Ukrayna Savaşı Haber Blogu | Lavrov’dan AB’ye: “Hiçbir yere gitmiyoruz”

BOTR

Yeni Üye627. Gün: Ukraynalı partizanların Rus subaylarını öldürdüğü söyleniyor. AB muhtemelen Ukrayna’ya verdiği önemli bir sözü yerine getirmiyor. Tüm bilgiler haber blogunda.

Bir bakışta en önemli şeyler

Zelensky: Ukrayna enerji altyapısına yönelik saldırılara “hazırlanmalı”


21:58: Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelensky’ye göre Ukrayna, Rusya’nın bu kış enerji altyapısına yönelik saldırılarına da hazırlanmalı. Zelensky, akşam video mesajında, “Düşmanın altyapımıza yönelik drone veya füze saldırılarının sayısını artırabileceği ihtimaline karşı hazırlıklı olmalıyız” dedi.


Geçtiğimiz kış Rusya, Ukrayna’nın enerji altyapısına büyük çapta saldırdı. Binlerce insan için bu, dondurucu kış sıcaklıklarında uzun süreli elektrik veya ısıtma kesintileri anlamına geliyordu. Zelensky, “Tüm dikkatimiz savunmaya odaklanmalı” diye ekledi. “Halkımızın bu kışı atlatmasını kolaylaştırmak ve birliklerimizin yeteneklerini artırmak için Ukrayna’nın yapabileceği her şey burada.”


Lavrov’dan AB’ye: “Hiçbir yere gitmiyoruz”


16:17: Kremlin şefi Vladimir Putin’in Kazakistan’a yaptığı ziyaretin ardından Moskova yönetimi, Rusya’nın Orta Asya’daki önemli rolünü vurguladı. Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov Rus televizyonuna verdiği demeçte, Avrupa Birliği’nin (AB) açıkça Rusya’yı Orta Asya ve Kafkaslar’dan çıkarmaya çalıştığını söyledi. Interfax ajansına göre Lavrov, “Moskova. Kremlin. Putin” siyasi programında “Bu başarılı olmayacak. Tarihsel olarak buradayız ve hiçbir yere gitmiyoruz.” dedi.


Putin’den kısa bir süre önce Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron, petrol ve hammadde zengini Kazakistan’ı ziyaret etti. Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov da Lavrov gibi Rusya’nın eski Sovyetler Birliği’nin güneyinde nüfuzunu kaybettiği yönündeki izlenimi çürütmeye çalıştı. Peskov, Kazakistan’ın egemen olduğunu ve dış politika yönelimine özgürce karar verdiğini söyledi. “Burası bağımsız bir ülke.” Ancak şunu ekledi: “Ama bu bizim stratejik ortağımız.”


Rapor: Ukrayna’nın güneyindeki patlamada üç Rus subayı öldürüldü

Kremlin: Rusya savaş alanında yenilemez12:57: Kremlin, Ukrayna ve ABD’yi Ukrayna’daki savaşa teslim olmaya çağırdı. Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, Rus televizyonuna yaptığı açıklamada, “Kiev ve Washington’daki herkes, Rusya’nın savaş alanında mağlup edilemeyeceğini anlamalı” dedi. Eğer ABD Başkanı Joe Biden kendi deyimiyle hâlâ Ukrayna topraklarının geri alınmasına inanıyorsa, bu ABD politikasının çıkmaza girdiğini gösteriyor. Tass ajansının haberine göre Peskov bunu Pazar günü “Moskova” siyasi programı için söyledi. Kremlin. Putin’dir”.


Peskov, Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky’nin Batı’nın desteğinin azaldığını hissettiği için çaresizlikten sürekli yeni saldırılar vaat ettiğini öne sürdü. Kremlin sözcüsü, Batı’da “Ukrayna’ya para vermeye, silah ve mühimmat sağlamaya devam etme konusundaki isteksizlik ve yorgunluk artıyor, özellikle de bunların artık İsrail’e teslim edilmesi gerekiyorsa” dedi.


Raporlar: Ukrayna, Dnipro’nun sol yakasında ilerlemeye devam ediyor


12:32: Ukraynalı birliklerin güney Ukrayna’daki Dnipro Nehri’nin sol yakasındaki ilerleyişini genişlettiği bildiriliyor. Askeri blog yazarları, Ukrayna silahlı kuvvetlerine bağlı birimlerin başka bir saldırı yolu açtığını bildiriyor. Buna göre Kherson kenti yakınlarındaki Potemkin Adası’ndaki mevzilerin ele geçirildiği söyleniyor. Son haftalarda Ukrayna ordusunun Dnipro’nun sol yakasında daha küçük köprübaşları kurabildiği ve buradan Rus mevzilerine saldırılar gerçekleştirebildiği yönünde haberler çıkıyor.


Kremlin birliklerinin bölgede kötü konumlandığı söyleniyor. Rusya şu anda birliklerini daha doğuya yoğunlaştırıyor ve Donetsk bölgesindeki Avdiivka şehrine büyük saldırılar gerçekleştiriyor. Ukrayna’nın artık Dnipro’nun sol yakasındaki alanı 25 kilometre derinliğe kadar insansız hava araçlarıyla kontrol etmesi bekleniyor. Bu cephede Rus uçaksavar savunmasının devre dışı bırakıldığı ve Ukrayna helikopterlerinin muharebe görevlerinde uçtuğu ve malzeme getirdiği bildiriliyor. Zırhlı araçlara sahip 18 Ukrayna alayının Dnipro’nun sağ yakasından geçmeye hazır olduğu söyleniyor. Bilgiler şu anda bağımsız olarak doğrulanamıyor.
 
Üst