Ukrayna hava muharebesinde şampiyon oldu

BOTR

Yeni Üye
Savaş uçaklarının Ukrayna’ya teslimi daha önce tabu olarak görülüyordu. Birçok ülke şimdi buna son veriyor. Ama eski MiG-29 bugün ne yapabilir?


Polonya ve Slovakya birinci. Ukrayna liderliği uzun süredir Rus işgaline karşı verdiği mücadelede savaş uçakları istiyor. Şimdi Polonya ve Slovak komutanlığı MiG-29’un teslim edildiğini duyurdu. NATO için bu, Ukrayna’yı desteklemede yeni bir boyut açıyor, savaş uçağı sınırı düştü.


Cumhurbaşkanı Andrzej Duda’ya göre Polonya, önümüzdeki günlerde dört MiG-29 savaş uçağını Ukrayna Hava Kuvvetlerine teslim edecek. Duda, Çek cumhurbaşkanı ile Varşova’da yaptığı görüşmenin ardından, şu anda daha fazla MiG-29’a hizmet verildiğini ve daha sonra transfer edilmek üzere hazırlandığını söyledi. Slovakya hükümet başkanı Cuma günü aynı şeyi yaptı. Başbakan Eduard Heger, Ukrayna’nın toplam on bir makine alması gerektiğini açıkladı. Bazıları operasyonel değil ve yedek parça temini için tasarlandı.


MiG-29’un teslimatı Ukrayna için mantıklı, sonuçta pilotları zaten savaş uçakları konusunda eğitimli. Ama jet aslında ne yapabilir? Kesin olan bir şey var: MiG-29 yaşını gösteriyor ve parlaklığından çok şey kaybetti.

MiG-29, diğer uçaklarla yapılan it dalaşlarında uluslararası düzeyde hala korkulmaktadır.
MiG-29, diğer uçaklarla yapılan it dalaşlarında uluslararası düzeyde hala korkulmaktadır.

MiG-29, diğer uçaklara karşı yapılan it dalaşlarında uluslararası düzeyde hala korkulmaktadır. (Kaynak: Alexander Ryumin, www.imago-images.de/imago images)

Modern silahlara sahip efsanevi savaşçı


Mikoyan-Gurevich, kısaca MiG-29, ilk uçuşunu 6 Ekim 1977’de yaptı. Sovyetler Birliği’nin yanı sıra Polonya dahil birçok ülkede kullanıldı.


Jet, öncelikle hızı, çevikliği ve manevra kabiliyeti nedeniyle efsanevidir. Mach 2.4’e (saatte 2.900 kilometre) kadar hız yapabilir ve maksimum 9G G-Kuvveti ile havada manevra yapabilir. Bu, MiG-29’u çok çevik bir uçak yapar. Hızlı ve etkili bir şekilde tepki vermenin yanı sıra uçarak dar dönüşler ve yön değişiklikleri yapabilir. Bu, özellikle hava savaşında kullanışlıdır.


Ayrıca savaş uçağı, pilotun uzun mesafelerden hedefleri tespit etmesine ve takip etmesine olanak tanıyan güçlü bir radarla donatılmıştır. NATO’nun MiG-29 savaş uçakları modernize edildi ve ayrıca havadan havaya füzeler, havadan karaya füzeler ve bombalar da dahil olmak üzere pilotların çeşitli hedeflere saldırmasına olanak tanıyan yeni silah sistemleriyle donatıldı.


Özellikle Ukrayna için kullanışlıdır: MiG-29 kısa pistlerde çalışabilir. Bu, onları küçük hava meydanlarında veya savaş bölgelerinin yakınında kullanım için nitelendirir. Ukrayna’nın hava alanlarının çoğu Rusya tarafından yok edildi ve Ukrayna hava kuvvetlerinin geri kalanını saklamak zorunda kaldı. Teorik olarak, MiG-29’u bir ahıra park edip düz bir otoyolda fırlatabilirsiniz. Fren paraşütü sayesinde daha kısa yollara veya pistlere de iniş yapabilmektedir.


“Bu uçakla gerçek bir savaşa girmek istemiyorum”


MiG-29, kötü hava ve zayıf görüş gibi zorlu hava koşullarında da uçabilir.


Polonya Hava Kuvvetleri, MiG-29 filosunu sürekli olarak modernize etti. Modern silah sistemlerini entegre etti ve kokpitteki elektronik sensörleri ve sistemleri güncelledi. Polonya Hava Kuvvetleri için MiG-29 bu nedenle güvenilir ve verimli bir uçaktır.


Ancak MiG-29’un zayıf yönleri de var, yıllar geçtikçe ilerliyor: havada yakıt ikmali yapılamaz, havada sadece 45 dakika kalabilir ve maksimum 700 kilometre uçabilir. Geçmişte pilotlar, tekrar tekrar yere dönmek zorunda oldukları gerçeğini eleştirdiler. Ayrıca uçağın iyi bir navigasyon sistemi de yok. Jeti yıllarca Fighter Squadron 73’te uçuran Alman Binbaşı Georg Pepperl, “Welt” gazetesine “Bu uçakla gerçek bir savaşa gitmek istemiyorum” dedi.


Genel olarak MiG-29, çok çeşitli görevlerde kendini kanıtlamış, güçlü ve çok yönlü bir uçaktır. Bununla birlikte, bir avuç MiG-29, muhtemelen savaşın sonucunu önemli ölçüde etkilemeyecektir. Yine de Ukrayna şehirlerini Rus füze ve drone saldırılarından korumaya yardımcı olabilirler. Bu ilk teslimat, başka bir açıdan daha geniş kapsamlı olabilir: Batı’dan daha fazla savaş uçağı teslimatı için kapıyı açabilirdi. Bu, Ukrayna’nın bugün Rus silahlı kuvvetlerine karşı hayatta kalma mücadelesinde düne göre daha iyi şansa sahip olduğu anlamına geliyor.
 
Üst