Rusya’nın F-16 savaş uçaklarına karşı savunması havadan geliyor

BOTR

Yeni ÜyeRadar anteni 650 kilometreye kadar olan hedefleri tespit edebiliyor. Görünüşe göre Rus A-50 uçağının Batı savaş uçaklarına karşı kullanılması amaçlanıyor.


Görünüşe göre Rusya, Ukrayna uçaklarından gelebilecek olası saldırılara karşı kendisini korumak için yeni bir silah kullanıyor. Bu durum Batı’nın duyurduğu ve halihazırda Ukraynalı askerlerin eğitim aldığı F-16 savaş uçaklarını da etkileyebilir.


Britanya Savunma Bakanlığı Cuma günü yaptığı değerlendirmede, Rusya’nın A-50 Mainstay D uçağını konuşlandırmasının “muhtemelen” olduğunu bildirdi. Bunlar 1980’lerde geliştirildi ve görsel olarak NATO’nun Awacs uçaklarına benziyor. Havada yakıt ikmali yapılabiliyor ve kendi hava kuvvetleri tarafından on savaş uçağına kadar rehberlik etme kapasitesine sahipler.


İngiliz Savunma Bakanı’na göre, Rus şirketi Beriev’in uçakları, düşman uçaklarını daha önce mümkün olandan daha uzak bir mesafeden tespit edebiliyor – menzil 650 kilometreye kadar olmalı. Daha sonra yere konuşlu SA-21 uzun menzilli füzelerin ateşlenebileceği düşman hedeflerini belirleyebilirsiniz. SA-21, Amerikan Patriot sistemleriyle karşılaştırılabilir.


Geçtiğimiz Mart ayında, Belarus’ta konuşlu bir A-50 uçağının üzerinde bir drone’un uçtuğu bir video ortalığı karıştırmıştı. Ancak askeri havaalanının asfaltına park edilen uçakta büyük bir hasar olmadığı görüldü.


Büyük uçak böylece uçakları ve savunma sistemlerini güvenli bir mesafeden koordine edebilir. Aynı zamanda uçan bir komuta merkezi olarak da işlev görüyor. Düşman uçaklarını yer radarından daha uzak bir mesafeden tespit etmek için çatıda geniş bir yuvarlak alan olarak görülebilen radarını kullanabilir. Bunun nedeni yüksek rakımda olması ve dolayısıyla daha uzağı görebilmesidir.


Rusya daha büyük riskler alıyor


İngilizlere göre Rusya, duyurulan Batılı savaş uçaklarından endişe duyduğu için uçağı kullandı. Ukrayna şu anda büyük ölçüde Sovyet ve Rus uçaklarını kullanıyor. F-16 savaş uçaklarının tam olarak ne zaman geleceği henüz belli değil. İki tür görevde uçabilirler: bir yandan Rus füzelerini ve insansız hava araçlarını vurabilir, diğer yandan – daha saldırgan bir rolde – Rus füze savunma pozisyonlarına saldırabilirler.


Ancak Rus uçuş komuta merkezlerinin kullanımı tamamen tehlikesiz değil: “Rusya’nın, rolünü daha verimli bir şekilde yerine getirebilmek için Ana Dayanağı cepheye yaklaştırma konusunda daha yüksek bir risk alması ihtimali var” diyor İngiliz Savunma Bakanlığı. Cepheye yaklaştıkça Ukrayna uçaksavar savunmasının tespit menziline girme riski de artıyor.
 
Üst