savaş | Rusya, F-16 savaş uçaklarını hızla vurmakla tehdit etti

BOTR

Yeni Üye616. Gün: Zelensky yurttaşlarına askeri başarı sözü veriyor. Rusya onlarca yere saldırıyor. Tüm bilgiler haber blogunda.

Bir bakışta en önemli şeyler

Rus ordusu Ukrayna’da F-16’yı hızla vurmakla tehdit etti


13:35: İlk Batılı F-16 savaş uçaklarının Ukrayna’ya gelişinden önce, Rusya Savunma Bakanı Sergei Shoigu bunların üç hafta içinde düşürüleceğinden bahsetmişti. Shoigu Salı günü bir bakanlık toplantısında, geçen ay Rus uçaksavar savunmasının “37 uçak ve 6 ATACMS taktik füzesi dahil 1.400’den fazla düşman hava saldırı hedefini vurduğunu” iddia etti. Bu gidişle F-16 savaş uçaklarının 20 gün içinde imha edileceğini söyledi.


Shoigu’nun geçmiş silahlı saldırılara ilişkin bilgileri bağımsız olarak doğrulanamaz. Şu ana kadar Rus ordusunun kendi başarılarını abarttığı birçok kez fark edildi. Kendi hesaplamalarına göre, Savunma Bakanlığı şu anda 500’den fazla Ukrayna uçağını düşürdü; bu, özellikle Doğu Avrupa’daki müttefiklerden eski MiG ve Sukhoi savaş uçaklarının daha önce teslim edilmesine rağmen, komşu ülkenin şimdiye kadar sahip olduğundan daha fazlaydı.


Ukrayna, Rus saldırılarına karşı kendisini daha iyi savunabilmek için aylardır Batılı savaş uçaklarına ihtiyaç duyuyor. Şu ana kadar Danimarka ve Hollanda’dan Ukrayna’ya F-16 teslimatı taahhütleri vardı. İlk uçağın önümüzdeki birkaç hafta içinde pilot eğitimi için Ukrayna sınırındaki Romanya’ya gelmesi planlanıyor.


Rol model olarak Nazi Almanyası mı? Putin’in Rusya gençliği için aklında olan şey bu

Ocak ayından bu yana en güçlü saldırılar: Rusya 118 noktayı bombaladı13:05: Ukrayna İçişleri Bakanı Ihor Klymenko’ya göre, Rus ordusu son 24 saat içinde bu yılın başından bu yana en fazla Ukrayna şehir ve kasabasını bombaladı. Klymenko Çarşamba günü Telegram’da Rusların on bölgede toplam 118 şehre saldırdığını yazdı. Yetkililere göre en az dört kişi öldü, 14 kişi de yaralandı.


Ukrayna’nın güneyindeki Kherson’da Çarşamba sabahı bir Rus füzesi konutların yakınına isabet ederek bir şehir idaresi çalışanını öldürdü. Yerel askeri yetkililere göre, bazıları ağır olmak üzere iki meslektaşı da yaralandı. Bölge savcılığı, bir Rus insansız hava aracının Kherson’un kuzeydoğusundaki Dnipropetrovsk bölgesinde 59 yaşındaki bir kadını öldürdüğünü ve altı kişiyi de yaraladığını söyledi.


Ülkenin doğusunda ve kuzeydoğusunda başka kurbanlar da vardı. Bölgesel yetkililere göre, savaş altındaki Donetsk bölgesinde 58 yaşında bir adam Rus bombardımanında öldürülürken, yaşları 54 ile 73 arasında değişen dört kişi de yaralandı. Ukrayna İçişleri Bakanı’na göre, geçen yıl kurtarılan ülkenin kuzeydoğusundaki ön cephe kasabası Kupyansk yakınlarında bir ölüm ve bir yaralı daha yaşandı. Bilgiler bağımsız olarak doğrulanamadı.


BM acil yardım Ukraynalılar için insani yardım çağrısında bulundu


13:02: BM acil durum ajansı OCHA’ya göre, Rusya’nın saldırganlık savaşının başlamasından bir buçuk yıldan fazla bir süre sonra Ukrayna’daki insani yardım ihtiyacı çok büyük. OCHA Direktörü Ramesh Rajasingham Salı günü (yerel saatle) New York’taki Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde yaptığı konuşmada, yaklaşık 18 milyon insanın şu anda bir tür insani yardıma ihtiyacı olduğunu söyledi.


Ukrayna istatistik ofisi ve AB istatistik kurumu Eurostat, Rusya’nın Şubat 2022’de başlattığı savaş öncesindeki nüfusun 41 milyon civarında olduğunu tahmin ediyor. Savaşın başlamasının ardından ülkenin büyük bir kısmı Rus ordusu tarafından işgal edilmiş, milyonlarca insan ülkeyi terk etmiş, bir kısmı da zamanla geri dönmüştür. Bu nedenle saldırıya uğrayan ülkede şu anda kaç kişinin yaşadığı belli değil.


Rajasingham’ın haberine göre, ülke genelinde her gün hava saldırıları, topçu bombardımanı ve kara çatışmaları yaşanıyor. Orta Doğu’daki savaş göz önüne alındığında Ukrayna’nın gözden kaçırılmaması gerektiği konusunda uyardı. Kritik altyapı ciddi hasar gördü; bu da insanların elektrik, su, ısınma ve telekomünikasyon kaynaklarının risk altında olduğu anlamına geliyor. Bu özellikle eksi 20 santigrat dereceye kadar beklenen sıcaklıklarla yaklaşan kış göz önüne alındığında endişe vericidir.
 
Üst