Rus ordusu Kursk’a saldırı yapıldığını bildirdi

BOTR

Yeni Üye616. Gün: Zelensky yurttaşlarına askeri başarı sözü veriyor. Kurs’ta drone saldırısı olduğu söyleniyor. Tüm bilgiler haber blogunda.

Bir bakışta en önemli şeyler

Rus ordusu: Ukrayna insansız hava araçları Kursk’a saldırdı


Moskova Savunma Bakanlığı’na göre, Rus hava savunması bir kez daha Batı Rusya sınır bölgesi Kursk üzerinde iki Ukrayna insansız hava aracını ele geçirdi. Bakanlık Çarşamba gecesi Telegram’da yaptığı açıklamada, Salı akşamı geç saatlerde Kiev’in “Rusya Federasyonu topraklarındaki tesislere terör saldırısı düzenleme” girişiminin engellendiğini söyledi. Bilgiler başlangıçta bağımsız olarak doğrulanamadı. Kiev olayla ilgili hemen yorum yapmadı.


Ukrayna, 20 aydan fazla bir süredir kendisini Rusya’nın saldırganlık savaşına karşı savunuyor. Çatışmada aynı zamanda Ukrayna’nın Rusya topraklarına tekrar tekrar düzenlediği drone saldırıları da görüldü. Ancak mağdurlar ve hasar, saldırıya uğrayan Ukrayna’daki savaşın sonuçlarıyla orantısız.


Zelensky: Karadeniz savaşı tarih kitaplarına girecek


22:35: Cephedeki mevcut zor duruma rağmen Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy yurttaşlarına gelecekte, özellikle de Karadeniz bölgesinde daha fazla askeri başarı sözü verdi. “Modern dünya, başarıya çok çabuk alışacak şekilde tasarlandı.


Zelensky, Salı günü akşam video konuşmasında, geniş çaplı saldırı başladığında dünya çapında birçok insan Ukrayna’nın direnmeyeceğini bekliyordu. Artık halkımızın, tüm askerlerimizin devasa başarıları basitçe göz ardı ediliyor. imtiyazlı .”


Zelensky şunları ekledi: “Ukrayna’nın Karadeniz mücadelesindeki başarısı, artık eskisi kadar sık tartışılmasa da tarih kitaplarına geçecektir.”


BM: Kış yaklaşırken 18 milyon Ukraynalının yardıma ihtiyacı var


19:55: BM’ye göre Ukrayna’da yaklaşık 18 milyon kişinin insani yardıma ihtiyacı var. BM İnsani İşler Ofisi (OCHA) koordinasyon şefi Ramesh Rajasingham Salı günü yaptığı açıklamada, İsrail ile Hamas arasındaki savaş göz önüne alındığında, Ukrayna’daki “muazzam” yardım ihtiyacını gözden kaçırmamanın önemli olduğunu söyledi. BM Güvenlik Konseyi.


Rajasingham, BM acil yardım koordinatörü Martin Griffiths’e atıfta bulunarak, ülkenin kritik altyapısına verilen büyük hasar nedeniyle sivil halkın elektrik, ısıtma, su temini ve iletişim hizmetlerine erişiminin sınırlı olmaya devam ettiğini söyledi. Toplamda yaklaşık 18 milyon insan (Ukrayna nüfusunun yüzde 40’ı) insani yardıma muhtaç durumda. Kışın beklenen şiddetli don göz önüne alındığında durum “olağanüstü endişe verici”.


Ukrayna’nın Donetsk, Luhansk, Zaporizhzhia ve Kherson bölgelerinde Rus işgali altındaki bölgelerde yaşayan yaklaşık dört milyon insanın durumu özellikle endişe verici. Rajasingham, OCHA’nın “oradaki insanlara yeterli ölçüde ulaşamadığını” sözlerine ekledi.


BM raporu: 59 kişinin ölümüne yol açan roket saldırısından muhtemelen Rusya sorumlu olacak


18.40: BM insan hakları ofisi, Ekim ayı başlarında Ukrayna’nın doğusundaki Hrosa köyünde 59 kişinin ölümüne yol açan yıkıcı roket saldırısından Rusya’yı sorumlu tutuyor. Salı günü yayınlanan bir rapora göre, deliller bunun tamamen sivil bir hedefe yönelik bir Rus füze saldırısı olduğunu gösteriyor. Çarpma alanının yakınında askerlerin veya askeri hedeflerin varlığına dair hiçbir kanıt bulunmadığı belirtildi. Bu, Moskova’nın aksi yönündeki açıklamalarının aksine, Ukrayna’dan gelen önceki bilgilere karşılık geliyordu.


Birleşmiş Milletler insan hakları ofisi tarafından hazırlanan raporda, Rus kuvvetlerinin ya sivilleri hedef aldığı ya da hedefin askeri olup olmadığını yeterince doğrulayamadığı belirtildi. Her iki senaryonun da uluslararası insani hukuku ihlal edeceği belirtildi. Moskova’dan gelen rapora başlangıçta herhangi bir tepki gelmedi.


5 Ekim 2023 tarihinde muhtemelen İskender tipi bir Rus roketi, Harkiv bölgesindeki Hrosa’da cepheye yaklaşık 35 kilometre uzaklıkta bir kafe ve bir bakkal dükkanına çarptı. Bu sırada köyden ölen bir asker için cenaze töreni yapılıyordu; ailesi ve arkadaşları katıldı. Aralarında 36’sı kadın ve 8 yaşında bir çocuğun da bulunduğu 59 kişi öldürüldü. Ukraynalı yetkililere göre ölenlerin tamamı sivildi.
 
Üst