Rusya üç kişinin öldüğünü bildirdi: insansız hava aracı Engels hava kuvvetleri üssüne saldırdı

BOTR

Yeni Üye
Ukrayna’da cephe hattına yüzlerce kilometre uzaklıktaki bir Rus hava üssünde olay meydana geldi. Moskova üç kişinin öldüğünü bildirdi.


Rus kaynaklarına göre, Rusya’nın güneyinde, Ukrayna sınırına yüzlerce kilometre uzaklıkta bulunan Engels 2 askeri havaalanına insansız hava aracıyla düzenlenen saldırıda üç asker şehit oldu. Rusya Savunma Bakanlığı Pazartesi günü yaptığı açıklamada, “26 Aralık günü Moskova saatiyle 1:35’te Rus hava savunma sistemi, Saratov bölgesindeki Engels hava üssüne yaklaşırken Ukrayna’ya ait bir insansız hava aracını alçak irtifadan düşürdü.” Düşen kıymıklar nedeniyle üç asker öldürüldü. Bilgiler başlangıçta bağımsız olarak doğrulanamadı.


Basında çıkan haberlere göre, dört kişi de yaralandı. Askeri liderlik, “Uçak teknolojisi zarar görmedi” diye vurguladı. Stratejik bombardıman uçakları Engels’te konuşlanmış durumda ve Rusya füzelerini Ukrayna’nın enerji altyapısını yok etmek için kullanıyor. Havaalanı, Rus stratejik nükleer kuvvetlerinin iki hava üssünden biridir. Volga’daki şehir, Ukrayna sınırına 500 kilometreden fazla uzaklıkta.


Gömülü içerik simge resmi


Göm


Önceki basında çıkan haberlerde üste en az bir patlamadan bahsediliyordu. RBC-Ukrayna haber ajansı iki patlama bildirdi. Rus haber ajansı Baza, Engels kasabası sakinlerine atıfta bulunarak, hava saldırısı sirenlerinin çaldığını ve bir patlama sesinin duyulduğunu bildirdi.


Vali: Sivil altyapıya zarar yok


Bölge valisi Roman Busarqin, haber uygulaması Telegram’a “Sakinler için kesinlikle bir tehdit yok” dedi. Sivil altyapıya da zarar gelmedi. Ona göre, olayla ilgili bilgiler kolluk kuvvetleri tarafından kontrol ediliyor.


Sosyal ağlarda dolaşan ve bir patlamayı gösterdiği söylenen videolar ve resimler.


Birkaç hafta önce Engels üssüne düzenlenen saldırıda ölü


Geçmişte Kiev, Rusya’nın ilhak ettiği Kırım yarımadasındaki birkaç hava üssüne düzenlenen saldırıları kabul etmişti, ancak Rusya’nın içindeki drone saldırılarının sorumluluğunu hiçbir zaman üstlenmedi. Başlangıçta son olayın ne olduğu belli değildi.
 
Üst