savaş | Rusya barış görüşmelerinin şartlarını açıkladı

BOTR

Yeni Üye
Ukrayna savaşıyla ilgili haber blogu


Rusya barış görüşmelerinin şartlarını açıkladı


İtibaren afp, Reuters, dpa, çevrimiçi


Güncellendi: 30.10.2023 – 07:51Okuma süresi: 37 dakika.

Çok sayıda tank alevler içinde: Rus birlikleri, savaş altındaki Avdiivka kenti yakınlarında bir felaket yaşadı. (Kaynak: t-online)

Facebook logosu

Twitter logosu

Pinterest logosu

WhatsApp logosu


614. Gün: Görünüşe göre Putin yeni bir “süper drone” kullanıyor. Savunma Bakanı Shoigu Batı’yı savaşı genişletmek istemekle suçluyor. Tüm bilgiler haber blogunda.

Bir bakışta en önemli şeyler

Ukraynalılar ülkenin geleceği konusunda iyimser


sabah 7:34: Yakın zamanda yapılan bir ankete göre Ukraynalıların yüzde 85’i ülkenin geleceği konusunda iyimser. Kyiv Post’un haberine göre bu, ABD Uluslararası Cumhuriyet Enstitüsü’nün (IRI) bu yıl Şubat ayında gerçekleştirdiği son anketle karşılaştırıldığında hafif bir düşüş. O dönemde ankete katılanların yüzde 93’ü iyimserdi. Benzer bir oran (yüzde 94) şu anda Ukrayna’nın Rusya’ya karşı savaşı kazanabileceğine inanıyor. Bu sayı savaşın başından beri aynı kalmıştır.


Ukraynalıların üçte ikisinden fazlası, Rusya’nın ilhak ettiği Kırım, Donetsk ve Luhansk bölgeleri de dahil olmak üzere ülkenin 1991 sınırlarına döneceğine inanıyor. Burada açık bir değişiklik var: Son IRI anketinde ankete katılanların yalnızca yarısından biraz azı buna inanıyordu.


Ukraynalılara en çok hangi ülkenin yardım ettiği sorulduğunda yalnızca yüzde 22’si Almanya adını verdi. Bu, bahsedilen tüm cevaplar arasında dördüncü sırada yer alıyor. ABD (yüzde 69), Polonya (yüzde 51) ve İngiltere (yüzde 44) onların önünde yer alıyor. AB bu sıralamada açıkça geride kalıyor. Ankete katılanların yalnızca yüzde yedisi devletler ittifakının Ukrayna’ya en çok yardımcı olduğunu söyledi. Cevap seçeneklerinde birden fazla cevaba izin verildi.


Zelensky Ukrayna ile uluslararası dayanışma görüyor


sabah 6.05: Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskyj, ülkesi için barış çözümüne yönelik 60’tan fazla ülkeyle yapılan görüşmeleri önemli bir sinyal olarak nitelendirdi. Zelensky, Pazar günü Kiev’de akşam video mesajında, “Dünyada ne olursa olsun, asıl önemli olan uluslararası hukukun gerçek gücü konusunda anlaşmaya varmaktır” dedi. “Çünkü bu, Ukrayna ve saldırıya maruz kalabilecek tüm ülke ve halklar için adalet uğruna birliktir.”


Hafta sonu boyunca 66 eyalet ve uluslararası örgütten üst düzey temsilciler, Zelenskyj’in barış formülü olarak adlandırdığı önerileri Malta’da tartıştı. Bu, Rus birliklerinin Ukrayna’dan çekilmesi yönündeki temel talebin yanı sıra, tüm savaş esirlerinin serbest bırakılmasını, savaş suçluları için bir mahkeme kurulmasını ve ülke için güvenlik garantilerini de içeriyor.


Rusya barış görüşmelerinin şartlarını açıkladı


sabah 5:16: Rusya Savunma Bakanı Sergei Shoigu’ya göre, Moskova’daki hükümet belirli koşullar altında Ukrayna’daki savaşın sona erdirilmesi ve Batı ile “bir arada yaşamanın” sürdürülmesi konusunda konuşmaya hazır. Çin’deki bir askeri forumda konuşan Shoigu, Batılı devletlerin Rusya’nın stratejik yenilgisini aramayı bırakması gerektiğini söyledi.


Dolayısıyla bu tür tartışmaların koşulları henüz oluşmadı. “Barışın ve küresel istikrarın korunmasında özel bir sorumluluğa sahip olan tüm nükleer güçler ile BM Güvenlik Konseyi’nin daimi üyeleri arasında eşit ilişkilerin sağlanması da önemlidir.”


Shoigu: Batı savaşı genişletmek istiyor


sabah 4:49: Rusya Savunma Bakanı Sergei Shoigu, Batılı devletleri Ukrayna’daki çatışmayı Asya-Pasifik bölgesine genişletmek istemekle suçluyor. Rus haber ajansı Tass’ın aktardığına göre Shoigu, Çin’deki üç günlük Xiangshan Askeri Diplomasi Forumu’nda yaptığı konuşmada, NATO’nun Asya-Pasifik bölgesindeki silahlı kuvvetlerindeki artışı “diyalog için gösterilen arzuyla” gizlediğini söyledi.


NATO ülkeleri bölgede silahlanma yarışını destekledi ve askeri varlıklarını, askeri tatbikatların sıklığını ve kapsamını artırdı. Aynı zamanda Rusya’nın nükleer silah kullanımına ilişkin eşiği düşürmeyeceğine dair güvence verdi. Shoigu, Rusya’nın Kapsamlı Nükleer Test Yasağı Anlaşmasını feshetmesinin anlaşmanın sonu anlamına gelmediğini açıkladı.


Ukrayna artık 2025’ten itibaren Avrupa’ya Rus gazı göndermek istemiyor
 
Üst