Ukrayna Savaşı Haber Blogu | ABD Savunma Bakanı habersiz bir ziyaret için Ukrayna’ya geldi

BOTR

Yeni Üye635. Gün: Ukrayna, Dnipro’nun Rusya kontrolündeki bankasında ilerleme bildirdi. Rusya, Ukrayna’nın 400’den fazla noktasında elektrik kesintilerine neden oluyor. Tüm bilgiler haber blogunda.

Bir bakışta en önemli şeyler

Putin G20 zirvesine katıldı

Ukrayna ve Rusya askerlerin naaşlarını takas ediyor12.50: Ukrayna ve Rusya bir kez daha askerlerin kalıntılarını takas etti. Kiev Savaş Esirleri İşlerinden Sorumlu Koordinasyon Personeli, Telegram’da 94 Ukraynalı askerin naaşının Ukrayna tarafına teslim edildiğini duyurdu. Değişim, Uluslararası Kızılhaç Komitesi’nin aracılığıyla gerçekleştirildi.


Rus tarafının kaç cenaze aldığı ve takasın nerede gerçekleştiği bildirilmedi. Ara sıra ölü askerlerin veya bazen mahkumların değişimi, savaşan taraflar arasındaki birkaç temastan biridir.


Ukrayna: Çok sayıda Rus saldırısı


sabah 8:58: Ukrayna ordusu, doğu ve güneyde yaklaşık 1000 kilometre uzunluğundaki cephe boyunca düzinelerce Rus saldırısını bir kez daha püskürttüğünü açıkladı. Kiev’deki Genelkurmay Başkanlığı’nın durum raporunda Pazar günü 46 Rus saldırısı kaydedildi. Hepsinin geri püskürtüldüğü söyleniyor. Ana odak noktası, Rusya’nın 16 saldırısıyla Maryinka şehirleri ve Rusya’nın kontrolündeki Donbass’ın başkenti Donetsk yakınlarındaki 12 saldırısıyla Avdiivka şehirleriydi.


Bu askeri bilgiler bağımsız olarak hemen doğrulanamaz. Ancak bahsi geçen bireysel savaşların sayısı, çatışmaların yoğunluğunu göstermektedir. ABD’deki Savaş Araştırmaları Enstitüsü gibi uluslararası gözlemciler Avdiivka çevresinde şiddetli çatışmaların yaşandığını doğruladı.


ABD Savunma Bakanı habersiz bir ziyaret için Ukrayna’ya geldi


sabah 8:41: ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, ziyaret için Ukrayna’nın başkenti Kiev’e geldi. ABD Savunma Bakanlığı’na göre bakan, hükümet yetkilileriyle görüşmek ve “ABD’nin Ukrayna’nın özgürlük mücadelesine kararlı desteğini yeniden teyit etmek” için Ukrayna’ya gitti. Güvenlik nedeniyle ziyaret duyurulmadı.


ISW: Muharebe operasyonları hava koşulları nedeniyle yavaşladı


sabah 8:39: Yağmurlu sonbahar havası hem Rusya hem de Ukrayna tarafının ilerleyişini yavaşlatıyor. Ancak yine de çatışmalar devam ediyor. Bu, Savaş Araştırmaları Enstitüsü (ISW) tarafından askeri blog yazarlarına atıfta bulunularak bildirildi.


ISW’ye göre, özellikle savaş altındaki Avdyivka kenti çevresindeki bölgede ve Ukrayna’nın güneyi ve batısında çatışmalar devam ediyor, ancak yağmurlu hava zırhlı araçların kullanılmasını engelliyor. Britanya Savunma Bakanlığı da mevcut hava koşullarının cephe hattında büyük değişikliklere yol açacağına inanmıyor. ISW’nin aktardığı Ukraynalı askeri blog yazarları, zemin tamamen donduğunda düşmanlıkların yeniden artmasını bekliyor.


Ukrayna: Dnipro’nun sol yakasında pozisyon tutun


22:10: Kendi açıklamalarına göre Ukrayna ordusu, Dnipro Nehri’nin güneydoğusundaki tartışmalı Kherson bölgesine yerleşiyor. Genelkurmay Pazar akşamı Facebook’ta “Savunma kuvvetleri Herson bölgesinde Dnipro’nun sol yakasında mevzilerini tutmaya devam ediyor” dedi.


Güney komuta noktası sözcüsü Natalya Humenyuk daha önce Ukrayna ordusunun Rusları, yakın zamana kadar tamamen işgal edilmiş olan sol yakadaki nehrin üç ila sekiz kilometre uzağa ittiğini söylemişti. Uluslararası gözlemciler de yakın zamanda Ukraynalıların bölgede ilerleme kaydettiğini bildirmişti.
 
Üst