savaş | Moskova ile görüşmeler: Zelensky koşulları açıkladı

BOTR

Yeni Üye621. Gün: Kırım’daki saldırıda bir Rus gemisi hasar görür. Ukrayna yakında AB katılım müzakerelerinin yapılmasını bekliyor. Tüm bilgiler haber blogunda.

Bir bakışta en önemli şeyler

Odessa’ya roketli saldırı: Yaralılar ve sanat müzesi hasar gördü


2:19: Bölge valisinin açıklamasına göre, Rusya’nın Odessa’ya düzenlediği füze saldırısında 5 kişi yaralandı. Kentin en önemli sanat galerilerinden biri hasar gördü. Oleh Kiper Telegram’da “6 Kasım’da Odessa Ulusal Sanat Müzesi 124 yaşına giriyor” diye yazıyor. “6 Kasım arifesinde Ruslar, yakınlarımıza düşen bir roketle mimari anıtımızı ‘tebriklediler’.” Kentin en eski saraylarından birinde bulunan müzenin duvarları ve pencereleri hasar gördü. Yetkililere göre, bir roket müzenin yakınında metrelerce derinlikte bir kratere neden oldu.


Ukraynalı bakan: Baerbock AB üyeliğine dair “güvence” verdi


22:50: Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba, ülkesinin AB üyeliğine ulaşma çabalarında Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock’u kendi tarafında gördüğünü söyledi. “Welt” röportajında Kuleba, “Ukrayna’nın Avrupa Birliği’nin bir parçası olacağından hiç şüphem yok. Bugün bu güvenceyi Annalena Baerbock’tan aldım” dedi.


Mariupol yakınlarındaki Rus mühimmat deposunda patlama iddiası


20:42: Rusya’nın işgal ettiği Mariupol kenti yakınlarında bir Rus mühimmat deposunun patladığı söyleniyor. Kentin belediye başkanı danışmanı Pyotr Andrushchenko bunu Telegram kanalında bildirdi. Yangının özellikle Donetsk Oblastı’ndaki sahil kasabası Siedove’de çıktığı söyleniyor.


Sosyal medyada yangının görüldüğü ve çok sayıda patlama sesinin duyulduğu çeşitli fotoğraf ve videolar dolaşıyor. Andrushchenko kanalında “Köyün neredeyse tamamı mühimmat deposuna ve askeri araçlar için park alanına dönüştürüldü” diye yazıyor. Yerel bilgilere göre deponun yalnızca üçte biri hasar gördü. Ancak orada kurtarılacak bir şeyin kalmadığı kanaatindedir. Yangının kesin nedeni henüz bilinmiyor. Başlangıçta Ukrayna veya Rus ordusundan herhangi bir açıklama yapılmadı.


Zelensky: Rus birlikleri çekilmeden Putin’le görüşme olmaz


19:24: Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky, Rus birlikleri ülkesinden çekilmediği sürece Moskova ile görüşmelere “hazır değil”. ABD’li yayıncı NBC’ye konuşan Zelenskyy, “ABD, teröristlerle konuşmaya hazır olmadığımı çünkü onların sözlerinin hiçbir anlamı olmadığını” biliyor. “Bölgemizi terk etmeniz gerekiyor, ancak o zaman dünya diplomasiye yönelebilir.”


Ukrayna’daki savaşın durumuna ilişkin Zelensky, ülkesinin “zor durumda” olduğunu söyledi. “Ön cephede uçaksavar savunmamızın olmadığı bir sır değil.” Bu nedenle Rusya hava sahasını kontrol ediyor. “Tüm hava sahasını kontrol ederlerse, uçaksavar savunmamız olmadığı sürece hızlı ilerleyemeyiz.”


Ukrayna’nın Rusya’nın elindeki toprakları geri almak için Haziran ayında bir karşı saldırı başlatmasına rağmen, savaşan iki taraf arasındaki bin kilometreden uzun cephe hattı neredeyse bir yıldır neredeyse hiç hareket etmedi.


Ukraynalı askerler törende öldü – soruşturma açıklandı


18:39: Resmi bilgilere göre, Ukrayna’nın cephe hattında tartışmalı bir tören sırasında Rusya’nın düzenlediği saldırıda çok sayıda asker hayatını kaybetti. Askerler, Zaporojye bölgesindeki Topçu Günü törenine katılırken, Rus topları oraya çarptı. İnternet portalı “Ukrainska Pravda” 20’den fazla ölüm bildirdi. Askerlerin yaşadığı Zakarpattia bölgesindeki yetkililer üç günlük yas çağrısında bulundu.


Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelensky, akşam video konuşmasında 128. Dağ Piyade Tugayı askerlerinin ailelerine başsağlığı diledi: “Bu, önlenebilecek bir trajedi.” Şu anda adli soruşturma başlatıldı ancak soruşturma henüz tamamlanmadı. “En önemli şey olayla ilgili tüm gerçeği ortaya çıkarmak ve böyle bir şeyin tekrar yaşanmasını önlemektir.”
 
Üst