemi inşa şirketi ve kuruluşunu içermektedir: ana gemi inşa ve gemi onarım tersaneleri ve tasarım ofisleri. Şu anda USC, yerel gemi inşa endüstrisinin çoğunu konsolide ettiğini söylüyor. USC şirketleri ve yan kuruluşları 80.000’den fazla kişiyi istihdam etmektedir. Ana ürünler arasında denizaltılar ve kruvazörler ile buz kırıcılar bulunur.


United Shipbuilding Corporation ve bağlı kuruluşu Admirality Tersaneleri, 2022 baharından bu yana Amerika Birleşik Devletleri ve diğer bazı batılı ülkelerin yaptırım listesinde yer alıyor. Ancak Buzakov’a herhangi bir yaptırım uygulanmadı. Haziran ayında, Moscow Times, ordunun Ukrayna’daki savaş için tersane işçileri toplama girişimleri olduğunu bildirdi. Görünüşe göre mali sorunlar da vardı. Rapora göre Admirality Shipyars’a ait Baltiysky Zavod tersanesinin geliri 3.4 milyar rubleden (yaklaşık 45 milyon euro) 7 milyon rubleye geriledi. Sonuçları bilinmemekle birlikte, bir denizaltının geliştirilmesiyle bağlantılı olarak bir milyon rublenin ortadan kaybolmasıyla ilgili soruşturmalar da yapıldı.


Şu anda iki dizi deniz denizaltısı, devriye gemisi, bir dizi balıkçı teknesi ve Kuzey Kutbu’nda buza dayanıklı kendinden tahrikli platform inşa eden Admiralty Tersaneleri, 2020’de 39 milyar rubleden fazla satış ve net kar bildirdi 3.5, medyaya göre milyar ruble. 2021 için şirket, Moskova’dan büyük miktarda hibe aldı.
 
Üst