savaş | Zelensky baharda yapılacak başkanlık seçimini reddetti

BOTR

Yeni ÜyeGün 622: Ukrayna’da yapılması planlanan başkanlık seçimi iptal edilecek. Görünüşe göre Rusya, Robotyne’i geri almak istiyor ancak şu ana kadar başarılı olamadı. Tüm bilgiler haber blogunda.

Bir bakışta en önemli şeyler

Rapor: AB Komisyonu Ukrayna ve Moldova ile katılım müzakereleri için


sabah 6:44: İki yetkiliye göre AB Komisyonu, Çarşamba günü Ukrayna ve Moldova Cumhuriyeti ile katılım müzakerelerinin başlatılmasını tavsiye edecek. Her iki AB yetkilisi de Pazartesi günü Brüksel’de yaptığı açıklamada, ön şartın her iki ülkenin de olağanüstü koşulları karşılaması olduğunu söyledi. Bu, Kiev ve Kişinev hükümetleriyle resmi müzakerelerin gelecek yıl başlayabileceği anlamına geliyor.


AB Komisyonu Çarşamba günü tüm aday ülkeler için ilerleme raporları sunacak. Raporun hâlâ sonuçlandırılması gerekiyor. Tavsiyelere dayanarak Aralık ayı ortasında yapılacak AB zirvesinde katılım müzakerelerinin başlatılıp başlatılmayacağına karar verilecek. Ukrayna uzun süredir başlama sinyali konusunda ısrar ediyordu.


Rusya, Kırım üzerinde Ukrayna insansız hava araçlarının savunulduğunu bildirdi


sabah 6:16: Moskova Savunma Bakanlığı’na göre, Rus uçaksavar savunması, Kırım’ın ilhak edilmiş Karadeniz yarımadasına yönelik 17 Ukrayna insansız hava aracı saldırısını püskürttü. Bakanlık, Telegram’da Salı sabahı “Kiev rejiminin terör saldırıları düzenleme girişiminin” engellendiğini söyledi. Karadeniz ve Kırım bölgesinde dokuz insansız hava aracı imha edildi ve sekiz drone daha ele geçirildi. Bilgiler başlangıçta doğrulanamadı.


Liman kenti Sevastopol’un Moskova tarafından atanan valisi Mikhail Razvoshayev, Telegram’da Rus hava savunma sistemlerinin Sevastopol yakınlarında Karadeniz üzerinde beş İHA’yı düşürdüğünü söyledi. Sevastopol kurtarma servisinden alınan bilgiye göre, düşen insansız hava aracının enkazı da özel bir evin avlusuna düştü. Bir adam yaralandı. Sevastopol’daki binalarda ciddi hasar kaydedilmedi.


Zelensky savaş nedeniyle başkanlık seçimini reddetti


saat 23: Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskyj, savaş nedeniyle önümüzdeki baharda yapılacak başkanlık seçimlerini reddediyor. Zelenskyj akşam video mesajında şu anda seçimlerin uygun olmadığını söylüyor. Askeri zorluklara odaklanmak önemlidir.


Zelensky Mayıs 2019’dan bu yana görevde. Sıkıyönetim nedeniyle Ekim ayında yapılması planlanan olağan parlamento seçimleri zaten iptal edilmişti.


Ukraynalı komutanın yardımcısı doğum gününde öldürüldü


20:38: Kiev medyasına göre, Ukrayna Başkomutanı Valeriy Zalushny’nin bir yaveri muhtemelen bombalı paket tarafından öldürülmüştü. Zalushnyj Pazartesi günü Telegram’da yaptığı açıklamada, “Bugün asistanım ve yakın arkadaşım, doğum gününde akrabalarının arasında trajik bir şekilde hayatını kaybetti.” dedi. Doğum günü hediyelerinden birinde “bilinmeyen bir patlayıcının” infilak ettiği söylendi. Binbaşı, karısını ve dört çocuğunu geride bırakıyor.


Daha önce bir polis açıklamasında “mühimmatın dikkatsizce kullanılmasından” bahsedilmişti. Olayın kaza mı yoksa saldırı mı olduğu henüz bilinmiyor. Adamın oğullarından birinin de Kiev bölgesindeki patlamada ağır yaralandığı belirtiliyor.


Saluschnyj geçtiğimiz günlerde İngiliz The Economist dergisinde Rus işgaline karşı Ukrayna savunma kampanyasının giderek bir siper savaşına dönüştüğü yönündeki açıklamalarıyla manşetlere çıkmıştı. General, ayrıntılı açıklamalarından dolayı Cumhurbaşkanlığı makamı tarafından eleştirildi. Ukrayna, 20 aydan fazla bir süredir kendisini Rusya’nın saldırganlık savaşına karşı savunuyor.


Ukrayna: “Düşman mevzilerini geri almaya çalıştı”


12.49: Ukraynalı kaynaklara göre Rus güçleri güney Ukrayna’daki Robotyne köyünü yeniden ele geçirmeye çalıştı. Ordu sözcüsü Andriy Kovalyov Pazartesi günü Ukrayna televizyonunda “Düşman Robotyne’deki mevzilerini geri almaya çalıştı ama başarılı olamadı” dedi. Yetkili, Rus birliklerinin Ukrayna’nın doğusundaki sanayi kenti Avdiivka’ya da saldırılarını sürdürdüğünü ekledi.
 
Üst