savaş | Füze saldırısı: Rusya muhtemelen büyük bir darbe alacak

BOTR

Yeni Üye
Ukrayna Cuma günü ağır bir darbe aldı. Ancak Zelensky bunun önlenebileceğini söylüyor.


Kiev, Zaporojye bölgesindeki bir nişan töreninde Rus füze saldırısında ölen en az 19 Ukraynalı askerin ölümüyle ilgili ceza soruşturması başlattı. Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky bunu Pazar günü akşam konuşmasında duyurdu. Zelensky, “Bu önlenebilecek bir trajedi” dedi.


Ukrayna Savunma Bakanı Rüstem Umerov da Facebook üzerinden yaptığı açıklamada bu olayla ilgili soruşturma açılacağını doğruladı. New York Times’ın haberine göre, törenin açık havada gerçekleşmesi askeri düzenlemelerin ihlali gibi görünüyor. Rapor, soruşturmanın öncelikle Rus ordusunun törenden nasıl haberdar olabileceğine odaklanması gerektiğini ifade ediyor.


Birliğin savaşın başlangıcından bu yana en büyük kaybı


Ukrayna ordusu Cumartesi günü, 128. Dağ Piyade Tugayı’ndan bazı askerlerin önceki gün düzenlenen roket saldırısında öldürüldüğünü doğruladı. Pazartesi günü ordu belirli sayıda 19 kişinin öldüğünü bildirdi. Ordu, “(Rusya) 128’inci Dağ Piyade Tugayı personeline İskender-M füzesi ateşledi, askerleri öldürdü ve yerel halkı çeşitli derecelerde yaraladı.” dedi. Geçtiğimiz Cuma günü gerçekleşen saldırının ardından Ukrayna medyası ilk etapta 20’den fazla kişinin öldüğünü bildirmişti.


Rusya Savunma Bakanlığı Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Zaporojya’daki bir Ukrayna birliğine “ateş yenilgisi” uygulayarak 30 kadar askerin öldüğünü söyledi.


Gömülü içerik simgesi resmi


Göm


Ukraynalı bir asker, töreni düzenleyen komutanları eleştirmek için çevrimiçi medyaya başvurdu. “Neue Zürcher Zeitung” gazetesinin haberine göre bu, birimin savaşın başlangıcından bu yana tek bir günde katlanmak zorunda kalacağı en büyük kayıp olacak.


Zelensky askeri liderliği eleştirdi


Arap yayın kuruluşu El Cezire’ye konuşan bir asker, “Herkes ‘kahramanlar öldü’ yazıyor. ‘Kahramanlar kurban oldu’ demek daha doğru olur” dedi. “Onlar en kötü haliyle ilkel askeri gelenekçiliğin kurbanlarıydı” diye ekledi. Cumhurbaşkanı Zelenskyj, açıklamasında ordunun çıkmaza giren yapılarından da şikayetçi oldu. Dolayısıyla bürokrasi ve Sovyet mirası, Ukrayna’daki pek çok kişinin, özellikle de savunma güçlerinin tam potansiyellerine ulaşmasını engelleyecektir.


Sosyal medyada, yetkililerin ve bakanın yıkıcı saldırıyı ancak hafta sonu, bilgilerin sosyal ağlarda ve nihayetinde medyada uzun süre dolaştıktan sonra doğruladığı yönünde eleştiriler de vardı. Askerlerin yaşadığı Zakarpattia bölgesinde üç günlük yas ilan edildi.


Siyasi ve askeri liderlik arasında kısa bir süre içinde ikinci kez çatlaklar ortaya çıktı. Daha geçen hafta, Ukrayna silahlı kuvvetleri komutanı The Economist’e verdiği röportajda şu anda Rusya ile askeri bir anlaşmazlık içinde olduklarını açıkladı. “Neue Zürcher Zeitung”a göre Başkan Zelensky daha sonra ona şiddetle karşı çıktı ve daha fazla röportaj vermesini yasakladı.
 
Üst