Tarım Bakanlığı’na “Odessa’daki yunusları kurtaralım” daveti: “Adım atmazsak, mevte terk edilecekler”

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik hücumları devam ederken, Odessa yunus parkında denize salınmak üzere olan yunusların da durumu tartışma konusu oldu. Marmaris’te yunus park işletmecisi Elena Gerasimova, parktaki 6 yunusun akvaryumda dünyaya geldiğini, bu yüzden denizde yaşama talihleri olmadığını belirterek, 6 yunusu kurtarmak için harekete geçti. Fakat Gerasimova’nın önüne mevzuat pürüzü çıktı. Gerasimova, bu mahzurun aşılabilmesi için Tarım ve Orman Bakanlığı’na davette bulundu.

Marmaris’te yunus park işletmecisi Elena Gerasimova, Ukrayna’nın Odessa kentindeki yunus parkta mevte terk edilmek üzere olan yunusları gündeme getirdi. Yunusların savaş niçiniyle işletmeci tarafınca denize salınmak üzere olduğuna dikkat çeken Gerasimova, “Ancak parkta ‘captivity born’ dediğimiz yani akvaryumda dünyaya gelen 6 yunus bulunuyor. Bunlar tabiata salındığında yaşama talihleri yok. Biz bu yunusları kurtarmak istiyoruz, lakin Türkiye’deki mevzuat buna mahzur. Tarım Bakanlığı bir adım atarsa, bu yunusları kurtarabiliriz” dedi.

Dolphinaro da savaştan olumsuz etkilendi

Ukrayna’nın Odessa kentinde yunus balıkları ile başta çocuklar olmak üzere çeşitli hastalıklara yönelik terapilerin düzenlendiği Dolphinaro da, Rusya ile süren savaştan dolayı olumsuz etkilendi. Tesisin işletmecisi, yunus balıklarına artık bakamadığını bu yüzden balıkları denize salmak istediğini söylemiş oldu. Buna rağmen Marmaris’te yaklaşık 15 yıldır Marmaris Yunus Park’ı işleten Elena Gerasimova, akvaryumda doğan 6 yunus balığının denizde yaşama talihinin olmayacağına dikkat çekiyor.

“Akvaryumda doğanlar denizde yaşayamaz”

Bu balıkların “captivity born” olarak isimlendirdiğini lisana getiren Gerasimova, “Doğadan alınan yunus balıkları, tekrar tabiata bırakıldıklarında yaşama talihleri var. bir daha de bunun da üzerinden en çok iki yıl geçmiş olması gerekiyor. Lakin öbür yandan akvaryumda doğan balıklar denize salındıkları anda yaşayamazlar”

Yenisi getirilmesi yasaklandı

Türkiye’de 2021 yılında maddeleşen Hayvanları Muhafaza Kanunu’na göre mevcut yunus parkların en çok 10 yıl daha açık kalması öngörüldü. Yasa ile yunus parkların kapasite artırımına gitmesi ya da eksilen hayvanların yerine yenilerinin getirilmesi de yasaklandı.

Bakanlık adım atmalı

Odessa’da akvaryumda dünyaya gelmiş olan yunus balıklarının mevte terk edilmek üzere olduğunu kaydeden Gerasimova, bu durum özelinde Tarım ve Orman Bakanlığının bir teşebbüste bulunması davetinde bulundu. Yunus balıklarının Türkiye’ye getirilmesinin 100 bin doların üzerinde bir maliyetinin de olacağını tabir eden Gerasimova, şunları söylemiş oldu:

“Marmaris’teki tesis, gereğince büyük ve biz bu yunusları da burada barındırabiliriz. Çok fazla vaktimiz kalmadı. Biz üzerimize düşen ne var ise yapacağız lakin, Tarım ve Orman Bakanlığı yetkililerinin de bu mevzuda bir adım atmasını bekliyoruz.”