savaş | Kharkiv’de sivil hedeflere şahid saldırıları

BOTR

Yeni ÜyeGün 618: İngiltere, Rusya’nın hava savunmasıyla ilgili sorunları olduğunu söylüyor. Ukraynalı bir komutan siper savaşı konusunda uyarıyor. Tüm bilgiler haber blogunda.

Bir bakışta en önemli şeyler

Kuleba yardımın azaldığını görmüyor


sabah 3:15: Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba’ya göre Ukrayna, Rusya’ya karşı mücadelede uluslararası yardımda herhangi bir azalma hissetmiyor. ZDF’nin “Maybrit Illner” programı hakkında konuşan Kuleba, Orta Doğu’daki savaşa rağmen şu anda ortaklarının desteğinin herhangi bir şekilde azaldığını görmediğini söyledi. Aksine Kiev, Ukrayna’ya verilen desteğin devam edeceğine dair her düzeyde taahhüt aldı. Toros seyir füzelerinin Ukrayna’ya tedariki konusundaki tartışmaya ilişkin Kuleba, Almanya’nın karar vermek için daha fazla zamana ihtiyacı olduğunu anladığını söyledi. Ancak erişim argümanı mantıklı değil; bu daha çok güvenle alakalı. Ülkesi bu tür silahların Rusya topraklarında kullanılmayacağına dair söz vermişti. Kuleba, “Sözümüzün arkasındayız” dedi. İsrail ve Ukrayna tartışması hakkında daha fazlasını “Maybritt Illner”da buradan okuyabilirsiniz.


Rusya’nın Kharkiv’deki sivil hedeflere saldırı düzenlediği iddiası


sabah 0.44: Ukrayna kaynaklarına göre, Rus insansız hava araçları Ukrayna’nın ikinci büyük şehri Kharkiv’de sivil hedeflere saldırı düzenledi. Kharkiv bölgesinin valisi Oleh Synehubov, Telegram’da yazdığına göre, saldırılar kuzeydoğu Ukrayna’daki şehirdeki sivil altyapıyı hedef aldı ve aynı zamanda bölgedeki bir yeri de vurdu. Kharkiv Belediye Başkanı İhor Terekhov, bombardımanın ardından yangın çıktığını ancak kontrol altına alındığını söyledi.


Bundeswehr: 8.000 Ukraynalı asker yetiştirdik


23:55: Bundeswehr, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırı savaşının başlamasından bu yana binlerce askeri eğitti. Savunma Bakanlığı Ukrayna Özel Kurmay Başkanı Tümgeneral Christian Freuding “Stuttgarter Zeitung” ve “Stuttgarter Nachrichten”e yaptığı açıklamada, “Bundeswehr, ortaklarımızla birlikte halihazırda Almanya’da 8.000’den fazla Ukraynalı asker eğitti” dedi. ” (Cuma). Temmuz ayında Bundeswehr, 5.000 eğitimli Ukraynalının bulunduğunu açıkladı.


Freuding, eğitime ilişkin olumlu geri dönüşlerin olduğunu söyledi. “Aldığımız geri bildirimler her zaman çok takdir edicidir.” Bu aynı zamanda Ukrayna’ya teslim edilen malzeme için de geçerlidir. “Ukraynalı askerlere neyi daha çok istediklerini sorarsanız, öncelikle Leopard 2 ve Panzerhaubitze 2000 gibi Alman silah sistemlerinden bahsediyorlar.” Leopard 2 bir tanktır. Kundağı motorlu obüs 2000, Bundeswehr’in en ağır topçu silahıdır.


Zelensky: ABD’nin Rusya’ya yönelik yaptırımları “güçlü”


22:29: Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky, ABD’nin Rusya’ya yönelik yeni yaptırım paketini “çok güçlü” olarak memnuniyetle karşıladı. Saldırganın ekonomisinin önemli alanları artık cezai tedbirlere tabidir. Zelensky, Perşembe akşamı Kiev’de yayınlanan video mesajında, “Yaptırımların gücü dünyanın gücüdür” dedi. Moskova’nın yaptırımları atlatabilmesinin engellenmesi gerekiyor. Ukrayna’ya karşı savaşını 20 aydan fazla bir süre önce başlatan Rusya, yaptırımların etkisiz olduğunu defalarca dile getirdi.


ABD, Rusya’yı destekleyenlere yönelik yaptırımları uzattı


22:07: ABD, Ukrayna’ya yönelik saldırı savaşında Rusya’yı destekleyen düzinelerce kişi, şirket ve kuruluşa yeni yaptırımlar uyguladı. Washington’daki Maliye ve Dışişleri Bakanlıklarından Perşembe günü yapılan açıklamalara göre, yaptırımlar diğer şeylerin yanı sıra Rus enerji ve hammadde sektörünü zayıflatmayı amaçlıyor. Ayrıca yaptırımlardan kaçınmaya katılanlara da yönelikti.
 
Üst