savaş | Londra: Rusya Avdiivka yakınlarında 200 zırhlı aracını kaybetti

BOTR

Yeni Üye619. Gün: AB Komisyonu Başkanı Von der Leyen beklenmedik bir şekilde Kiev’e geldi. Zelensky, özel harekat kuvvetlerinin yeni başkanını atadı. Tüm bilgiler haber blogunda.

Bir bakışta en önemli şeyler

Londra: Avdiivka yakınlarında 200 Rus aracı imha edildi


12:29: İngiliz askeri uzmanlarına göre Rusya, yalnızca son üç hafta içinde Ukrayna’nın doğusundaki Avdiivka kenti için yapılan savaşta yaklaşık 200 zırhlı araç kaybetti. Bu, Londra’daki Savunma Bakanlığı’nın Cumartesi günü Ukrayna’daki savaşa ilişkin günlük istihbarat raporundan ortaya çıkıyor. Açıklamada, bunun nedeninin muhtemelen Ukrayna tanksavar füzelerinin, mayınlarının, insansız hava araçlarının ve hassas topçularının göreceli etkinliğinin birleşimi olduğu belirtildi. Yaz aylarındaki saldırı sırasında Ukraynalılara benzer şekilde, Ruslar da bu nedenle piyade ilerlemelerine başvurmuştu.


Önceki Rus saldırılarında olduğu gibi, sanayi şehrine yönelik saldırılar da son derece maliyetliydi. Rusya’nın Ekim ayının başından bu yana Avdiivka savaşında binlerce yaralanma ve ölüme maruz kalmış olması muhtemel. Açıklamada, “Rusya’nın liderliği, marjinal toprak kazanımları için ağır personel kayıplarını kabul etme isteğini göstermeye devam ediyor” ifadesine yer verildi.


Görünüşe göre cephenin bu kısmı Putin’i tedirgin ediyor

Rapor: Batılı devletler barış müzakereleri konusunda Ukrayna ile görüştü11:47: Basında çıkan bir habere göre, ABD ve Avrupa ülkelerinden temsilciler Ukrayna hükümetiyle Rusya ile olası barış müzakereleri hakkında görüştü. ABD televizyon kanalı NBC, ABD hükümet çevrelerine atıfta bulunarak, Ukrayna’nın Rusya ile bir anlaşmaya varmak için nelerden vazgeçmesi gerektiğinin genel olarak değerlendirildiğini bildirdi.


Arka planda ABD ve Avrupa’daki hükümet temsilcilerinin savaşın çıkmaza girdiğine ve Batı’nın artık Ukrayna’ya yardım sağlamaya devam edecek durumda olmadığına dair korkuları var. Tartışmaların bir kısmı geçen ay Ukrayna Temas Grubu kapsamında destek veren devletlerin katıldığı bir toplantıda gerçekleşti. SPD’deki bazı politikacılar da yakın zamanda müzakereler lehinde konuşmalar yaptı. Burada bunun hakkında daha fazlasını okuyabilirsiniz.


İşgalin ardından Rusya, Ukrayna’nın doğusunda kısmen işgal ettiği dört bölgeyi ilhak etti ve sürekli olarak Ukrayna’da tüm hedeflerine ulaşacağını söyledi. Ukrayna hükümeti, 2014 yılında Rusya’nın ilhak ettiği Kırım yarımadası da dahil olmak üzere Rusya’nın ele geçirdiği tüm bölgelerin kontrolünü yeniden ele geçirme hedefini açıkladı.


Von der Leyen beklenmedik bir şekilde Kiev’e geldi


sabah 8.05: AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen sürpriz bir ziyaret için Ukrayna’nın başkenti Kiev’e geldi. Ukraynalı milletvekili Yaroslav Zheleznjak’ın kısa mesaj servisi Telegram kanalında duyurduğu gibi, orada parlamentoda bir konuşma yapmak istiyor.


AB Komisyonu Başkanı Kiev yolunda gazetecilere, Rusya’nın saldırısına uğrayan Ukrayna’ya “kesinlikle onların yanında olduğumuza” dair güvence vermek ve onlara “cesaret ve teşvik” vermek istediğini söyledi. Ülkenin AB’ye katılım arzusunun yanı sıra, mali ve askeri desteğin yanı sıra Rusya’ya yönelik yaptırımlar da yer alacak.


Önümüzdeki Çarşamba günü von der Leyen, Ukrayna’nın reform ilerlemesine ilişkin raporları Brüksel’de sunacak. Buna dayanarak, Avrupa Birliği’nin devlet ve hükümet başkanları Aralık ayında Kiev hükümetiyle katılım müzakerelerinin başlatılıp başlatılmayacağına karar vermek istiyor. Raporların sunumu gezinin sebebidir.


Avdiivka Belediye Başkanı: Rusya’nın şehirde yeni bir hedefi var


2:15: Ukrayna’nın Avdiivka şehrinin belediye başkanına göre, Rus silahlı kuvvetleri buradaki büyük kok fabrikasının kontrolünü ele geçirmek istiyor. Belediye Başkanı Vitaly Barabasch devlet televizyonunda “Yeni bir hedefiniz var, o da kok fabrikası. Onu fethetmeniz gerekiyor. Nokta” diyor. Bu, ele geçirilen ses iletimlerinden ortaya çıkar. Rus kuvvetleri Ekim ortasından bu yana saldırılarını Donetsk’e potansiyel bir geçiş kapısı olan Avdiivka’ya yoğunlaştırıyor.
 
Üst