savaş | Araştırma: En az 35.000 Rus askeri öldü

BOTR

Yeni Üye

Gün 622: Ukrayna’da yapılması planlanan başkanlık seçimi iptal edilecek. Görünüşe göre Rusya, Robotyne’i geri almak istiyor ancak şu ana kadar başarılı olamadı. Tüm bilgiler haber blogunda.

Bir bakışta en önemli şeyler

Ukrayna ikinci savaş esiri kampını kuruyor

19:26: Çok sayıda Rus savaş esiri nedeniyle Ukrayna onlar için ikinci bir kamp kurmaya başladı. Hükümet kuruluşu Salı günü Telegram aracılığıyla “Yaşamak istiyorum” açıklamasında “Buna paralel olarak başka bir kamp hazırlamak için çalışmalar sürüyor” dedi. Bu, gönüllü olarak teslim olup esarete girecek olan Rus askerlerinin zayıf motivasyonu ile meşrulaştırılıyor. Ayrıca ağustos ayından bu yana Rus tarafıyla herhangi bir esir değişimi yapılmadı.

Basında çıkan haberlere göre, Ukrayna’nın batısındaki Vinnytsia bölgesinde komşu Moldova Cumhuriyeti sınırındaki yeni hapishane “Batı 2” adı altında 300 mahkum için kurulacak. Daha eski haberlere göre, Polonya sınırına çok da uzak olmayan komşu Lviv bölgesindeki “Batı 1” kampı yaklaşık 600 kişiye yer sunuyordu. Savaş esirlerine ilişkin kesin rakamlar bilinmiyor. Rusya’da hâlâ birkaç bin Ukraynalının esaret altında olduğu tahmin ediliyor. Yalnızca güney Ukrayna liman kenti Mariupol’un savunucularından yaklaşık 1.900 askerin hâlâ Rusların elinde olduğu söyleniyor.

Araştırma: En az 35.000 Rus askeri öldü

13:39: Bağımsız haber portalları “Mediazona” ve “BBC News Russia”nın araştırmasına göre Rusya, Ukrayna savaşında en az 35.000 askerini kaybetti. Frankfurter Rundschau, iki medya kuruluşunun aylardır sosyal medyayı, yerel Rus gazetelerini, mezarlık belgelerini ve bölgesel politikacıların haber kanallarını değerlendirdiğini yazıyor. Gazeteciler, Rusya ve Ukrayna’dan gelen resmi bilgilerin güvenilir olmaması nedeniyle gerçekçi bir tahmine yaklaşmaya çalıştı.

35.000 ölüm ismen doğrulanan vakalardır; gerçek sayı önemli ölçüde daha yüksek olabilir. “Mediazona” ve Kremlin’in kritik portalı “Meduza” bu yılın temmuz ayında en az 47.000 Rus askerinin öldüğü tahmininde bulundu. Teyit edilen ölümler arasında en büyük grubu 6 bin 691 kişiyle eski mahkumlar oluşturdu. Birçoğu Wagner grubu için çalışıyordu. Kremlin’in seferberlik eylemleri 4.232 kişinin ölümüyle sonuçlandı.

Rus ordusu için en yıkıcı savaşlardan biri hala Ukrayna’nın Bakhmut şehri için yapılan savaştır. Ukrayna’nın doğusunda Donetsk’in kuzeyinde yer alan küçük Avdiivka kasabası için verilen mücadele henüz rakamlara yansımadı. Oradaki çatışmalar şu anda savaşın en zorluları arasında yer alıyor.

Eski subay Rus ordusunun zayıf noktalarını ortaya çıkardı

12.55: Hapisteki aşırı milliyetçi eski subay Igor Girkin, karısına yazdığı bir mektupta, Rus silahlı kuvvetlerinin savaş etkinliğinin azaldığından şüpheleniyor. Öncelikle Ukrayna’daki üç savaş alanından bahsediyor. Arka planı buradan okuyun.

Hollanda: Ukrayna’nın ilk F-16’sı Romanya’ya gidiyor

12:41: Hollanda’ya göre Ukrayna’ya gönderilecek ilk 5 F-16 savaş uçağı Romanya’ya doğru yola çıktı. Savunma Bakanlığı sözcüsü Çarşamba günü Lahey’deki Alman Basın Ajansı’na Ukraynalı pilotların burada eğitim alacağını söyledi. Hollanda, Ukrayna’ya 12 ila 18 savaş uçağı sağlamak istiyor. Pilotların eğitim alacağı eğitim merkezi yakın zamanda açılacak.

Ukrayna’nın savaş bölgesinde savaş uçaklarını ne zaman kullanabileceği henüz belli değil. Pilot eğitiminin en az altı ay süreceği tahmin ediliyor. Bakanlığa göre, eğitim sırasında makineler yalnızca NATO hava sahasında uçacak.

Hollanda, Ukrayna’ya F-16 sağlamak için Danimarka ile koordinasyon halinde. Bu ABD tarafından da destekleniyor. ABD’li uçak üreticisi Lockheed Martin, makinelerin eğitiminden ve bakımından sorumlu.