Türkiye saat kordonunda seri üretime geçti!

ikon

Yeni Üye
Türkiye saat kordonunda seri üretime geçti!
Türkiye saat kordonunda seri üretime geçerek bölümü neredeyse büsbütün elinde tutan Çin’in tesirini kırdı. Dünyaca ünlü saat markalarına sahip olan İsviçre’nin de ilgisini çeken yerli üretim hakkında Desi Küme Genel Müdürü Yakup Ülker, Avrupa standartlarında saat kordonu ürettiklerini söylemiş oldu.

Son periyotta Türkiye’de, yerli üretim alanında birfazlaca gelişimin yaşandığı Savunma Sanayii‘nin yanı sıra öbür bölümler de canlılık kazandı. Türkiye’de nerdeyse hiç ustası olmayan saat kordonu imalatı bu kesimler içinde ön plana çıktı. Yerli saat kordonunun Avrupa’dan yüksek talep gördüğünü söyleyen Desi Küme Genel Müdürü Yakup Ülker, “Seri üretimle 2023 yılında üretim kapasitesini 3 katına çıkaracağız” tabirlerini kullandı.

Desi Küme Genel Müdürü Yakup Ülker

“HEDEF 2023”

Günlük saat kordonu gereksiniminin Türkiye’de fazla olduğunu söyleyen Ülker, “Bu gereksinimin giderilmesi için kâfi yerli üretim olmadığından Çin pazarına yönelim daha cazip geliyor. Saat kordonu üretimi pek bilinmeyen bir alan bulunmasına karşın ticaret hacminin yüksek olması dalı cazibeli kılıyor. Biz de 12 bin civarında olan aylık üretim kapasitemizi 2023’ün sonunda 45-50 bine çıkarmayı hedefliyoruz. Zira talep fazlaca. Yalnızca Türkiye’de değil, Azerbaycan’da, Amerika’da, İsviçre’de müşterilerimiz var” dedi.

Türkiye saat kordonunda seri üretime geçti

YERLİ ÜRETİM İSVİÇRE’NİN DE DİKKATİNİ ÇEKTİ

“Piyasada saat kordonu üzere biroldukca eseri Çin üretir. Oradan almak kaidedir yahut Çin’den almak daha avantajlıdır üzere yanlış bir algı var”
diyen Ülker, Türkiye’deki saat kordonu üretiminin İsviçre’nin de dikkatini çektiğini kaydederek, “1 yıl piyasadaki önyargıyı kırmak için uğraş ettik. Artık yerli saat kordonu denildiğinde akla gelen iki markadan biri firmamız oldu. Yakın vakitte markamızı ve işçiliğimizi duyan İsviçre’den bir firma ile bağlantıya geçtik. Bizden numune istedi. İsviçre’de gerekli testlerden geçirilen eserlerimizin Çin’in ürettiğinden daha kaliteli olduğu kararına ulaşıldı. bir daha Avrupa’ya biroldukça eseri pazarlayan bir arkadaşım bizim kordonları görür görmez İtalya ve İngiltere’yi geçtiğimizi söylemiş oldu” formunda konuştu.

“DAHA EVVEL HİÇ SERİ ÜRETİM YAPILMAMIŞTI”

Daha evvel saat kordonu üzerine hiç seri üretim yapılmadığını söyleyen Ülker, “Biz seri üretim yaparak, birfazlaca saat firmasının gereksinimini karşılıyoruz. bu biçimdece firmalar, ithal eser yerine yerli eser almış oluyor. Gerçekten Çin’den eser getirmek daha avantajlıdır algısı biroldukça bölümün yerli üretim konusunda teşvikini kırıyor. Bunlar birer önyargı… Türkiye’de üretilen saat kordonları Avrupa standartlarında” formunda konuştu.

“ÇİN ÖNYARGISI VAR”

Çin’den almanın daha uygun olacağı önyargısıyla Türkiye’de üretim yapmayı tercih etmeyenlere rağmen Yakup Ülker 2014 yılında yerli üretim için birinci adımı attıklarını söylerken, “Ciddi zorluklar yaşadık zira kesim büsbütün Çin’in elinde. Lakin biz hiç vazgeçmeden üretmeye devam ettik. Yerli üretim ile birlikte birfazlaca firma ithal eser satın almaktan kurtuldu” ifadelerini kaydetti.

“SAAT KORDONU USTASI BULMAK ZOR”

Yakup Ülker
Türkiye’de saat kordonu üreten ustanın sayılı olduğunu, “Türkiye’de bir iş insanı, Çin’de kapanan saat kordonu fabrikasının bütün gereçlerini getirmeyi planlamış. Ancak Türkiye’de bu işi yapacak usta olmadığı için Çin’den usta getirmek istemişler. Kalacak yer maliyeti, maaşları, masrafları ve çalışanları hesap edince vazgeçtiler. Bu kesimde çalışacak nitelikli işçiye fazlaca gereksinimimiz var” kelamlarıyla deklare etti.