savaş | Ukraynalı komutan: Rusya Soledar’ı aldı

BOTR

Yeni ÜyeSavaşın başlamasından bu yana 327. gün: Ukraynalı bir komutan, Rus birliklerinin Soledar’ı aldığını bildirdi. Annalena Baerbock, Vladimir Putin’i eleştiriyor. Haber blogundaki tüm bilgiler.

Bir bakışta en önemli şeyler

Von der Leyen, Ukrayna’ya milyarlarca dolar ödeme yapacağını duyurdu


13:29: Ukrayna bu Salı günü üç milyar avroluk yeni bir AB yardım kredisi alacak. Komisyon Başkanı Ursula von der Leyen’in Pazartesi günü açıkladığı gibi, bu, AB üye ülkeleri tarafından bu yıl için Aralık ayında kabul edilen toplam 18 milyar avroluk bir kredi programının parçası. Von der Leyen, Rusya’nın saldırganlığı karşısında Ukrayna’nın finansman ihtiyaçlarını karşılamasına yardımcı olmanın gerekli ve acil olduğunu söyledi.


AB Komisyonu’ndan daha önceki bilgilere göre, Ocak ayında yeni 18 milyar avroluk programdan fiilen yalnızca 1,5 milyar avro ödenecek. Ancak şimdi, mali gereksinim o kadar büyük ki, ilk adımda şimdiden 3 milyar avro transfer ediliyor.


AB, yeni mali yardımla Ukrayna devletinin maaş ve emekli maaşlarını ödemeye devam etmesini sağlamak istiyor. Ayrıca, yeniden yerleştirilen insanlar için hastanelerin, okulların ve acil durum barınaklarının işletilmesi garanti edilmelidir. Ayrıca para, Rus saldırı savaşı tarafından tahrip edilen altyapıyı eski haline getirmek için de kullanılabilir. Bunlar, örneğin elektrik hatları, su sistemleri ve yollar ve köprüleri içerir.


Morawiecki, Almanya’dan Ukrayna için daha fazla askeri yardım talep ediyor


13:04: Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, Almanya’yı Ukrayna’ya daha fazla silah sağlamaya çağırdı. Ulusal muhafazakar siyasetçi, Pazartesi günü Berlin’de CDU’lu siyasetçi Wolfgang Schäuble için düzenlenen törende, Avrupa’nın kaderinin de Ukrayna’da belirleneceğini söyledi. “Ukrayna’ya yardım, Avrupa’nın hayatta kalmasının bir parçası.” Almanya tüm “önemli” silahları sağlamalıdır.


Başbakan, Leopard 2 ana muharebe tanklarının tedariki konusundaki tartışmaya atıfta bulunarak, tankların “depolarda kalmaması gerektiğini” ekledi. Polonya hükümeti Ukrayna’ya 14 Leopard tankı teslim etmeyi kabul etti, ancak bunların önce modernize edilmesi gerektiği açık.


Dnipro’da ölü sayısı 40’a yükseldi


12:31: Rusya’nın Ukrayna’ya düzenlediği roket saldırılarının ardından Dnipro kentinde yıkılan bir apartmanda ölü sayısı artmaya devam etti. Ukraynalı yetkililer Pazartesi günü evde 3’ü çocuk 40 kişinin öldüğünü bildirdi. Dnipropetrovsk bölgesinin askeri valisi Valentyn Resnichenko daha önce 35 kişinin öldüğünden bahsetmişti.


Gece boyunca enkazdan daha fazla ceset çıkarıldı. Düzinelerce insan hala kayıp dedi. Dokuz katlı gökdelenin büyük bir kısmı Cumartesi günü bir roket isabetinden sonra çöktü. Pazar akşamı en az 30 kişinin öldüğü söylendi.


Dnipro’da Kremlin sözcüsü: “Konutlara saldırmayın”


12:18: Kendi hesabına göre Rusya, Dnipro’da bir apartmana ateş açmadı. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Dmitry Peskov, “Rus silahlı kuvvetleri konutlara veya sosyal altyapı tesislerine saldırmıyor” dedi. “Açık veya kamufle edilmiş askeri hedeflere saldırılar başlatılır.” Hasar, mermiyi engelleyen bir uçaksavar saldırısının sonucu olabilir. Bazı “Ukrayna tarafının temsilcileri” de aynı sonuca vardı.


Moskova’dan bu tür açıklamalar gelmeye devam ediyor, ancak Rusya düzenli olarak Ukrayna’daki altyapıya saldırıyor – son haftalarda özellikle enerji altyapısı hedef haline geldi. Konut binalarına yönelik saldırılar da tekrar tekrar meydana gelir.


Cumartesi akşamı, Ukraynalı bir cumhurbaşkanlığı danışmanı, füzenin görünüşe göre uçaksavar savunması tarafından düşürüldüğünü ve ardından apartman bloğuna düştüğünü söyledi. Daha sonra ifadesini geri aldı. Füzenin bir Kh-22 olduğu söyleniyor. Ukrayna’ya göre, bu tür mermileri engelleyecek durumda değil.


İstanbul Boğazı’nda karaya oturan Ukrayna kargo gemisi yine serbest


12:17: İstanbul Boğazı’nda karaya oturan Ukraynalı yük gemisi yeniden serbest kaldı. Türkiye Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü Pazartesi günü öğleden sonra Twitter’da yeniden yüzdürüldüğünü ve şimdi boğazın kıyısına demirlediğini duyurdu.


Kremlin sözcüsü: İngiliz tankları yanacak


11.05: Kremlin, İngiliz ana muharebe tanklarının Ukrayna’ya teslim edileceği duyurulmasından etkilenmedi. Rusya Cumhurbaşkanlığı Ofisi sözcüsü Dmitry Peskov, İngiltere ve Polonya gibi ülkelerden gelecek yeni tedariklerin sahadaki durumu değiştirmeyeceğini, yalnızca Ukrayna için daha fazla sorun anlamına geleceğini söyledi. Yeni tanklar “diğerleri gibi yanacak”. İngiltere Cumartesi günü yaptığı açıklamada, önümüzdeki haftalarda Ukrayna’ya 14 Challenger 2 tankı ve diğer ağır silahlar sağlayacağını duyurdu.
 
Üst