savaş | Zelensky, Donald Trump’ı Ukrayna’ya davet etti

BOTR

Yeni Üye620. Gün: Kırım’daki saldırıda bir Rus gemisi hasar görür. Ukrayna yakında AB katılım müzakerelerinin yapılmasını bekliyor. Tüm bilgiler haber blogunda.

Bir bakışta en önemli şeyler

Zelensky Trump’ı Ukrayna’ya davet etti


16:35: Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky, eski ABD Başkanı Donald Trump’ı Ukrayna’ya davet etti. NBC’de yayınlanan bir ön rapora göre Zelensky, Trump’ın savaşın boyutu konusunda kendisini ikna edebileceğini söylüyor. Rusya Ukrayna’yı yenerse NATO ülkelerine saldıracak ve ardından Amerikan askerleri savaşa girmek zorunda kalacak. Ülkesinin Amerikan yardımına bağımlı olduğunu yineliyor. Trump ve muhalif Cumhuriyetçilerin birçoğu ABD’nin Ukrayna’ya yaptığı yardıma karşı çıkıyor.


Dayak sonrası video: Çeçen lider Kadırov 15 yaşındaki oğlunu taşıyor


16:31: Resmi bilgilere göre Çeçen lider Ramzan Kadırov’un 15 yaşındaki oğlu Adam, babasının güvenlik servisinin başına atandı. Burada bunun hakkında daha fazlasını okuyabilirsiniz.


Kiev: Avdiivka için yoğun çatışmalara devam edildi


saat 16.30: Ukraynalı askeri yetkililere göre, Rus birlikleri Pazar günü Ukrayna’nın doğusundaki Avdiivka kentine doğru birçok ilerleme kaydetti. Cephenin bu bölümünden sorumlu komutan Olexandr Tarnawskyj, Telegram’da 400’den fazla Rus askerinin öldürüldüğünü ve 12 zırhlı aracın imha edildiğini söyledi. Savaş uçakları ve topların desteklediği Rus saldırıları püskürtüldü. Bilgiler bağımsız olarak doğrulanamadı.


Londra: Hava koşulları Ukrayna’daki Ruslar için sorun yaratıyor


12:39: İngiliz istihbarat uzmanlarına göre Ukrayna’daki Rus işgal birlikleri, kış gelmeden önce zaten kötü hava koşullarından sıkıntı çekiyor. Bu, Pazar günü Londra’daki Savunma Bakanlığı’nın günlük istihbarat raporundan ortaya çıkıyor.


Yakın zamanda cepheden dönen askerlerin Moskova’daki bir konferansta haftalardır “tepeden tırnağa” ıslak olduklarından şikayet ettikleri söylendi. Adamlardan biri, yangın nedeniyle Ukrayna güçlerinin dikkatini çekme korkusuyla bir fincan çay bile yapamadıklarından şikayetçi oldu. Yiyecekler monotondur ve çamur her yerde mevcuttur.


Açıklamada, açık kaynakların Rus silahlı kuvvetlerinin temel saha yönetiminin çok düşük düzeyde olduğunu öne sürdüğü belirtildi. İngilizler, “Bu muhtemelen kısmen motivasyona sahip kıdemsiz subayların eksikliğinden ve değişken lojistik destekten kaynaklanmaktadır” dedi.


Rusya füze fırlatmalı yeni nükleer denizaltıyı test etti


sabah 9:07: Rusya donanmasını genişletmeye devam ediyor. Moskova Savunma Bakanlığı’nın Pazar günü açıkladığı gibi, yeni nükleer denizaltı “İmparator Alexander III”, nükleer savaş başlıkları ile yükseltilebilecek Bulava tipi kıtalararası balistik füzenin fırlatılmasını başarıyla test etti. Bu, denizaltının Donanmada hizmete girmesi için yapılan son testti.


Balistik füzenin, Rusya’nın Barents Denizi’nin kuzey kıyısındaki Beyaz Deniz’deki su altı konumundan fırlatıldığı ve Rusya’nın Uzak Doğu’sundaki Kamçatka Yarımadası’nda binlerce kilometre uzaktaki bir hedefi vurduğu belirtildi. Bakanlık testin ne zaman yapılacağını söylemedi. Burada bunun hakkında daha fazlasını okuyabilirsiniz.


Ukrayna, askeri törene saldırı iddiasını araştırıyor


sabah 8:04: Rusya’nın güney cephe hattı Zaporizhia bölgesinde madalya törenine füze saldırısı düzenleyerek 20’den fazla askerin ölümüne yol açtığı yönündeki haberlerin ardından Ukrayna Savunma Bakanlığı olayla ilgili soruşturma başlattı. Savunma Bakanı Rüstem Umerov, Cumartesi günü sosyal medyada yaptığı açıklamada, Zakarpattia Dağ Piyade Tugayı’nda şehit olan askerlerin ailelerine başsağlığı dileklerini iletti.


Ukrayna ordusu ayrı bir açıklama yaparak Rusya’nın Zaporojye bölgesine İskender balistik füzesiyle saldırdığını söyledi. Askerler öldü, vatandaşlar yaralandı. Ne bakan ne de ordu, saldırıyla ilgili kurbanların sayısını ya da daha ayrıntılı bilgi vermedi.


Açıklamalar, Ukrayna’nın çevrimiçi platformlarında ve askeri blog yazarlarında Cuma günü düzenlenen Topçu Günü madalya töreni sırasında Zaporojya bölgesindeki cephe hattına yakın bir köyde 20’den fazla askerin öldürüldüğü yönündeki haberlerin ardından geldi. Rusya Savunma Bakanlığı, savaşın gidişatına ilişkin günlük raporlarında yalnızca Rus kuvvetlerinin bölgedeki bir Ukrayna birliğine ateş açarak 30 kadar askeri öldürdüğünü söyledi. Reuters bilgi ve raporları bağımsız olarak doğrulayamadı.
 
Üst