Ukrayna Savaşı I Mevcut Duruma Genel Bakış: Yeni Saldırılar Planlanıyor mu?

BOTR

Yeni ÜyeUkrayna devlet başkanı yeni Rus saldırıları konusunda uyarıda bulunurken, Kremlin şefi yine kendi şartlarına göre müzakere teklif ediyor. Bir bakışta haberler.


Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskyy’ye göre, bu yılın son birkaç günü Rus füze ve insansız hava aracı saldırılarının yenilenmesine sahne olabilir. Nüfus tüm senaryolara hazırlanmalıdır. Bu arada Kremlin başkanı Vladimir Putin, Rusya’nın doğru yolda olduğunu düşünüyor.


Kiev: Rus personel, subay brifinginde bir araya geldi


Yıl sonuna sadece birkaç gün kaldı, ancak ülkenin doğusundaki ve güneyindeki şehirler hâlâ kıyasıya çekişiyor. Ukrayna silahlı kuvvetleri, ülkenin güneyindeki Cherson bölgesinde düzenlediği saldırıda bir Rus komuta merkezini etkisiz hale getirdiklerini açıkladı. Ukrayna ordusu genelkurmayının Pazar günü Kiev’de yaptığı açıklamada, Sabaryne köyündeki personel bir subay toplantısı sırasında saldırıya uğradı. Bu süreçte en az 70 asker yaralandı ve ölü sayısı henüz kesin değil. Bilgiler başlangıçta bağımsız olarak doğrulanamadı.


Savaş sırasında Ukraynalı savunucular defalarca Rus komuta merkezlerine ve komuta noktalarına saldırdı. Bunlar ya radyo trafiğini ya da cep telefonu şebekesini izleyerek lokalize edilmişti. Birkaç üst düzey Rus subayı çoktan öldürüldü.


Ukrayna’nın doğusundaki cephe hattındaki Bakhmut kasabası için yoğun çatışmalar sürüyor


Bu arada, Rus işgal güçleri Ukrayna’nın doğusundaki cephe hattındaki Bakhmut kasabasına saldırmaya devam etti. Ukrayna Ordusu Doğu Grubu sözcüsü Serhiy Chervatko Pazar günü yaptığı açıklamada, saldırganların “sistematik ağır kayıplar” verdiğini söyledi. Yalnızca Cumartesi gününden bu yana en az 50 Rus askeri öldürüldü ve 80 asker daha yaralandı. Bu bilgi bağımsız olarak doğrulanamadı.


Bakhmut şehri, doğu Ukrayna’daki cephenin sözde mihenk taşı olarak kabul ediliyor. Bu noktada bir atılım, Rus birliklerinin Ukrayna hatlarının gerisine girmesine izin verecektir. Şehir o zamandan beri savunucular tarafından bir kaleye dönüştürüldü.


Zelenskyj: Tüm senaryolara hazırlanın


Zelenskyy Pazar akşamı yaptığı günlük video adresinde, “Düşmanımızın bu zamanı bizim için karanlık ve zor hale getirmeye çalışacağının farkında olmalıyız” dedi. Rusya bu yıl kaybedebileceği her şeyi kaybetti. Ama ülkemize, enerji sektörümüze yönelik füze saldırılarının ardından propagandacılarının kurnazlığıyla kayıplarını telafi etmeye çalışıyor.”


Zelenskyj, “Karanlığın, işgalcileri yeni yenilgilerine götürmemize engel olmayacağını biliyorum” dedi. Ancak her senaryoya hazırlıklı olmalıyız” dedi.


Zelenskyj, Cumartesi günü ülkenin güneyindeki Herson’da düzenlenen topçu saldırılarında en az 16 kişiyi öldüren ve 64 kişiyi de yaralayan Rus ordusuna sert sözler söyledi. “Canavarlar” dedi. “Her katili bulacağız.”


Putin, Rusya’yı on aylık savaşın ardından doğru yolda görüyor


Ukrayna’ya karşı savaşının başlamasından on ay sonra, Kremlin şefi Putin, Batı ile artan gerilime rağmen Rusya’yı doğru yolda görüyor. 70 yaşındaki Rus devlet televizyonu tarafından Pazar günü yayınlanan kısa bir röportajda, “Doğru yönde ilerlediğimizi düşünüyorum, ulusal çıkarlarımızı, vatandaşlarımızın, halkımızın çıkarlarını koruyoruz” dedi.


İçinde Başkan, Rusya’nın Ukrayna üzerindeki ihtilafın çözümünü müzakere etmeye hazır olduğunu bir kez daha vurguladı. Putin, “Sürece dahil olan herkesle kabul edilebilir bir çözüm üzerinde anlaşmaya hazırız. Ancak bu onların işi. Müzakereleri biz reddetmiyoruz, onlar reddediyor.” Savaşı on ay önce 24 Şubat’ta başlatmıştı.


Zelenskyj’in danışmanı: Putin kesinlikle müzakere etmek istemiyor


Kiev, Kremlin şefinin sözlerine inanmıyor. Zelenskyi’nin danışmanı Mykhailo Podoliak, “Rusya müzakere istemiyor ve (savaş için) sorumluluktan kaçmaya çalışıyor.” “Yani bir mahkemeye taşındığımız açık.” Kiev’in fikirlerine göre, Rusya’nın siyasi ve askeri liderliği, Nürnberg mahkemesini örnek alan uluslararası bir adalet mahkemesi önünde saldırı savaşı için hesap vermeli.


Podoliak, “Putin konusu gerçeğe dönmeli: Rusya tek başına Ukrayna’ya saldırdı ve vatandaşlarını öldürüyor” dedi. Başka “taraflar, motifler veya jeopolitik” yoktur.


Kremlin şefi Putin, son birkaç gün içinde, Kiev tarafından belirlenen ön koşullara gitmeden defalarca müzakereye istekli olduğunu belirtti. Moskova bugünkü cephe hattı temelinde müzakere edecekken, Kiev başlangıçta tazminat ödemelerinin yanı sıra Kırım da dahil olmak üzere Rus birliklerinin Ukrayna’dan tamamen çekilmesini talep ediyor.
 
Üst