Ukrayna Savaşı: Kadirov: Ukrayna köyünü ele geçirdik

BOTR

Yeni Üye18:54: Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Ukrayna'ya askeri eğitmen göndermek istediğini açıklamasının ardından Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Alman askerlerinin savaş bölgesine gönderilmesi fikrini bir kez daha net bir şekilde reddetti. Duisburg'daki SPD seçim kampanyası etkinliğinde “Tartışmayı engellemeye devam edeceğiz” dedi. Bu aynı zamanda Amerika Başkanı Joe Biden'ın ve kendisinin şu net açıklamasını da içeriyor: “Ukrayna'ya ne bizim ülkelerimizden ne de NATO'dan asker kalmayacak.”


Cuma günü Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelensky ile Paris'te yaptığı görüşmenin ardından Macron, askeri eğitmenler konusunda şunları söyledi: “Verimlilik nedeniyle bir koalisyon kurmak istiyoruz ve birçok ortağımız zaten onay verdi.” Önümüzdeki günler, Ukrayna'nın talebine yanıt vermek üzere çağrılan mümkün olan en büyük koalisyonun sonuçlandırılması için kullanılacak. Macron bu talebin meşru olduğunu vurguladı. Belirli koşullar altında Ukrayna topraklarında antrenman yapmak çok daha verimli ve pratiktir. ABD hükümeti bu Fransız girişimine katılmayı planlamıyor.


Scholz, Almanya'nın desteğine ilişkin kriterlerin tek bir başlık altında toplanabileceğini vurguladı: “Sağduyu, basiret, basiret.” Ukrayna'yı desteklemek önemli ama Rusya ile NATO arasındaki savaşın tırmanmasını önlemek önemli.


sabah 9.41: Ukrayna kaynaklarına göre cumartesi gecesi ülkenin birçok bölgesi yine Rus insansız hava araçlarının saldırısına uğradı. Hava kuvvetleri, 13 insansız hava aracından dokuzu ve bir füzenin imha edildiğini söyledi. Doğu Dnipropetrovsk Oblastı bölgesel hükümeti, saldırıda ticari ve konut binaları ile elektrik hattının hasar gördüğünü söyledi. Hasarın etkilenen diğer bölgelerde de meydana gelip gelmediği hemen belli olmadı.
 
Üst