Rus gizli servisi ABD vatandaşını tutukladı

BOTR

Yeni Üye
Zelensky cephedeki durumu “son derece zor” olarak tanımlıyor. AB, Navalny'nin ölümünden Putin'i sorumlu tutuyor. Daha fazla bilgi haber blogunda.

Bir bakışta en önemli şeyler

Gömülü içerik simgesi resmi


Göm


İsveç'ten Ukrayna'ya yeni askeri yardım


sabah 9:59: İsveç, Ukrayna'ya 7,1 milyar kron değerinde veya yaklaşık 633 milyon avroya eşdeğer yeni bir askeri yardım paketi hazırlıyor. Savunma Bakanlığı, buna topçu ve topçu mühimmatı gibi askeri teçhizatın teslimatının yanı sıra silah alımı için paranın da dahil olduğunu söyledi. Savunma Bakanı Pål Jonson düzenlediği basın toplantısında, “Gerektiği sürece Ukrayna'yı destekleyeceğiz” dedi.


Bu, İsveç'in Ukrayna'ya yaptığı 15. yardım turu ve İskandinav ülkesinin bugüne kadarki en büyük paketi. Rus işgalinin başladığı Şubat ayından bu yana bu tutarın toplamı yaklaşık 2,7 milyar avroya ulaştı.


Polonyalı çiftçiler Ukrayna sınırını kapatmak istiyor


sabah 9:25: Polonyalı çiftçiler Ukrayna'dan tahıl ithalatının kolaylaştırılmasına karşı protestolarını kapsamlı bir sınır ablukası ile yoğunlaştırmak istiyor. Çiftçi sendikası Dayanışma'nın bir sözcüsü, “Tüm sınır geçişleri tamamen abluka altına alınacak” dedi. Askeri yardım malzemelerinin geçişine izin verilecek, ancak kamyon ve yolcu trafiği engellenecek. Limanlarda ve karayollarında ablukalar olacak. Ukraynalı nakliyeciler üç sınır kapısında karşı protesto düzenleyeceklerini duyurdu.


Tarım ürünleri Ukrayna'nın en önemli gelir kaynaklarından biridir. Rusya'ya karşı yürütülen savaş nedeniyle ülke, bu ürünleri tartışmalı Karadeniz yerine giderek daha fazla kara yoluyla ihraç etmeye çalışıyor. Polonya'da ve aynı zamanda Slovakya'da çiftçiler ve kamyon şoförleri, daha ucuz rekabetten kaynaklanacak kayıplardan korktukları için aylardır AB'ye bu tür ithalatları protesto ediyorlar.


Rus gizli servisi ABD vatandaşını tutukladı


sabah 9:24: Rusya'nın iç gizli servisi FSB, Urallar'daki Yekaterinburg'da ABD ve Rusya vatandaşlığına sahip 33 yaşındaki bir kadını vatana ihanet şüphesiyle tutukladığını açıkladı. Moskova'daki FSB, ABD metropolü Los Angeles'ta yaşayan şüphelinin, Ukraynalı bir örgüt için para topladığı ve bunu Rusya'nın güvenliğine karşı çalışmak için kullandığı için gözaltında tutulduğunu söyledi. Buna göre kadının, daha sonra Ukrayna silahlı kuvvetlerine malzeme satın alan bir kuruluş için bağış topladığı söyleniyor. FSB herhangi bir kanıt sunmadı.


FSB'nin açıklamasına göre para, tıbbi malzeme, ekipman ve mühimmat alımında kullanıldı. ABD'de kadın birkaç kez “Kiev rejimini destekleyen halka açık eylemlere” katıldı. Soruşturmanın devam ettiği belirtildi.


Rusya, ABD'de özellikle ülke vatandaşlarına zulmetmesi ve onları mahkumlarla takas etmek amacıyla hapse atması nedeniyle defalarca eleştiriliyor. Geçen yılın Mart ayında ABD'li gazeteci Evan Gershkovich casusluk iddiasıyla tutuklandı. Putin geçtiğimiz günlerde ABD ile anlaşmaya varılması halinde Rusya'nın ünlü ABD gazetesi “Wall Street Journal”ın muhabirini esaret altındaki Ruslarla değiştirmeye hazır olacağını açıklamıştı. Wall Street Journal, muhabirine yönelik tüm iddiaları reddetti ve serbest bırakılması çağrısında bulundu.


Ukrayna, Navalny'nin ölümünün ardından Rusya'ya daha fazla yaptırım uygulanması çağrısında bulundu


sabah 3:08: Ukrayna, Alexei Navalny'nin ölümünün ardından Avrupa Birliği (AB) ve Japonya'yı Rusya'ya yeni ekonomik yaptırımlar uygulamaya çağırıyor. Ukrayna Başbakanı Denys Shmyhal Tokyo'da düzenlediği basın toplantısında bireylere yönelik tedbirlerin de dikkate alınması gerektiğini söyledi. Aynı zamanda AB'yi Rusya'dan artan tahıl ve tarım ürünleri ithalatına daha yakından bakmaya çağırıyor.
 
Üst