savaş | Rusya’da petrol rafinerisinde yangın çıktı

BOTR

Yeni Üye
Ukrayna savaşıyla ilgili haber blogu


Rusya’da petrol rafinerisinde yangın çıktı


İtibaren afp, Reuters, dpa, çevrimiçi


Güncelleme: 29 Ekim 2023 – 17:10Okuma süresi: 35 dakika

Çok sayıda tank alevler içinde: Rus birlikleri, savaş altındaki Avdiivka kenti yakınlarında bir felaket yaşadı. (Kaynak: t-online)

Facebook logosu

Twitter logosu

Pinterest logosu

WhatsApp logosu


Gün 613: İngiliz bilgilerine göre Rusya’nın Avdiivka’da büyük kayıplar verdiği söyleniyor. Moskova, Kırım’a drone saldırıları yapıldığını bildirdi. Tüm bilgiler haber blogunda.

Bir bakışta en önemli şeyler

Ukrayna artık 2025’ten itibaren Avrupa’ya Rus gazı göndermek istemiyor

Putin yeni “süper drone”u konuşlandırıyor.15:20: Rusya’nın otonom hedefleme özelliğine sahip yeni bir “süper drone” konuşlandırdığı bildiriliyor. İzdeliye-53 adı verilen drone, Kalaşnikof endişesi tarafından üretiliyor ve ABD’li düşünce kuruluşu Savaş Araştırmaları Enstitüleri’nden (ISW) alınan bilgiye göre şu anda Ukrayna’da test ediliyor.


Drone sözde kamikaze drone’dur. Geleneksel dronlarla karşılaştırıldığında bunlar yalnızca bir kez kullanılabiliyor; hedeflenen hedefe atılıyor ve ardından onunla birlikte patlıyor. Bu yeni dronun özelliği, hedeflerini bağımsız olarak seçebilmesi ve askeri ve sivil hedefleri ayırt edebilmesidir. Sadece operasyon alanının elle seçilmesi gerekiyor, gerisini drone tamamen otonom olarak yapacak. Drone hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz.


“İmajlar kolektif hafızaya kazınıyor”


13:59: Her gün Ukrayna’dan, Gazze Şeridi’nden ve İsrail’den ölüm, bombalama ve acı görüntüleri bombardımanına tutuluyoruz. Bu savaş görüntüleri bize ne yapıyor? Folkwang Fotoğraf Profesörü Steffen Siegel, insanların bu tür görüntülerle uğraşma olasılığının daha düşük olduğuna inanıyor.


Siegel, t-online’a verdiği bir röportajda bir ikilemi açıklıyor: Medya görselleri göstermiyorsa, gerçeklikten bir parça eksik demektir. Medyanın terör görüntüleri göstermesi terör mantığını daha da körüklüyor. Burada bunun hakkında daha fazlasını okuyabilirsiniz.


Londra: Rusya’da açık siyasi tartışmalar giderek zorlaşıyor


12.15: İngiliz istihbarat servislerine göre Kremlin, ülkede ifade özgürlüğünün daha da kısıtlanması için çalışmalarını sürdürüyor. Rusya Eğitim ve Bilim Bakanlığı’nın Ekim ayı ortasında üniversitelere, akademik faaliyetlerde Rusya’daki “olumsuz siyasi, ekonomik ve sosyal gelişmeler” hakkında açık tartışmalardan kaçınmaları talimatı verdiği bildirildi. Britanya Savunma Bakanlığı bunu Pazar günü Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırganlık savaşına ilişkin günlük istihbarat güncellemesinde yazdı.


İngilizlere göre bu, Rusya’daki bilgi alanının daha da kısıtlanması anlamına geliyor ve siyasi konuların açıkça tartışılmasını zorlaştırıyor. Uzun vadede bu durum, Rus siyasetinin siyasi olarak kabul edilebilir, Kremlin yanlısı perspektiflerin yankı odasında şekillenmesi eğilimini güçlendirecek gibi görünüyor. Büyük olasılıkla Kremlin, Başkan Vladimir Putin’in Mart 2024’te beklenen yeniden seçilme teklifi öncesinde Ukrayna savaşına ilişkin olumsuz görüşlerin daha da sınırlandırılmasını istiyor.


Rusya’da petrol rafinerisinde yangın çıktı


sabah 8:09: Rusya’nın Krasnodar bölgesindeki Afipsky petrol rafinerisinde sabahın erken saatlerinde yangın çıktı. Bölgenin sivil koruma otoritesi, yangının derhal söndürüldüğünü söyledi. Yetkili, Telegram’da “Herhangi bir yaralanma olmadı, altyapı hasar görmedi ve şirket veya civardaki yerleşimlerde yaşayanlar için herhangi bir tehlike yok” diye yazdı. Rus yetkililer yangının nedeni hakkında herhangi bir açıklama yapmadı.


İyi güvenlik kaynaklarına sahip iki Rus haber kaynağı Baza ve Shot, Rusya’nın önemli bir petrol ihracat kapısı olan Karadeniz limanı Novorossiysk’in 80 km doğusunda bulunan rafineride çıkan yangına bir drone saldırısının neden olduğunu söyledi. Reuters haber ajansı raporları bağımsız olarak doğrulayamadı.
 
Üst