Sakarya Büyükşehir Belediyesi Masa Tenisi Atletleri Türkiye Şampiyonası’nda

EdwardAbaxy

Yeni Üye
Sakarya Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü masa tenisi atletleri, Balıkesir’de düzenlenen karşılaşmalarda kıymetli bir muvaffakiyet daha elde etti.


Yıldızlar Bölge Grup – Ferdi karşılaşmalarında uzunluk gösteren sportmenler, farklı kategorilerde elde ettikleri başarılarla karşılaşmalara damga vurdu.


Sakarya Büyükşehir Belediyesi 5. tamamladı

Kızlara 24, erkeklerde 31 ekibin ter döktüğü maçlarda Büyükşehir Belediyesi Yıldız Kızlar Kadrosu, karşılaşmaları beşinci tamamlayarak Türkiye Şampiyonası’na katılmaya hak kazandı.


Ferdi kategorisinde ise erkeklerde 74, kızlarda 55 atletin katıldığı maçlarda, Berra Öz 3. Olarak bronz madalya elde etti.


Masa Tenisi Nedir?

Masa tenisinin tarihi 20. yüzyılın başlarına kadar dayanmaktadır. İngiltere’de orta-üst sınıf mensuplarının eğlenceli vakit geçirmek için günlük eşyalarla oynamaya başladığı oyun için vakit içinde ticari masa tenisi materyalleri satılmaya başlanmıştır. Oynarken çıkan sese ithafen pinpon olarak da isimlendirilen bu eğlenceli spor, 1988 yılı Yaz Olimpiyat Oyunları itibariyle olimpiyat sporları içinde yerini almıştır. Evvelce, sıklıkla Avrupa’da yaygın olarak oynanan masa tenisi günümüzde en hayli Kore ve Çin üzere Asya ülkelerinde popülerdir. Oyunda hedef, bir raket aracılığıyla topa vurarak rakibin tarafına göndermek, topu karşı tarafta sektirmek ve rakibin topa vuramamasını yahut topu kurallara uygun biçimde sizin tarafınıza gönderememesini sağlamaktır.


Masa Tenisi Kuralları

Masa tenisi tek yahut çift olarak (birer kişilik yahut ikişer kişilik taraflar) oynanabilir. Oyun her vakit bir tarafın servis atışı yapmasıyla başlar. birinci vakit içinderda bir yazı çeşide atılır ve bunu kazanan kişi kimin servis atacağını, kimin birinci karşılamayı yapacağına karar verme hakkını kazanır. Servis atacak kişi topu avcu açık biçimde fiyat, havaya atar ve raketiyle vurarak filenin başka tarafında topun sekmesini sağlar. Topun kendi tarafınızda masaya değeceği tek atış, servis atışıdır. Bunun haricinde her vakit top rakibinizin tarafına düşmelidir. Her iki sayıda, sayıyı kimin yaptığına bakılmaksızın, servis yapan taraf değişir.


Masa tenisi oynarken topu rakibinizin tarafına geçirdiğinizde, şayet rakibiniz karşılık veremezse puan kazanırsınız. Rakibiniz karşılık verdiğinde ancak top sizin tarafınıza geçmediğinde, fileye takıldığında yahut rakibiniz top sekmeden topa vurduğunda bir daha puan kazanırsınız. Rakibinizin her kusuru için kazandığınız puan 1’dir. Puan kazanmak için taraflar, topa kuvvetli bir biçimde vurabilir ve bu biçimdece rakibin karşılık verememesini sağlayabilirler.


Kurallara bakılırsa masa tenisinde oyunu kazanmak için taraflardan birinin 11 puana ulaşması gereklidir. Ama oyun skoru 10-10 ise kazanmak için rakibinizle aranızda 2 puan fark oluşturmanız gerekir. Her oyun sonunda rakipler alanda taraf değiştirmelidir. Kesin bir kural olmamakla ve her karşılaşmada değişebileceği üzere tekli oyunlarda genelde 7 oyun, çiftlilerde ise 5 oyun oynanır ve en çok kazanan taraf maçın galibi ilan edilir.
 
Üst