Rusya, Putin’in T-14 Armata süper muharebe tankını Ukrayna’dan geri çekti – nedeni

BOTR

Yeni ÜyeT-14 Armata dünyanın en iyi muharebe tanklarından biri olarak kabul ediliyor. Rus ordusu neden onu hala Ukrayna’dan çekiyor?


Rus ordusunun, araçta “iyileştirmeler” yapmak amacıyla T-14 Armata ana muharebe tankını Ukrayna’dan çektiği anlaşılıyor. Rus haber ajansı Tass, Kampfgruppe Süd’ün artık süper tankı “savaşta aktif olarak” kullandığını ancak Temmuz ortasında bildirdi.


Savaşın başlangıcından bu yana Kremlin lideri Vladimir Putin’in Ukrayna’da T-14’ü konuşlandırıp konuşlandırmadığına dair spekülasyonlar tekrarlanıyor. Tank, dünyadaki en iyi modellerden biri olarak kabul ediliyor ve diğer özelliklerinin yanı sıra, mürettebata saldırılara karşı mümkün olan en iyi korumayı sağlamasıyla tanınıyor. Yetenekleri hakkında daha fazlasını buradan okuyabilirsiniz.


Arızalı T-14’ler Ukrayna’ya mı gönderildi?


Ocak ayında İngiltere Savunma Bakanlığı, Rusya’nın Ukrayna’ya kötü durumda olan birkaç T-14 tankı gönderdiğini bildirdi. Oradaki silahlı kuvvetler, durumlarının kötü olması nedeniyle onları kabul etmekte tereddüt ediyordu.


Londra’da yapılan açıklamaya göre Rus yetkililer son yıllarda tankların motorları ve termal görüntüleme sistemleriyle ilgili sorunlar hakkında kamuoyuna defalarca konuştu. Savunma Bakanı Sergei Shoigu bile 2021’de 2022 için planlanan üretim çalışmasının yalnızca deneysel bir parti olması gerektiğini söyledi. Bu nedenle İngilizler, Ukrayna’da kullanılan T-14 tanklarının operasyonel ekipman açısından olağan standartları karşılamasının pek olası olmadığını düşünüyordu.


Nisan ayında T-14’ün Ukrayna’da ön saflarda kullanılacağı söylenmişti.


“Araç artık geliştiriliyor”


Şimdi Tass, diğerlerinin yanı sıra, Rusya’nın Ukrayna’da T-14 tanklarını test etmek için kullandığını bildirdi. Haber ajansının aktardığına göre bir Rus savunma sanayi kaynağı, “Armata tankı Ukrayna’daki savaş bölgesinde birkaç kez konuşlandırıldı. Operasyonun sonuçlarına göre (…) araç şu anda geliştiriliyor” dedi. T-14’ler Kampfgruppe Süd tarafından gerçek bir savaş bölgesindeki performansı değerlendirmek için kullanıldı. Tanklar daha sonra ön cepheden çekildi.


Tass’a göre sorumlu tank üreticisi Uralvagonzavod’un temsilcisi Ilya Onegov, süper tanklarla yapılan testler hakkında şunları söyledi: “Şu ana kadar bu ürün Armata’nın en iyilerini yansıtıyor. Pek çok yenilik aracın içinde olduğu için görünmüyor. Ancak” Aracın iyileştirilmesi devam ediyor.” Yapılan açıklamalarda T-14’ün Ukrayna’da tekrar ne zaman kullanılacağı ve kullanılıp kullanılmayacağı netlik kazanmadı.


Süper tankların seri üretilip üretilmeyeceği de belli değil. T-14 Armata ilk kez 2015 yılında kamuoyuna sunuldu. Military Watch Magazine, bir süper tankın maliyetinin 5 milyon dolar olarak tahmin edildiğini ancak Batı yaptırımlarının üretimi zorlaştırdığını bildirdi.
 
Üst