Ukrayna savaşı: Savunma Bakanı Pistorius Kiev’de

BOTR

Yeni ÜyeGün 635: Bu duyurulmadı: Savunma Bakanı Boris Pistorius Kiev’i ziyaret edecek. Tüm bilgiler haber blogunda. Tüm bilgiler haber blogunda.

Bir bakışta en önemli şeyler

Savunma Bakanı Pistorius Kiev’e geldi


sabah 4.30: Federal Savunma Bakanı Boris Pistorius (SPD), habersiz bir ziyaret için Ukrayna’ya geldi. Pistorius Salı sabahı trenle başkent Kiev’e geldi. Günün geri kalan kısmında Ukraynalı meslektaşı Rüstem Umerov ve Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelenskyj ile görüşmeler yapılması planlandı.


Bakanlık, bakanın ziyaretiyle Almanya’nın Ukrayna’ya verdiği desteği yeniden teyit etmek istediğini söyledi. Gezinin ana konularını Ukraynalı askerlerin eğitimi ve askeri yardım oluşturuyor. Siyasi tartışmaların yanı sıra, Avrupa yanlısı protestoların 10 yıl önce başladığı Meydan Meydanı’nda çelenk koyma töreni ve Ukrayna’daki askeri eğitim tesisine ziyaret de planlanıyor.


Bu, Pistorius’un savunma bakanı olarak göreve başlamasından bu yana Kiev’e yaptığı ikinci ziyaret. En son Şubat ayında Kiev’deydi. ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin de savaşın başlangıcından bu yana ikinci ziyareti için Pazartesi günü Kiev’e geldi.


ABD’nin Ukrayna’ya yeni askeri paketi


20:38: Ukrayna, kendi savunması için ABD’den yeni silah paketi alıyor. 100 milyon dolar (yaklaşık 91,4 milyon avro) değerindeki paket, ABD Kongresi tarafından onaylanmış askeri yardımdır. Silah paketinde diğer şeylerin yanı sıra Stinger uçaksavar füzeleri, Himars tipi çoklu roketatar ve topçu mühimmatı yer alıyor. Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky günlük video mesajında, “Özellikle, şu anda özellikle ihtiyaç duyulan daha fazla top mermisi olacak” dedi. Ona göre ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin’in Kiev ziyaretinde de silah yardımı görüşüldü.


Zelensky, görüşmelerde cephedeki durumun, oradaki olasılıkların ve Ukrayna savunmasını güçlendirmenin yollarının incelendiğini söyledi. Toplantının verimli geçtiğini ifade etti. ABD’ye “yardım konusunda devam eden liderlik rolü” nedeniyle teşekkür ediyor.


ABD Savunma Bakanı Austin, Kiev’de kaldığı süre boyunca şunları söyledi: “Böyle bir çatışmada sihirli bir değnek yoktur.” Savaş alanında doğru etkilerin elde edilebilmesi için doğru becerileri sağlamak ve bunları mantıklı bir şekilde entegre etmek önemlidir.


Zimmete para geçirme şüphesi: Zelensky siber güvenlik görevlisini kovdu


akşam 20:00: Ukrayna’da siber güvenlikten sorumlu üst düzey bir hükümet yetkilisi, fonları zimmete geçirdiği şüphesiyle görevden alındı. Kiev hükümeti, devlet kurumlarını siber saldırılardan koruyan kurumun başkanı Yuri Chchygo’nun yanı sıra yardımcısının da görevinden alındığını duyurdu.


Yolsuzlukla Mücadele Soruşturma Ajansı (SAP) ve Ulusal Soruşturma Ajansı’na (NABU) göre, Tschchygo’nun yabancı bir şirketten aşırı fiyatlara yazılım satın aldığından ve yaklaşık 1,5 milyon avroya eşdeğer parayı zimmetine geçirdiğinden şüpheleniliyor. Fonlar, aklanmak ve Chchygo’nun da dahil olduğu bir suç grubuna dağıtılmak üzere yurtdışına aktarıldı.


Chchygo iddiaları yalanladı. Mahkemede “masumiyetini kanıtlamak” istediğini söylüyor. SAP’nin Telegram çevrimiçi hizmetinde duyurduğu gibi, soruşturmalar Tschchygo ve önceki yardımcısının yanı sıra dört hükümet çalışanına da yönelik. Suçlu bulunması halinde sanık altı yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya kalacak.


Zelensky: ABD’den daha fazla top mermisi gelecek


19:45: Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky, ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ile görüşmesinin ardından yeni bir savunma paketinden bahsetti. Akşam konuşmasında şunları söyledi: “ABD’den ülkemiz için yeni bir savunma paketi var. Buna minnettarım. Özellikle artık ihtiyaç duyulan daha fazla top mermisi – mermi olacak.”
 
Üst