savaş | Ukrayna doğudaki Rus füze saldırılarını bildirdi

BOTR

Yeni Üye
Ukrayna Avdiivka'dan çekildi. Litvanya daha fazla Avrupa çabası çağrısında bulunuyor. Daha fazla bilgi haber blogunda.

Bir bakışta en önemli şeyler

Gömülü içerik simgesi resmi


Göm


Ukrayna Dışişleri Bakanı Boğa burcunun teslimini bekliyor


sabah 5.12: Ukrayna hükümeti, federal hükümetin yaklaşık iki yıl önce Rusya'nın saldırısına uğrayan ülkeye Taurus seyir füzeleri tedarik etmeye hâlâ karar vermesini bekliyor.


Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba, Münih Güvenlik Konferansı oturum aralarında gazetecilere verdiği demeçte, “Açık bir hayır duymamanız başlı başına bir cevaptır.” dedi. “Bu tür sorunların eninde sonunda çözüleceğine her zaman güveniyoruz çünkü son iki yıldır hayat bize bunu öğretti.” Münih'teki 60. Güvenlik Konferansı sonunda Gazze Şeridi'ndeki savaş bugün bir kez daha gündeme gelecek.


Buschmann: Putin'in yargılanması için “uzun bir nefese” ihtiyacımız var


sabah 4.30: Federal Adalet Bakanı Marco Buschmann (FDP), Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ukrayna'ya yönelik saldırı savaşıyla bağlantılı olduğu iddia edilen savaş suçları nedeniyle yargılandığını görme umudunu yineledi. Buschmann, “Bild am Sonntag”a (Bams) “Bir noktada mahkemede cevap vermek zorunda kalacağını umuyor ve diliyorum” dedi. “Bunun için azim yapmamız gerektiğini biliyorum.”


Putin'in kişisel sorumluluğuyla ilgili olarak Buschmann şunları söyledi: “Eğer biri uluslararası ceza hukukunu özellikle ihlal etme emrini verirse, o zaman o güç sahibi potansiyel olarak bir savaş suçlusudur.”


Ukrayna doğudaki Rus füze saldırılarını bildirdi – ölümler


2.10: Ukraynalı kaynaklara göre, Rus güçleri doğu Ukrayna'daki bazı şehirleri bombaladı ve roket attı. En az üç kişi hayatını kaybederken, diğerleri yıkılan binaların enkazı altında kaldı. Kramatorsk şehir yönetimi Telegram'da bir roketin şehrin sanayi bölgesine ve bireysel evlere çarptığını söyledi.


İki kişi öldürüldü. Rus mermileri yakınlardaki Slovyansk kasabasındaki bir okulu da vurdu. Kurtarma ekipleri, enkaz altında kaldığı söylenen en az bir kişiyi arıyor. Kharkiv bölgesi valisinin açıklamasına göre, daha kuzeyde, Kupyansk şehrinde iki katlı bir eve Rus top mermileri isabet etmesi sonucu bir kişi hayatını kaybetti.


Çin barış görüşmesi çağrısında bulundu


1.14: Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Ukrayna'da barış görüşmelerinin erken yapılması çağrısında bulundu. Bakanlık, Çin'in Ukrayna'daki barış görüşmelerini desteklemek için yorulmadan çalıştığını ve müzakerelerin mümkün olan en kısa sürede yeniden başlatılması çağrısında bulunduğunu söyledi. Çin, Ukrayna krizinin ne yazarı ne de katılımcısıdır. Wang, ne boş durduklarını ne de krizden kâr elde etmek için faydalandıklarını söyledi.


Putin, Rus ordusunu Avdiivka'yı fethettiği için tebrik etti


22:07: Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, komşu ülkeye karşı başlattığı saldırı savaşında Ukrayna'nın doğusundaki Avdiivka kentinin ele geçirilmesinden dolayı ordusunu tebrik etti. Interfax ajansına göre Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, “Başkan askerlerimizi ve savaşçılarımızı böylesine önemli bir zafer ve başarıdan dolayı tebrik etti.” dedi. Bu arada Kremlin patronu, Kremlin rakibi Alexei Navalny'nin Rusya'nın en kuzeyindeki bir esir kampında ölümü konusunda sessizliğini koruyor.


Zelensky: “Putin bir canavar”


16:41: Münih Güvenlik Konferansı'nda Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskyj, Kremlin patronu Vladimir Putin'e sert ateş açtı. Kendisi için yalnızca iki seçenek görüyor: Uluslararası Ceza Mahkemesi'nde dava açılması ya da ölümü. “Putin bir canavar” diyor.
 
Üst