Rus general gizemli bir şekilde öldü

BOTR

Yeni ÜyeBir Rus general ve eşi ölü bulundu. Rus Hava Kuvvetlerine başkanlık etti ve eğitimin kalitesine yönelik eleştirilerini dile getirdi.


Rusya’da bir üst düzey ordu mensubu daha ölü bulundu. Kyiv Post’un haberine göre, 68 yaşındaki Vladimir Sviridov ve 72 yaşındaki eşi Tatyana, Çarşamba günü yatak odalarında keşfedildi. İkisi de bir haftadır ölü. Ölümlerinin koşulları hala belirsiz. Ancak herhangi bir şiddet yaşanmadı.


Kyiv Post’a göre Sviridov, 2005’ten 2009’a kadar Rusya Hava Kuvvetleri ve Hava Savunma Bakanlığı’na başkanlık etti. Eğitimin uzunluğunu defalarca eleştirdi. Ukrayna medyasına göre şöyle konuştu: “Bir pilotun savaşta kullanılabilmesi için yılda 100 saat uçuş pratiği yapması gerekiyor. Artık durum böyle değil. Ortalama antrenman süresi 25 ila 30 saat.” Başka bir röportajda ordunun iyi eğitimli subaylardan yoksun olduğunu ve bu nedenle daha kötü subayların görevlendirildiğini söylediği söyleniyor.


Putin’i eleştirenler yıllardır ölüyor


Ne Kremlin ne de Rus medyası henüz generalin ölümü hakkında yorum yapmadı. Rus Tümgeneral Vladimir Popov ölümü “saçma” olarak nitelendirdi. News.ru’ya “Ölümünü öğrendiğimde kalbim acıdı” dedi. “Bu kadar dikkat ve saygıyı hak eden bu rütbedeki insanların bu şekilde ölmesi utanç verici.”


Putin’i eleştirenler yıllardır gizemli ve bazen belirsiz koşullar altında ölüyor. Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasından bu yana ani ölümler artıyor.


Eylül ayında Rus enerji yöneticisi Ivan Pechorin teknesinden düşerek hayatını kaybetti. Putin’e yakın iş adamı, Asya ve Kuzey Kutbu’nda yeni kaynakların geliştirilmesinden sorumluydu. Wagner Grubu’nun lideri Yevgeny Prigozhin, Moskova’daki protesto yürüyüşünün ardından uçak kazasında hayatını kaybetti.
 
Üst