savaş | Rusya, 200'den fazla Ukraynalı savaş esirini kınadı

BOTR

Yeni ÜyeRostov Oblast'ta bir kimya fabrikasının patladığı söyleniyor. Rusya muhtemelen Ukrayna'da giderek daha fazla kimyasal silah kullanıyor. Tüm bilgiler haber blogunda.

Bir bakışta en önemli şeyler

Rusya: Ukrayna'nın Rusya'nın Voronej bölgesine insansız hava aracı saldırısı


02:19: Rusya Savunma Bakanlığı'na göre, hava savunma sistemleri Ukrayna sınırındaki Voronej bölgesi üzerinde üç Ukrayna insansız hava aracını imha etti. Bölge valisi Alexander Gusev, Telegram kanalında ilk bilgilere göre herhangi bir yaralanma yaşanmadığını söyledi. Çok sayıda konutun camları kırıldı. Şu anda Ukrayna'dan herhangi bir açıklama yok.


Kiev hükümeti, Rus askeri altyapısına saldırmak ve hükümetin Moskova'daki savaş çabalarını baltalamak amacıyla son aylarda hava saldırılarını artırdı. Rusya'nın, Rus basınında çıkan haberlere göre çok sayıda Su-34 bombardıman uçağının konuşlandırıldığı Voronej kenti yakınlarında bir hava üssü bulunuyor. Rus haber servisi Shot, üssün yakınında en az 15 patlama olduğunu ve insansız hava aracının enkazının yakındaki bir konut binasının üzerine düştüğünü bildirdi.


16 Ocak 2024 Salı


Ukrayna, iki Rus askeri uçağının imha edildiğini bildirdi


17:37: Ukrayna, Azak Denizi üzerinde bir Rus askeri uçağını düşürdüğünü, bir diğerini ise imha ettiğini açıkladı. Ukrayna Hava Kuvvetleri, A-50 keşif uçağının denize düştüğünü söyledi. Il-22 bombardıman uçağı olan ikinci Rus uçağı Anapa şehrine inmeyi başardı. Ukrayna Hava Kuvvetleri sözcüsü, aynı zamanda uçuş komuta merkezi olarak da hizmet veren uçağın o kadar ağır hasar gördüğünü ve artık tamir edilemeyeceğini söyledi.


Ukrayna Başkomutanı Valery Zalushny, silahlı kuvvetleri “mükemmel planlanmış operasyon” nedeniyle tebrik etti. Buna göre uçaklar keşif, hedeflerin belirlenmesi ve birliklerin koordine edilmesi amacıyla kullanıldı.


Rusya başlangıçta olayla ilgili herhangi bir bilgi vermedi. Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov basın toplantısında “bu konuda hiçbir bilgisi olmadığını” söyledi. Ukrayna'daki savaşta kayıplar hakkında nadiren bilgi yayınlayan Rusya Savunma Bakanlığı'na işaret ediyor.


Donanma gemisi “Bonn” NATO'nun kuzey kanadına doğru rotasını belirliyor

Rapor: Rusya'da kimya fabrikası patladı16:26: Görünüşe göre Rostov Oblastı'nda bir kimya fabrikasında yangın çıktı. Kamensk-Shakhtinsky şehrinden patlama sesleri duyuluyor. Muhalif medya “Nexta”nın haberine göre bu şirketin devlete ait Kamensky şirketi olduğu söyleniyor. İşçilerin de tahliye edildiği söyleniyor. Kamensk-Shakhtinsky, Rusya-Ukrayna sınırına sadece birkaç kilometre uzaklıkta bulunuyor.


Rusya, 200'den fazla Ukraynalı savaş esirini kınadı


15:01: Rusya, bazıları ömür boyu hapis olmak üzere 200'den fazla Ukraynalı savaş esirine ceza verdiğini açıkladı. Rusya Soruşturma Komitesi başkanı Alexander Bastrykin, Rus haber ajansı RIA Novosti'ye verdiği röportajda, “200'den fazla Ukraynalı askeri personel, sivilleri öldürmek ve savaş esirlerine kötü muameleden dolayı uzun hapis cezalarına çarptırıldı.” dedi. Kiev ve uluslararası insan hakları örgütleri prosedürleri yasa dışı olarak kınadı.


Rus esaretinde bilinmeyen sayıda Ukraynalı asker var; muhtemelen binlerce. Birçoğu liman kenti Mariupol'un kuşatılması sırasında yakalandı. Bastrykin, Moskova'nın “yüksek rütbeli subaylar” da dahil olmak üzere Ukraynalı askeri yetkililere dava açmaya devam edeceğini duyurdu.


Avrupalılar şimdiden Ukrayna'dan 3.000'den fazla hastayı kabul etti


14:50: Almanya ve diğer Avrupa ülkeleri, savaşın ciddi şekilde zorladığı sağlık sistemi üzerindeki baskıyı hafifletmek amacıyla halihazırda Ukrayna hastanelerinden 3.000'den fazla hastayı kabul etti. AB Komisyonu, Mart 2022'de başlatılan tıbbi tahliye programının şu anda Avrupa Acil Durum Tedbirleri Koordinasyon Merkezi tarihindeki en büyük program olduğunu söyledi.
 
Üst