savaş | Kırım’da tersaneye saldırı

BOTR

Yeni Üye620. Gün: Kırım’daki saldırıda bir Rus gemisi hasar görür. Ukrayna yakında AB katılım müzakerelerinin yapılmasını bekliyor. Tüm bilgiler haber blogunda.

Bir bakışta en önemli şeyler

Ukrayna’nın tersaneye saldırısı Rus gemisine zarar verdi


22:22: Ukrayna güçleri Cumartesi günü Rusya’nın ilhak ettiği Kırım yarımadasının doğusundaki liman kenti Kerç’teki bir tersaneye saldırdı. Ukrayna ordusu akşam yaptığı açıklamada, “başarılı” saldırıların “geçici olarak işgal edilen Kerç kentindeki” Saliv tersanesine yönelik olduğunu söyledi.


Rusya Savunma Bakanlığı’na göre Ukrayna saldırısında bir gemi hasar gördü. Savunma Bakanlığı yaptığı açıklamada, saldırının Moskova’nın etkinliğini zayıflatabileceğini söyledi. Atılan 15 seyir füzesinden 13’ü etkisiz hale getirildi. Hangi geminin hasar gördüğü henüz bilinmiyor.


Rusya’nın atadığı vali Sergei Aksyonov, Ukrayna’nın Kerç’teki bir tersaneye füze fırlattığını ancak füzelerin vurulduğunu söyledi. “Fırlatılan füzelerin kalıntılarının bir kısmı kuru havuzlardan birinin alanına düştü.” Çevrimiçi hizmetlerde herhangi bir yaralanma olmadığını yazdı.


Ukrayna yakında AB katılım müzakerelerinin yapılmasını bekliyor


saat 5: AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’in Kiev ziyaretinin ardından Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky, AB katılım müzakerelerinin bu yıl başlamasını bekliyor. Cumartesi günü yayınlanan akşam video mesajında Zelensky, “Bugün AB Komisyonu Başkanı’ndan müzakerelere başlama yönündeki ilerlememize ilişkin olumlu sinyaller duydum” dedi. Von der Leyen, 20 aydan fazla bir süredir Rusya’nın saldırganlık savaşına karşı kendisini savunan Ukrayna’nın başarılarını daha önce belgelemişti.


Zelensky: “Çıkmaz yolda değiliz”


16:43: Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky savaşın çıkmaza girdiğini reddediyor. Aksine müttefiklerle birlikte hava savunmasını güçlendirmek gerekiyor. Ukrayna birliklerinin savaşmaya devam etmekten başka seçeneği kalmayacaktı. Ancak özellikle hava savunma konusunda daha fazla desteğe ihtiyaçları var. Rusya’nın hava üstünlüğü var.


Bir basın toplantısında insanların yorgun olduğunu itiraf etti. “Ama çıkmaz bir noktada değiliz.” Birkaç gün önce Başkomutan Valery Zalushnyj, savaşın meşakkatli ve hareketsiz bir siper savaşına dönüşme tehlikesi taşıdığı konusunda uyardı. Burada bunun hakkında daha fazlasını okuyabilirsiniz.


AB katılım müzakereleri: Von der Leyen Ukrayna’da büyük ilerleme görüyor


16:17: AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’e göre Ukrayna, AB’ye katılım müzakerelerinin şartlarını neredeyse tamamen karşılıyor. Von der Leyen, Ukrayna ziyareti sırasında Kiev’de milletvekillerine hitaben yaptığı konuşmada, “Oraya giden yolun zaten yüzde 90’ından fazlasını tamamladınız” dedi. Savaş halindeki bir ülkeden beklenebilecek olandan çok daha fazla ilerleme kaydedildi.


Ukrayna geniş kapsamlı reformlar gerçekleştiriyor. Ancak von der Leyen, yolsuzlukla daha da güçlü bir mücadelenin, lobi faaliyetlerine ilişkin yeni yasaların, varlıklara ilişkin bilgilere ilişkin daha sıkı düzenlemelerin hayati önem taşıyan önlemler olduğunu söylüyor.


Gelecek Çarşamba, AB Komisyonu Başkanı Ukrayna’nın reform ilerlemesine ilişkin raporlar sunmak istiyor. Buna dayanarak Avrupalı devlet ve hükümet başkanları, AB’ye katılım müzakerelerinin olası başlatılması konusunda Aralık ayında bir karar vermek istiyor. Ukrayna geçen yazdan bu yana resmi üyelik adayıdır.


AB’nin Rusya’ya yönelik yeni yaptırımları açıklandı


16:06: AB önümüzdeki hafta Rusya’ya yönelik yeni cezai tedbirleri açıklayacak. AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen Kiev’de yaptığı açıklamada, yaptırımların diğer şeylerin yanı sıra yeni ithalat ve ihracat yasaklarını, daha sıkı bir petrol fiyatı tavanını ve yaptırımları aşan üçüncü ülke şirketlerine karşı tedbirleri içerdiğini duyurdu. Von der Leyen, Ukrayna parlamentosu Yüksek Rada’da yaptığı konuşmada, Avrupa’daki pek çok kişinin uzun süredir Rusya ile ticaret yapmanın ve ülkeyi Avrupa güvenlik düzenine entegre etmenin mümkün olduğunu düşündüğünü söyledi.
 
Üst