savaş | Kremlin lideri Putin: “Tabii ki onu yok edeceğiz”

BOTR

Yeni Üye
Kremlin şefi, Ukrayna’daki olaylardan bir kez daha Batı’yı sorumlu tuttu. Aynı zamanda ABD silahlarının imha edildiğini duyurur.


Devlet Başkanı Vladimir Putin’e göre Rusya, Ukrayna ihtilafına dahil olan tüm taraflarla müzakere etmeye hazır. Ancak Putin, devlet televizyonu Rossiya 1 tarafından Pazar günü yayınlanan bir röportajda, Kiev’deki liderlik ve Batılı destekçilerinin görüşmeleri reddettiğini söyledi. “İlgili tüm taraflarla kabul edilebilir çözümleri müzakere etmeye hazırız, ancak bu onlara kalmış – müzakere etmeyi reddedenler biz değil, onlar müzakere ediyor.” Ukrayna hemen buna karşı çıktı.


Rusya’nın 24 Şubat’ta başlattığı Ukrayna işgali, Avrupa’da 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana yaşanan en kötü çatışma. Aynı zamanda, ABD’nin orta menzilli füzelerinin Türkiye’ye ve Sovyetler Birliği’nin Küba’ya konuşlandırılmasını içeren 1962’deki Küba Füze Krizinden bu yana Rusya ile Batı arasındaki en büyük çatışma.


“Rusya tek başına Ukrayna’ya saldırdı”


Rus liderliğinin “özel askeri operasyon” olarak adlandırdığı Ukrayna’daki savaşın görünürde sonu yok. Rus liderliği, Ukrayna’nın silahsızlandırılması da dahil olmak üzere tüm hedeflerine ulaşılana kadar savaşacağını söyledi. Hükümetleri, 2014’te Rusya tarafından ilhak edilen Ukrayna’nın Kırım yarımadası da dahil olmak üzere, son Rus askeri toprakları terk edene kadar dinlenmeyeceğini açıkladı.


Ukrayna hükümeti, röportajda Putin’in propaganda hesabıyla çelişti. Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskyy’nin danışmanı Mykhailo Podoliak Twitter’da “Rusya tek başına Ukrayna’ya saldırdı ve vatandaşları öldürüyor” diye yazdı. Rusya müzakere istemiyor, ancak sorumluluktan kaçmaya çalışıyor” dedi. Putin gerçeğe dönmeli.


Yakın tarihli bir röportajda, ABD CIA direktörü William Burns de Rusya’nın konuşmaya istekli olduğu konusunda şüphelerini dile getirdi. Çatışmaların çoğu müzakerelerle sona ermiş olsa da CIA, Rusya’nın savaşı sona erdirmek için gerçek müzakereler konusunda henüz ciddi olmadığına inanıyor.


Gömülü içerik simge resmi


Göm


Putin: “Eylemlerimizin doğru yönde olduğuna inanıyorum”


Rusya Devlet Başkanı rotasından emindi. “Eylemlerimizin doğru yönde gittiğine inanıyorum.” ABD liderliğindeki Batı, Rusya’yı bölmeye çalışıyor. Putin, “Ulusal çıkarlarımızı, vatandaşlarımızın, halkımızın çıkarlarını savunuyoruz” dedi. “Vatandaşlarımızı korumaktan başka seçeneğimiz yok.” Kremlin şefi, Rus nüfusunun ezici çoğunluğunun – yüzde 99,9’unun – ülkelerini savunmaya ve anavatan için her şeyi vermeye hazır olduğuna inandığını ifade etti.


Putin, ABD’nin Ukrayna’ya vaat ettiği Patriot hava savunma sistemini de imha etme niyetini yineledi. “Elbette yüzde 100 yok edeceğiz!” Putin, ABD Başkanı Joe Biden’ın hafta ortasında Washington’a yaptığı ziyarette Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskyy’ye teslim sözü verdiği sisteme atıfta bulundu.


ABD hükümeti, Rusya’nın çöküşünü planladığını reddediyor. Ukrayna ve Batı, Rusya’yı komşusuna karşı hiçbir hakkı olmayan emperyal bir işgal savaşı vermekle suçluyor. Batı ile jeopolitik çatışmanın tehlikeli boyutlara yaklaşıp yaklaşmadığı sorulduğunda, Rusya Devlet Başkanı, “O kadar tehlikeli olduğunu düşünmüyorum” yanıtını verdi.


“Aslında bu jeopolitik rakiplerimizin siyasetiyle ilgili”


Putin, Batı’nın Ukrayna’daki çatışmayı 2014’te Kiev’deki Maidan protestolarında Rusya yanlısı bir cumhurbaşkanını devirerek başlattığını söyledi. “Aslında bu, jeopolitik muhaliflerimizin Rusya’yı, tarihi Rusya’yı parçalamayı amaçlayan politikalarıyla ilgili.”


Putin, eski Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç’ten bahsediyordu. Bu, AB ile büyük ölçüde müzakere edilmiş bir ortaklık anlaşmasını durdurdu ve böylece, Rusya’ya kaçtığı nüfus içinde kitlesel protestoları tetikledi. Sonuç olarak, Şubat 2014’te Kiev’deki parlamento Yanukoviç’i görevden almak için oy kullandı. Bu devrimden kısa bir süre sonra Rusya Kırım’ı ilhak etti ve Rusya destekli ayrılıkçılar Doğu Ukrayna’da Ukrayna güçleriyle savaşmaya başladı.
 
Üst