Rusya savaş esirlerini vurdu mu?

BOTR

Yeni Üye
Danimarka geniş kapsamlı bir duyuru yapıyor. Bu arada Ukrayna, Rus ordusuna yönelik ciddi iddialarda bulunuyor. Daha fazla bilgi haber blogunda.

Bir bakışta en önemli şeyler

Gömülü içerik simgesi resmi


Göm


Japonya Ukrayna'ya yatırım sözü verdi


sabah 3:48: Japonya Başbakanı Fumio Kishida, Tokyo'da düzenlenen Ukrayna'nın yeniden inşasına ilişkin konferansta Ukraynalı mevkidaşı Denys Shmyhal'i kabul etti. Kishida açılış konuşmasında, “Japonya Ukrayna'yı destekledi ve desteklemeye devam edecek” dedi. Toplantıda daha fazla ayrıntı vermeden yeni bir ikili vergi anlaşması ve yatırım anlaşmasına ilişkin müzakerelerin başladığını duyurdu.


Shmyhal, toplantının Japonya ile Ukrayna arasındaki ilişkilerde yeni bir dönemin habercisi olduğunu açıklıyor. Toyota gibi büyük otomobil üreticilerinin Ukrayna'da üretim tesisleri kuracağını umuyor. Konferansta yaklaşık 50 Japon şirketi Ukraynalı ortaklarla tarım, enerji ve altyapı alanları da dahil olmak üzere sözleşmeler imzalıyor. İşlemlerin toplam hacmi bilinmiyor.


Frederiksen: Danimarka Ukrayna için cephaneliğini boşaltıyor


sabah 3:04: ABD'li düşünce kuruluşu ISW'nin bildirdiğine göre, Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen'in Pazar günü ülkesinin Ukrayna'ya kapsamlı askeri desteğini açıkladığı söyleniyor. Buna göre Danimarka, Rusya'nın uluslararası hukuku ihlal ederek saldırdığı ülkeye “topçu envanterinin tamamını” devretmek istiyor. Danimarka hükümetinin resmi onayı hâlâ beklemede.


Duyuruda sadece topçu mühimmatının değil diğer topçu teçhizatının da yer alıp almadığı belli değil. Çek Cumhuriyeti de daha önce topçu mühimmatı stoklarını Ukrayna'ya açacağını açıklamıştı. Rus diktatör Vladimir Putin'in işgal ettiği ülkede aylardır cephane sıkıntısı yaşanıyor. Bu nedenle Kiev hükümeti Batılı müttefiklerinden defalarca daha fazla silah sağlamalarını istedi.


19 Şubat 2024 Pazartesi


Ukrayna: Rusya'nın savaş esirlerini vurduğu söyleniyor


22:33: Ukrayna, Rusya'yı silahsız Ukrayna askerlerini vurmakla suçluyor. Donetsk bölgesi savcılığı Telegram kanalında yaptığı açıklamada, “Silahsız Ukraynalı savaş esirlerinin Avdiivka ve Vesele'de vurulmasıyla ilgili soruşturma başlatıldı.” dedi.


Drone ile kaydedilen videoda, Vesele köyünde bir Rus askerinin ele geçirilen iki Ukraynalı askeri yakın mesafeden vurduğu görülüyor. ABD'li düşünce kuruluşu ISW'nin bildirdiğine göre, altı yaralı Ukraynalı askerin Adiivka yakınlarında Rus birlikleri tarafından infaz edildiği söyleniyor.


Başlangıçta Rusya Savunma Bakanlığı'ndan herhangi bir yorum gelmedi. Suspilne kanalı Ukraynalı bir askeri sözcüsünün Rusya'nın ilk kez savaş suçu işlemediğini söylediğini aktarıyor.


Rusya'nın eski cumhurbaşkanı Batı'yı nükleer savaşla tehdit ediyor


20:22: Eski Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev, Batı'yı nükleer savaşla tehdit ediyor ve ülkeleri “aptal” olarak nitelendiriyor. Güvenlik Konseyi'nin mevcut başkan yardımcısı, Pazar günü bir Telegram gönderisinde, “nükleer güçler, anavatanlarını savundukları sürece hiçbir savaşı kaybetmezler” şeklindeki iyi bilinen görüşünü yineledi. Burada bunun hakkında daha fazlasını okuyabilirsiniz.


Ukrayna'da çatışmalar devam ediyor – “Operasyonel durum zor”


20:09: Ukrayna askerleri, Rus birimlerine saldırmanın baskısı altında kalmaya devam ediyor. Kiev'deki Genelkurmay Facebook sayfasında “Doğu ve güney Ukrayna'daki operasyonel durum zor olmaya devam ediyor” diye yazıyor. Cephenin çeşitli kesimlerinde toplam 56 savaş kaydedildi. Rus saldırıları sırasında yerleşim bölgeleri de top ve roket ateşine maruz kaldı. Sivil halk arasında ölümler ve yaralanmalar yaşandı. Bilgiler bağımsız olarak hemen doğrulanamadı.


Özellikle Zaporojye'nin güneyinde cephenin orta kesiminde yoğun çatışmalar yaşandı. Burada savaş uçaklarının desteklediği 7 Rus saldırısı püskürtüldü.


Video | Bu nedenle Avdiivka'dan çekilmek gerekliydi.

Kaynak: t-online
 
Üst