savaş | Rusya Avdiivka'nın kontrolünü tamamen ele geçirdi

BOTR

Yeni Üye
Rusya Avdiivka'nın kontrolünü tamamen ele geçirdi. Litvanya daha fazla Avrupa çabası çağrısında bulunuyor. Daha fazla bilgi haber blogunda.

Bir bakışta en önemli şeyler

Gömülü içerik simgesi resmi


Göm


Rusya: Avdiivka'nın tam kontrolünü ele geçirdi


12.40: Rusya, Ukrayna'nın doğusundaki Avdiivka kentinin tam kontrolünü ele geçirdiğini açıkladı. Rus haber ajanslarının Moskova'daki Savunma Bakanlığı'na dayandırdığı haberine göre, askerler cephede yaklaşık dokuz kilometre ilerledi. Rus liderliği daha önce Ukrayna'nın şehirden çekilmesinin ardından, aylarca yoğun bir mücadelenin sürdürüldüğü, Cumartesi günü bazı Ukraynalı askerlerin Sovyet döneminden kalma bir kok fabrikasında saklandığını belirtmişti.


Ukrayna, Rus savaş uçağının düşürüldüğünü bildirdi


sabah 9.12: Ukrayna dün gece bir Rus savaş uçağını daha düşürdüğünü açıkladı. Ukrayna Hava Kuvvetleri şefi Mykola Oleshchuk, Telegram kısa mesaj servisinde bunun bir SU-34 avcı-bombardıman uçağı olduğunu söyledi.


Hava savunması ayrıca on iki Rus saldırı uçağını ve bir Kh-59 seyir füzesini imha etti. Ukrayna ordusu ancak Cumartesi günü üç Rus savaş uçağının düşürüldüğünü bildirdi.


Ukrayna Dışişleri Bakanı Boğa burcunun teslimini bekliyor


sabah 5.12: Ukrayna hükümeti, federal hükümetin yaklaşık iki yıl önce Rusya'nın saldırısına uğrayan ülkeye Taurus seyir füzeleri tedarik etmeye hâlâ karar vermesini bekliyor.


Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba, Münih Güvenlik Konferansı oturum aralarında gazetecilere verdiği demeçte, “Açık bir hayır duymamanız başlı başına bir cevaptır.” dedi. “Bu tür sorunların eninde sonunda çözüleceğine her zaman güveniyoruz çünkü son iki yıldır hayat bize bunu öğretti.” Münih'teki 60. Güvenlik Konferansı sonunda Gazze Şeridi'ndeki savaş bugün bir kez daha gündeme gelecek.


Buschmann: Putin'in yargılanması için “uzun bir nefese” ihtiyacımız var


sabah 4.30: Federal Adalet Bakanı Marco Buschmann (FDP), Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ukrayna'ya yönelik saldırı savaşıyla bağlantılı olduğu iddia edilen savaş suçları nedeniyle yargılandığını görme umudunu yineledi. Buschmann, “Bild am Sonntag”a (Bams) “Bir noktada mahkemede cevap vermek zorunda kalacağını umuyor ve diliyorum” dedi. “Bunun için azim yapmamız gerektiğini biliyorum.”


Putin'in kişisel sorumluluğuyla ilgili olarak Buschmann şunları söyledi: “Eğer biri uluslararası ceza hukukunu özellikle ihlal etme emrini verirse, o zaman o güç sahibi potansiyel olarak bir savaş suçlusudur.”


Ukrayna doğudaki Rus füze saldırılarının öldüğünü bildirdi


2.10: Ukraynalı kaynaklara göre, Rus güçleri doğu Ukrayna'daki bazı şehirleri bombaladı ve roket attı. En az üç kişi hayatını kaybederken, diğerleri yıkılan binaların enkazı altında kaldı. Kramatorsk şehir yönetimi Telegram'da bir roketin şehrin sanayi bölgesine ve bireysel evlere çarptığını söyledi.


İki kişi öldürüldü. Rus mermileri yakınlardaki Slovyansk kasabasındaki bir okulu da vurdu. Kurtarma ekipleri, enkaz altında kaldığı söylenen en az bir kişiyi arıyor. Kharkiv bölgesi valisinin açıklamasına göre, daha kuzeyde, Kupyansk şehrinde iki katlı bir eve Rus top mermileri isabet etmesi sonucu bir kişi hayatını kaybetti.
 
Üst