Soma Devlet Hastanesi’nin kanalizasyon sitemi Bakırçay Nehri’ne bağlanmış

24 Şubat 2017 günü hizmete giren Yeni Soma Devlet Hastanesi kanalizasyon sisteminin Bakırçay Irmağı’na bağlandığı saptandı. Olay Avukat Yüksel Atıcı‘nın tespiti ve yazdığı dilekçe ile ortaya çıktı.

Sözcü’den Gökmen Ulu’nun haberine nazaran, Manisa Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon Yönetimi, dilekçeye verdiği karşılıkta, kanalizasyonun ırmağa akıtıldığını doğruladı. Yüksel Atıcı yaşananları şu biçimde anlattı:

“Teknik yetersizlikten dolayı kanalizasyon atık su arıtma tesisine bağlanamadı”

“Bakırçay Irmağı’nın kenarında benim de zeytin tarlalarım bulunuyor. Bir gece yarısı tarlama iş makinelerinin girdiğini gördüm. Çok şaşırdım. Kanal açıp, kanalizasyon boruları döşediklerini gördüm. Orada bulunan müteahhit firmanın şantiye şefine, “300 metre ileride atık su arıtma tesisi var, neden oraya bağlamıyorsunuz” diye sordum. Orası çabucak hemen tam kapasite ile faaliyete geçmedi, süreksiz olarak kanalizasyonu ırmağa boşaltacağız” dedi.

Benim tarlama rastgele bir müsaade almadan yahut kamulaştırma yapmadan girerek bu süreci yapmaları hukuka ters. Ben tarlama müdahaleyi sorun etmedim, dava açmadım fakat etraf ve halk sıhhatinin daha kıymetli olduğunu düşünerek harekete geçtim.

2 Aralık 2020’de Soma Kaymakamlığı’na dilekçe yazdım. 12 Ocak 2021’de dilekçeme MASKİ tarafınca karşılık verildi. Teknik yetersizlikten dolayı kanalizasyonun atık su arıtma tesisine bağlanamadığı söz edilerek, ırmağa akıtıldığı doğrulandı.”

“Halk sıhhati büyük tehlike altında”

CHP Soma İlçe Başkanlığı, basın açıklaması yaparak, MHP’li Manisa Büyükşehir Belediyesi idaresine reaksiyon gösterdi. CHP İlçe Lideri Levent Elbinsoy

Binlerce çiftçinin ırmağı ziraî sulamada kullandığını vurgulayan Elbinsoy, halk sıhhatinin büyük tehlike altında olduğunu deklare etti. Elbinsoy, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na ve MASKİ idaresine, “Soma Devlet Hastanesi’nin mevcut kanalizasyon sistemi projeye uygun mudur” diye sordu.

Balıkesir’in güneyindeki Ömer Dağı’ndan doğan, Manisa Kırkağaç’ın yakınından ilerleyerek Yunt Dağı ve Madra Dağı içinden geçen, Bergama’nın akabinde Çandarlı Körfezi’nde dökülen 129 kilometre uzunluğundaki Bakırçay Irmağı’nda bir müddetdir balık vefatları görülüyordu.

Açılışını Erdoğan yapmıştı

Yeni Soma Devlet Hastanesi’nin imaline 2011 yılında başlandı. Proje fiyatı 56 milyon liraydı. 2013’te bitirilmesi gerekiyordu. Dört yıl gecikmeyle tamamlandı. Oraka Küme tarafınca inşa edilen hastanenin imali için başlangıçta belirlenen ihale bedeline ne kadar ek ödeme yapıldığı açıklanmadı. Hastane, 2017 yılının Şubat ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın katıldığı açılış merasimi ile faaliyete girdi.