savaş | Ukrayna’ya savaş uçağı teslim etmek mi? almanlar öyle diyor

BOTR

Yeni Üye
Ukrayna savaşı hakkında haber blogu


Ukrayna’ya savaş uçağı teslim etmek mi? almanlar öyle diyor


itibaren t-çevrimiçi, dpa, afp, Reuters


31.01.2023 – 16:50 tarihinde güncellendiOkuma süresi: 9 dk.

Ukrayna için savaş uçağı mı? Bir askeri uzman şüphelerini dile getiriyor ve olası senaryoları ele alıyor. (Kaynak: t-çevrimiçi)

Facebook logosu

Twitter logosu

Pinterest Logosu

WhatsApp logosu


Savaşın başlamasından bu yana 342. gün: Ukrayna büyükelçisi şu anda savaş uçaklarını öncelik olarak görmüyor. Almanların çoğu teslimatı reddediyor. Haber blogundaki tüm bilgiler.

Bir bakışta en önemli şeyler

Moskova seferberlik hatalarını kabul ediyor


16:49: Kremlin, yasadışı olarak askere alınan birkaç bin askeri eve getirmek istiyor. Gözlemciler daha yüksek sayılar varsayar. Daha fazlasını buradan okuyun.

Volgograd bölgesindeki bir tren istasyonundaki Rus askerler (arşiv fotoğrafı): Rusya haksız yere birkaç bin kişiyi askere aldığını itiraf etti.
Volgograd bölgesindeki bir tren istasyonundaki Rus askerler (arşiv fotoğrafı): Rusya haksız yere birkaç bin kişiyi askere aldığını itiraf etti.

Volgograd bölgesindeki bir tren istasyonundaki Rus askerleri (arşiv fotoğrafı): Kremlin, ülkesinin askeri yapılarının “bir yığın ciddi sorunu” olduğunu doğruluyor. (Kaynak: Kredisiz/AP/dpa)

Fransa, Ukrayna’ya on iki Sezar obüs daha gönderdi


16:17: Fransa, Ukrayna’ya 12 Sezar obüs daha gönderecek ve ayrıca 150 ordu personeli ile Polonya’da 600 Ukrayna askerini eğitecek. Fransa Savunma Bakanı Sebastien Lecornu, bunu Ukraynalı meslektaşı Oleksy Reznikov ile Paris’te görüştükten sonra söyledi. Ayrıca savaş uçaklarının tesliminin “tabu olmadığını” vurguluyor.


Kiev, 140 adede kadar ana muharebe tankı bekliyor ve savaş uçakları için pazarlık yapıyor


15:31: Önümüzdeki birkaç ay içinde Ukrayna, 120 ila 140 modern Western Leopard 2, Challenger 2 ve M1 Abrams ana muharebe tanklarını almayı planlıyor. Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba Salı günü bir video mesajında ”Şu anda tank koalisyonunda on iki katılımcı var.” dedi. 42 yaşındaki, bazılarının resmi prosedürlerden geçmesi gerektiğinden, şu anda tüm katılımcı devletlerin isimlerini veremiyor. Kiev ayrıca Fransız Leclerc tankları ve halihazırda dahil olan ülkelerden daha büyük teslimatlar için çok umutlu.


Kuleba, “Devletimizin toprak bütünlüğünü savunmak ve yeniden tesis etmek için silahlı kuvvetlere ihtiyaç duydukları her türlü silah verilmelidir.” Baş diplomat, özellikle savaş uçakları ve 300 kilometreye kadar menzile sahip uzun menzilli füzelerden bahsetti. Bunun için şimdiden görüşmeler yapılıyor.


Basında çıkan haberlere göre aynı zamanda Savunma Bakanı Oleksiy Resnikov da Paris’e gitti. Fransa, Ukrayna için olası savaş uçağı tedarikinde ana ülkelerden biri olarak kabul ediliyor. Hava Kuvvetleri sözcüsü Yuri Ihnat, 200 uçağa ihtiyaç duyulacağını belirtmişti. Batılı uzmanlara göre, on bir aydan biraz daha uzun bir süre önceki Rus saldırısından önce, Kiev’de 100’den biraz fazla çalışır durumda Sovyet tasarımı savaş uçağı vardı.


Ukrayna’ya savaş uçağı teslim etmek mi? almanlar öyle diyor


15:09: RTL/ntv trend barometresine göre Almanların yüzde 70’i Ukrayna’ya savaş uçağı veya denizaltı teslim edilmesini reddediyor. Bir Forsa anketine göre, Almanya’nın muharebe tanklarından sonra başka yeni silah sistemleri teslim etmesi gerektiğine yalnızca yüzde 19’u inanıyor.


Ancak geçen hafta muharebe tanklarının teslim edilmesi kararından sonra bu adıma verilen onay biraz arttı. Aynı zamanda, ankete katılanların yüzde 73’ü, Şansölye Olaf Scholz’un taahhüdünü ancak ABD gibi NATO ortaklarıyla görüştükten sonra verdiği konusunda haklı olduğuna inanıyor.


Londra: Rus birliklerinin Ukrayna’da ilerlemesi pek olası değil


13:17: İngiliz askeri uzmanlarına göre, Rus birliklerinin Ukrayna’daki saldırgan savaşında büyük bir ilerleme kaydetmesi şu anda pek olası değil. Bu, Salı günü Londra’daki Savunma Bakanlığı’nın günlük istihbarat güncellemesinden ortaya çıkıyor. Buna göre Rus komutanlar şu anda Donetsk Oblastı’nın Ukrayna’nın elindeki kısmına ilerlemeye çalışıyor. Açıklamada, “Rusya’nın bölgede yerel toprak kazanımları elde etmeye devam edeceğine dair gerçekçi bir olasılık var” denildi. Bununla birlikte, yetersiz taahhüt edilmiş birlikler göz önüne alındığında, önemli bir atılım yapılması pek olası değildir.


İngiltere Savunma Bakanlığı, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırı savaşının başlangıcından bu yana savaşın gidişatı hakkında istihbarat bilgilerine atıfta bulunarak günlük bilgiler yayınladı. İngiliz hükümeti böyle yaparak hem Rus tasvirine karşı koymak hem de müttefiklerini hizada tutmak istiyor. Moskova, Londra’yı hedefli bir dezenformasyon kampanyası yapmakla suçluyor.


Makeiev: Kiev “henüz Almanya’dan savaş uçağı istemedi”


10:51: Ukrayna hükümeti, Almanya’dan silah teslimatı söz konusu olduğunda savaş uçaklarını şu anda bir öncelik olarak görmüyor. Ukrayna’nın Almanya Büyükelçisi Oleksii Makeiev Salı günü DW’ye verdiği demeçte, “Almanya’dan henüz savaş uçağı istemedik.” Öncelikleri “zırhlı araçlar, ana muharebe tankları, hava savunma sistemleri ve topçu birlikleri”.


Almanya’nın geçtiğimiz günlerde Kiev’e piyade savaş araçlarına ek olarak Leopard 2 ana muharebe tankları teslim etme sözü vermesinin ardından Makeiev, her iki tarafın da bu alanlarda “çok iyi ilerleme” kaydettiğini söyledi. “Alman ortaklarımızla esas olarak bu dört öncelik hakkında konuşmaya devam edeceğiz.”
 
Üst