savaş | Görünüşe göre Karadeniz Filosu komutanı Putin tarafından kovuldu

BOTR

Yeni Üye

Rus blogcular Karadeniz Filosu başkanının görevden alındığını bildirdi. Putin, her Rus aileye iki çocuk verilmesi çağrısında bulundu. Daha fazla bilgi haber blogunda.

Bir bakışta en önemli şeyler

Moskova'daki yetkililer Navalny'nin ölümünden sonra yapılan protestolara katılmama konusunda uyardı

17:09: Kremlin eleştirmeni Alexei Navalny'nin ölüm haberinden birkaç saat sonra Rusya'nın başkenti Moskova'daki yetkililer olası protestolara katılma konusunda uyarıda bulundu. Başsavcılık, “İzinsiz toplantı düzenlemek veya düzenlemek ve bu tür etkinliklere çağrıda bulunmak” da idari suç teşkil etmektedir. Yetkili, internette “Moskova'nın merkezinde kitlesel bir mitinge katılma” yönünde yapılan bir dizi çağrıya değiniyor.

Cezaevi yetkililerine göre, önde gelen muhalif siyasetçi Navalny Cuma günü Rusya'nın kutup bölgesindeki bir ceza kolonisinde hayatını kaybetti. Ölümünün nedeninin araştırıldığı belirtildi.

Zelenskyj Berlin'e indi

11:07: Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskyj, ziyareti için Cuma sabahı Berlin'e geldi. Zelenskyj, Telegram çevrimiçi hizmetinde gelişini gösteren fotoğraflar yayınladı. Bunun “Ukrayna için yeni bir güvenlik mimarisi” ile ilgili olacağını yazdı ve ülkesinin “savaşı adil Ukrayna şartlarına göre mümkün olan en kısa sürede bitirmeye” çalıştığını ekledi. Ziyaret hakkında daha fazlasını buradan okuyabilirsiniz.

Belarus “sabotajcıları” tutukladığını iddia ediyor.

11:06: Cumhurbaşkanı Alexander Lukashenko'ya göre Belarus, Ukrayna sınırında çok sayıda “sabotajcıyı” tutukladı. Minsk'teki bir etkinlikte Lukashenko, bunların arasında Ukrayna ve Belarus vatandaşlarının da bulunduğunu söyledi. Tutuklananlar Rusya ve Belarus'ta kullanılmak üzere patlayıcı taşıyorlardı. Bilgiler şu anda bağımsız olarak doğrulanamıyor.

Uzman: “Avrupa desteğini ikiye katlamak zorunda kalacak”

10.10: Yeni bir rapora göre Avrupa Birliği (AB), ABD'nin olası temerrüdünü telafi etmek için Ukrayna'ya askeri yardımını ikiye katlamalı. Kiel Dünya Ekonomisi Enstitüsü (IfW), ABD'nin bu yıl daha fazla askeri yardım sağlayıp sağlayamayacağının belirsiz olduğunu açıklıyor. Ukrayna Destek Takibi'ni oluşturan ekibin başkanı Christoph Trebesch, “ABD daha fazla yardım sağlamadığı takdirde Avrupa mevcut askeri desteğini ikiye katlamak zorunda kalacak” diye açıklıyor. Burada bunun hakkında daha fazlasını okuyabilirsiniz.

NATO ve Ukrayna ortak eğitim merkezi kuruyor

07:41: NATO ve Ukrayna, Rusya'nın saldırganlık savaşındaki askeri deneyimlerin analiz edileceği ortak bir merkez inşa ediyor. Merkezin adı JATEC, “Ortak Analiz, Eğitim ve Öğretim Merkezi”, Almanca: “Ortak Analiz, Eğitim ve Öğretim Merkezi” olacak. Polonya'nın Bydgoszcz şehrinde inşa edilecek ve mevcut savaş olaylarından mümkün olduğunca verimli bir şekilde birlikte öğrenmeyi mümkün kılacak. Bu amaçla Ukraynalılar, Rus saldırganların taktikleri, yetenekleri ve zayıf yönleri hakkında bilgi sağlayabilir. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, bunun aynı zamanda ortak eğitimle de ilgili olacağını söylüyor.

Merkezin kurulmasına ilişkin karar, NATO-Ukrayna Konseyi'nin Perşembe günü Brüksel'de yaptığı toplantıda alındı. İdeal durumda, devlet ve hükümet başkanları Washington'daki yaz zirvesinde çalışmaya başlama sinyalini vermelidir. Şu ana kadar takas, Ukrayna'ya silah sevkiyatını koordine eden Ukrayna Temas Grubu aracılığıyla gerçekleşti. Ukrayna ve NATO hâlâ merkezdeki personelin tam sayısı gibi ayrıntıları açıklığa kavuşturmak istiyor. Bydgoszcz'taki mevcut NATO yapılarının üzerine inşa edebilirler.

Raporlar: Putin, Karadeniz Filosu başkanını kovdu

23:01: Rus askeri blogcularının tutarlı raporlarına göre, Rus Karadeniz Filosu komutanı Viktor Sokolov görevden alındı. Moskova Times'ın yazdığına göre işten çıkarma, Ukrayna'nın Çarşamba günü Rus savaş gemisi Caesar Kunikov'a düzenlediği saldırının ardından geldi. Sokolow, Eylül 2023'te göreve başladı. O zamandan bu yana, Ukrayna'nın Kırım yarımadasında bulunan filodaki gemilere defalarca saldırıları oldu. Genellikle bilgi sahibi olan Telegram kanalı Rybar'ın yazdığı gibi, amiralin yerine ekibinden henüz ismi açıklanmayan bir kişi getirildi. Rusya tarafından resmi bir teyit henüz beklenmiyor.