savaş | Moskova: Kırım’a büyük drone saldırısı

BOTR

Yeni ÜyeGün 613: İngiliz bilgilerine göre Rusya’nın Avdiivka’da büyük kayıplar verdiği söyleniyor. Moskova, Kırım’a drone saldırıları yapıldığını bildirdi. Tüm bilgiler haber blogunda.

Bir bakışta en önemli şeyler

Rusya’da petrol rafinerisinde yangın çıktı


sabah 8:09: Rusya’nın Krasnodar bölgesindeki Afipsky petrol rafinerisinde sabahın erken saatlerinde yangın çıktı. Bölgenin sivil koruma otoritesi, yangının derhal söndürüldüğünü söyledi. Yetkili, Telegram’da “Herhangi bir yaralanma olmadı, altyapı hasar görmedi ve şirket veya yakın yerleşimlerde yaşayanlar için tehlike yok” diye yazdı. Rus yetkililer yangının nedeni hakkında herhangi bir açıklama yapmadı.


İyi güvenlik kaynaklarına sahip iki Rus haber kaynağı Baza ve Shot, Rusya’nın önemli bir petrol ihracat kapısı olan Karadeniz limanı Novorossiysk’in 80 km doğusunda bulunan rafineride çıkan yangına bir drone saldırısının neden olduğunu söyledi. Reuters raporları bağımsız olarak doğrulayamadı.


Rusya Savunma Bakanlığı daha önce daha fazla ayrıntı vermeden, hava savunma sistemlerinin Ukrayna tarafından Karadeniz ve Kırım yarımadasının kuzeybatı kısmı üzerinde fırlatılan 36 İHA’yı imha ettiğini açıklamıştı. Rafineri, Karadeniz kıyısı ve Rusya’nın Kırım Yarımadası yakınında yer almaktadır. En son mayıs ayında saldırıya uğrayan Afipsky tesisi, yılda yaklaşık 6 milyon ton (44 milyon varil) petrol işleyebiliyor.


Lukaşenko: Cephedeki çıkmaz müzakerelere yol açmalı


sabah 3:05: Belarus lideri Alexander Lukashenko’ya göre Rusya ve Ukrayna cephelerde çıkmazda ve anlaşmazlığa son verilmesi için müzakere yapmaları gerekiyor. Lukashenko, Belarus devlet haberlerinin web sitesinde yayınlanan bir soru-cevap videosunda, “Her iki tarafta da yeterince sorun var ve genel olarak durum artık ciddi şekilde çıkmaza girmiş durumda: hiç kimse bir şey yapamaz ve konumunu önemli ölçüde güçlendiremez veya ilerletemez.” dedi. ajans Belta oldu. Lukashenko, “Müzakere masasına oturup anlaşmaya varmalıyız” diye devam etti.


Moskova: Kırım’a büyük drone saldırısı


sabah 1:10: Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Rusya’nın hava savunma sistemleri, Ukrayna’nın Kırım yarımadası açıklarında Karadeniz üzerinde düşürdüğü 36 İHA’yı gece boyunca imha etti. Bakanlık, Telegram’da yayınlanan açıklamasında saldırıda herhangi bir hasar veya can kaybı olup olmadığına dair bir açıklama yapmadı.


Ukrayna’da Hepatit A salgını


sabah 0.12: Ukrayna’nın Vinnytsia şehrinde hepatit A salgını sonrasında yaklaşık 141 çocuk ve yetişkin hastaneye kaldırıldı. Ukrayna’da kıdemli sağlık doktoru ve Sağlık Bakan Yardımcısı Ihor Kuzin şöyle yazıyor: “Şu anda en önemli şey, hepatit A virüsünün halk arasında yayılmasını mümkün olan en kısa sürede durdurmak için salgının merkezini ve nedenlerini belirlemektir.” Facebook’ta . Kuzin, şu ana kadar salgının tek bir nedeninin bulunmadığını ancak yayılmayı analiz ettiklerini ve halkla birlikte çalıştıklarını ifade etti. Hepatit A, yakın kişisel temas veya kontamine yiyecek veya içeceklerin tüketimi yoluyla yayılabilen oldukça bulaşıcı, kısa süreli bir karaciğer enfeksiyonudur.


Malta toplantısı: Rusya’ya karşı “Birlik”


22:10: Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelenskyj, 60’tan fazla ülkeden temsilcilerin Malta’da buluşmasını saldırgan Rusya’ya karşı birlik işareti olarak övdü. Cumartesi akşamı Kiev’de yayınlanan video mesajında Zelensky, “Saldırganı yenmek için gerçekten ihtiyaç duyulan şey dünya birliğidir” dedi.


Aralarında ulusal güvenlik danışmanları ve üst düzey diplomatların da bulunduğu 66 ülkeden temsilcilere, ilk kez bir yıl önce sunulan Rusya’nın saldırganlık savaşını sona erdirmeye yönelik “barış formülünü” destekleyen temsilcilere teşekkür etti. Bu “uluslararası birliğin güçlü bir işaretidir”.


Ukrayna toplantısı bu Pazar günü Malta’da devam edecek. Malta’daki görüşmeler, bunları uluslararası bir barış zirvesi hazırlamak için kullanmak isteyen Ukrayna cumhurbaşkanlığı ofisi başkanı Andriy Yermak tarafından yapılıyor.


Jermak, ilk gün yaptığı açıklamada, “Avrupa’nın İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana en büyük savaşını adil, kalıcı ve kapsamlı bir barışla sona erdirmek, dünya çapında ortaya çıkan diğer patlayıcı çatışmalar üzerinde büyük bir olumlu etki yaratacaktır.” dedi. “Barışı yakınlaştırıyoruz.” Yermak, ayrıntı vermeden toplantının spesifik sonuçlarını açıkladı.
 
Üst