savaş | Melnyk, Almanya’nın Tornado savaş uçaklarını istiyor – CDU adamı aynı fikirde

BOTR

Yeni Üye
Savaşın başlamasından bu yana 327. gün: Bir CDU uzmanı Ukrayna’ya daha fazla silah sevkiyatı istiyor. Ve: Rusya’nın Dnipro’ya düzenlediği füze saldırısının ardından onlarca kişi kayıp. Haber blogundaki tüm bilgiler.

Bir bakışta en önemli şeyler

Rheinmetall: Leopard tanklarının onarımı bir yıl sürüyor


saat 5: Alman silahlanma grubu Rheinmetall, onarılan Leopard ana muharebe tanklarını stoklarından Ukrayna’ya teslim etmenin zaman alacağına işaret etti. Bild am Sonntag CEO’su Armin Papperger, “Leopard tanklarımızı Kiev’e gönderme kararı yarın verilse bile, teslimat gelecek yılın başına kadar sürecek” dedi.


Gazete, Papperger’den alıntı yaparak, Rheinmetall’in 22 Leopard 2 aracına ve 88 eski Leopard 1 modeline sahip olduğunu bildirdi. Rheinmetall patronu, hizmet dışı bırakılan muharebe tanklarının onarımının “neredeyse bir yıl” alacağını söyledi. “Araçlar sadece yeniden boyanmakla kalmıyor, aynı zamanda bir savaş çalışması için dönüştürülmeleri gerekiyor. Tamamen sökülüp yeniden inşa ediliyorlar.”


Rheinmetall, sipariş olmadan tankları tamir edemez çünkü maliyeti birkaç yüz milyon Euro’dur. Papperger, “Rheinmetall bunu önceden finanse edemez” dedi.


Beyaz Rusya: Rus birlikleriyle ortak “savunma” hava kuvvetleri tatbikatları


04.01: Rusya ve Beyaz Rusya bugün Beyaz Rusya’da ortak hava tatbikatına başlıyor. Minsk, tatbikatların savunma amaçlı olduğunu açıklıyor. Telegram’daki resmi olmayan askeri gözetleme kanalları, yılın başından bu yana birkaç Rus savaş uçağı, helikopter ve askeri nakliye uçağının Belarus’a ulaştığını bildirdi – yalnızca Pazar günü sekiz savaş uçağı ve dört kargo uçağı. Reuters bu raporları doğrulayamadı. Belarus Güvenlik Konseyi Birinci Devlet Sekreter Yardımcısı Pavel Muravejko, Telegram’da Ukrayna’nın Belarus’u kışkırttığını yazıyor. Ancak, dikkatli bir şekilde tepki verir. “Bölgemizdeki herhangi bir saldırganlık veya terör tehdidine yanıt vermek için gerekli güçlere ve araçlara sahibiz.”


Melnyk, Almanya’nın Tornado savaş uçaklarını istiyor – Kiesewetter aynı fikirde


saat 2: CDU dış politika uzmanı Roderich Kiesewetter bir tweet’te, Tornado çok rollü savaş uçağının Alman stoklarından Ukrayna’ya teslim edilmesi çağrısında bulundu. Eski Ukrayna büyükelçisi Andriy Melnyk tarafından yapılan benzer bir talebe yanıt olarak talebi netleştirdi. “Evet, gerçekten,” diye yazdı Kiesewetter, Melnyk’e, “Tornado’yu kurtarmalıyız!” Ve ayrıca: “Ukrayna’nın zafer kazanmasına yardımcı olacak her şey. NATO’da da kullanacağımız her şey. Bununla bile savaş partisi olmayacağız.”


Melnyk daha önce bir tweet’te Almanya’ya “yaratıcı bir öneriye” değinmişti: “Bundeswehr’in yakında emekliye ayrılacak ve yerini F-35’lere bırakacak olan 93 Tornado çok rollü savaş uçağına sahip,” diye yazmıştı şu anki Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Twitter’da. “Eski bir savaş uçağı ama yine de çok güçlü. Neden bu kasırgalar Ukrayna’ya gönderilmiyor, @Bundeskanzler?” Olaf Scholz’un resmi hesabını bağlamış.


Zelenskyy: Dnipro’daki saldırıdan sonra düzinelerce sivil hala kayıp


21 saat: Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelenskyy’ye göre, Cumartesi günü Ukrayna’nın orta kesimlerindeki Dnipro kentinde bir Rus füzesinin yüksek bir binaya isabet etmesinden sonra düzinelerce bölge sakini hâlâ kayıp. Ukrayna devlet başkanı Pazar akşamı video adresinde yaptığı açıklamada, kurtarma ekiplerinin apartmanın enkazında 30’dan fazla kişiyi aramaya devam ettiğini söyledi. “Her insan için savaşıyoruz” diye vurguladı. “Ve kurtarma çalışmaları, en ufak bir hayat kurtarma şansı olduğu sürece devam edecek.” Selenskyj aynı zamanda uluslararası sempati için teşekkür etti.


Resmi bilgilere göre, yıkıcı Rus saldırısının ardından ölü sayısı bu arada 29’a yükseldi. Ölenler arasında bir çocuğun da olduğu belirtildi. 73 kişi daha yaralandı.

Kurtarma ekipleri Dnipro'daki molozları temizliyor.  Enkaz altında daha fazla kişinin olduğuna inanılıyor.
Kurtarma ekipleri Dnipro'daki molozları temizliyor.  Enkaz altında daha fazla kişinin olduğuna inanılıyor.

Kurtarma ekipleri Dnipro’daki molozları temizliyor. Enkaz altında daha fazla kişinin olduğuna inanılıyor. (Kaynak: Evgeniy Maloletka/Reuters)
 
Üst