savaş | Vladimir Putin nükleer silah deneme yasağını kaldırdı

BOTR

Yeni ÜyeGün 617: İngiltere, Rusya’nın hava savunmasıyla ilgili sorunları olduğunu söylüyor. Ukraynalı bir komutan siper savaşı konusunda uyarıyor. Tüm bilgiler haber blogunda.

Bir bakışta en önemli şeyler

AB’den Putin’e: Nükleer silah denemeleri yasağına uymaya devam edin


15:50: AB, Rusya’da nükleer silah testleri yasağının kaldırılmasından derin üzüntü duymaktadır (11:03’ten itibaren girişe bakınız). AB dış politika şefi Josep Borrell Perşembe günü Brüksel’de Avrupa Birliği adına yaptığı açıklamada, Nükleer Testlerin Yasaklanması Anlaşması’nın (CTBT) nükleer silahsızlanma ve nükleer silahların yayılmasının önlenmesi için hayati öneme sahip bir araç olduğunu söyledi. “Tüm devletlerin nükleer silah testleri veya diğer nükleer patlamalara ilişkin moratoryuma tam olarak uyması uluslararası barış ve güvenlik açısından hayati öneme sahiptir.”


Ukrayna: Rusya’nın Wuhledar’a ilerleyişi engellendi


12:33: Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelensky’ye göre Ukrayna birlikleri, Donetsk bölgesinin doğusundaki Vuhledar kasabası yakınlarında Rus ordusunun ilerleyişini püskürttü. Zelensky, Telegram’da şöyle konuştu: “Düşman Wuhledar’a ilerleme girişiminde bulundu, ancak askerlerimiz onu durdurdu ve ona büyük kayıplar verdi: düzinelerce ekipman parçası, çoğu ölü ve yaralı.” Vuhledar, Ukrayna’nın kontrolünde olup doğu ve güney cepheleri arasında önemli bir kavşak noktasıdır. Başlangıçta Rusya tarafından herhangi bir açıklama yapılmadı.


Rusya: İsraillilere Kuzey Kafkasya’yı terk etme çağrısı Rusya karşıtıdır


12:13: Rusya, Dağıstan’daki İsrail karşıtı şiddetli protestoların ardından İsrail’in vatandaşlarının bölgeyi terk etmesi yönündeki tavsiyesini Rusya karşıtı olarak nitelendiriyor. Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Maria Zakharova, çoğunluğu Müslüman olan Kuzey Kafkasya’ya yönelik seyahat uyarısının da gerçeklikle hiçbir bağlantısının olmadığını söyledi. Rusya ile İsrail arasındaki geleneksel olarak güçlü olan ilişki dayanıklıdır. Dağıstan’daki İsrail karşıtı protestolar hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz.


Ukrayna: Rusya’nın Avdiivka’ya yönelik saldırıları azaldı


12:07: Kiev’den gelen bilgiye göre, Rusya’nın Ukrayna’nın doğusundaki Avdiivka kentine yönelik saldırılarının sayısı “hafif azaldı”. Ukrayna ordusu sözcüsü Oleksander Shtupun Perşembe günü yaptığı açıklamada, “Düşman Avdiivka’yı kuşatmaya devam ediyor, ancak şu anda daha az aktif.” dedi. Ancak Shtupun, çatışmaların devam ettiğini, “düşmanın saldırılarını durdurmadığını” belirtti.


Ordu sözcüsü, Rusya’nın ilerleyişinin “kayıplarıyla karşılaştırıldığında önemsiz” olduğunu vurguladı. Aynı zamanda olası bir Rus saldırı dalgasına karşı da uyardı: “Düşman güçlerini topluyor ve yeniden toplanıyor.” Avdiivka’daki durum hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz.


Baerbock: “Avrupa’nın kalbi Kiev’de atıyor”


11:31: Federal Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock bir kez daha Ukrayna’nın Avrupa Birliği’ne üye olma sözünü verdi. Berlin Dışişleri Bakanlığı’nda düzenlenen Avrupa konferansında Baerbock, “Avrupa’nın kalbi Kiev’de atıyor” dedi. Kendisi, AB devlet ve hükümet başkanlarının Aralık ayında yapılacak bir sonraki zirvede ülkeye buna uygun bir sinyal vereceğine inanıyor. Aynı şey Moldova için de geçerli.


Putin nükleer silah deneme yasağını kaldırdı


11:03: Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’nın nükleer silah testleri yasağını yasayla onaylamasını geri çekti. İlgili kararname Perşembe günü resmi Rus hukuk veri tabanında yayınlandı. Hareket bekleniyordu. Putin daha önce Nükleer Testlerin Yasaklanması Anlaşması’ndan (CTBT) çekilmesini, Rusya’nın ikinci büyük nükleer güç olan ABD ile aynı seçeneklere sahip olması gerektiğini söyleyerek gerekçelendirmişti.


Rusya’nın aksine ABD anlaşmayı hiçbir zaman onaylamadı. Ancak ABD, Kuzey Kore dışındaki tüm ülkeler gibi 1990’lı yıllardan bu yana test yasağına uyuyor. Nükleer Testlerin Yasaklanması Anlaşması, nükleer silahların daha da geliştirilmesini engellemek için 1996 yılında kabul edildi. Viyana’daki CTBT organizasyonu, kimyasal ve nükleer izlerin yanı sıra basınç dalgalarını kullanarak nükleer testleri tespit edebilen küresel bir ölçüm istasyonları ağı işletmektedir. Rusya kendi 32 istasyonundan veri sağlamaya devam etmek istiyor. Moskova, Rusya’nın nükleer silahları ancak ABD’nin aynısını yapması halinde tekrar deneyeceğini söyledi. Şimdiye kadar Rus ordusu nükleer savaş başlığı olmadan yalnızca testler yapıyordu.
 
Üst