savaş | ISW: Ukrayna, Bakhmut ve Kherson’daki saldırılarını sürdürüyor

BOTR

Yeni Üye612. Gün: Herson şehri ağır ateş altında. Saldırıda Rusya yanlısı bir politikacı yaralandı. Tüm bilgiler haber blogunda.

Bir bakışta en önemli şeyler

ISW: Ukrayna, Bakhmut ve Kherson’daki saldırılarını sürdürüyor


sabah 3:01: Amerikan Savaş Araştırmaları Enstitüsü’nün (ISW) analizlerine göre, Ukrayna kuvvetleri Herson Oblastı’nın doğu yakasında hafifçe ilerledi ve Bakhmut yakınlarında ve batı Zaporizhzhia Oblastı’nda saldırı operasyonlarına devam etti. 27 Ekim’de yayınlanan coğrafi konum belirlemeli görüntüler, Ukrayna kuvvetlerinin Oleshky’nin kuzeyindeki Antonivsky karayolu köprüsünün altından daha güneye ilerlediğini gösteriyor. Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı da bunu bildirdi.


Rusya kafa kesme iddialarını yalanladı


sabah 2.45: Rus diplomatlar, Beyaz Saray’ın askerlerinin infaz edildiği yönündeki iddialarını yalan olarak reddediyor. Washington’daki Rusya Büyükelçiliği, Ria haber ajansının aktardığı açıklamada, “Bu Kişotvari yalanları kim uydurduysa, yalnızca abartılı bir hayal gücüne sahip bir kişi olabilir” dedi. Beyaz Saray sözcüsü John Kirby gazetecilere, Ukrayna’daki savaş alanında emirleri yerine getirmeyi reddetmeleri halinde Moskova ordusunun kendi askerlerini infaz edeceğini söyledi.


İçeriden: Zarev’e saldırı Ukrayna gizli servisi tarafından yapıldı


22:35: İçeriden birine göre, eski Ukrayna milletvekili ve Rusya yanlısı politikacı Oleg Tsarev’e yönelik suikast girişimi, Ukrayna gizli servisi SBU tarafından gerçekleştirildi. İsmini vermek istemeyen SBU temsilcisi, Zarev’in uzun süredir “hainler listesinde” olduğunu söyledi.


O, “kesinlikle meşru bir hedeftir.” SBU sözcüsü Andriy Yusov Ukrayna televizyonunda saldırıyla ilgili hemen bir yorum yapılmayacağını söyledi. “Vücut ısısının 36,6 derecenin altına düştüğü öğrenilirse mutlaka bir açıklaması olacaktır.” Rus yetkililere göre Zarev yoğun bakımda.


Ukrayna: Rusya’nın Herson’a yaptığı roket saldırısında yaralandı


20:09: Resmi raporlara göre, Ukrayna’nın güneyindeki Kherson kentinde Rusya’nın yoğun bombardımanı sonucu çok sayıda kişi yaralandı. Şehir idaresi başkanı Roman Mrotschko Cuma günü Telegram’da yaptığı açıklamada, şehir merkezinde ondan fazla konutun hasar gördüğünü söyledi. Çok sayıda yaralı var, kesin sayı henüz belirlenmedi. Bu nedenle bir kişi hastaneye kaldırıldı.


Şu anda bunun topçu ateşi mi, yoksa roket ya da insansız hava araçlarıyla yapılan bir saldırı mı olduğu belli değil. En azından bölgede iki Rus yapımı savaş uçağının ele geçirildiği biliniyordu.


Bu arada komşu Mykolaiv bölgesinden de bombardıman bildirildi. Kendi bilgilerine göre, Ukrayna hava savunması burada üç adet Ch-59 havadan atılan güdümlü füzeyi ele geçirdi.


Kırım: Üst düzey politikacı saldırıda ağır yaralandı


18.50: Rusya’nın verdiği bilgiye göre, Moskova’nın ilhak ettiği Kırım’ın Karadeniz yarımadasında üst düzey siyasetçi ve Ukraynalı sığınmacı Oleg Zarev ağır yaralandı. Zarev’in kendi Telegram kanalı, yaralı adamın aile çevrelerine atıfta bulunarak Cuma günü saldırıyı doğruladı. Buna göre Zarev, işlettiği sanatoryum nedeniyle gece yarısı civarında iki kez vuruldu. Bilinci kapalı ve ağır kan kaybıyla hastaneye kaldırıldı. Şu anda fail hakkında herhangi bir bilgi bulunmadığı belirtildi.


Rus gizli servisi FSB Cuma öğleden sonra Zarev’e yönelik bir saldırıyla ilgili soruşturma başlattığını duyurdu. Sanayi kenti Dnipro’dan gelen siyasetçi, uzun süre Ukrayna milletvekili olarak görev yaptı. Rusya dostu Bölgeler Partisi adına Kiev’deki Yüksek Rada’daydı. Hatta 2014’teki Avrupa yanlısı Maidan devriminden sonra cumhurbaşkanlığına aday oldu ancak kısa bir süre sonra Doğu Ukrayna’daki Moskova kontrolündeki militanların eline kaçtı. O tarihten bu yana, uluslararası hukuka aykırı olarak 2014 yılında Rusya tarafından ilhak edilen Kırım’da yaşıyor.


20 aydan fazla bir süre önce Ukrayna’ya yönelik saldırı savaşı başladıktan sonra bile Zarev, Rus işgalcilerle aktif olarak işbirliği yaptı. Mart 2022’de, diğer şeylerin yanı sıra, Krivyj Rih şehrinin askeri yönetimine şehri Ruslara teslim etmesi çağrısında bulundu. Geçen yıl, Kiev’deki bir bölge mahkemesi Zarev’i devleti devirmeye yönelik çağrılar ve diğer suçlar nedeniyle gıyaben on iki yıl hapis cezasına çarptırdı.
 
Üst