“Ukrayna’daki savaş durumu daha da kötüleştirdi”

BOTR

Yeni ÜyeKatolik Kilisesi başkanı Noel duasında Ukrayna’daki çatışmaların sona ermesi çağrısında bulundu. Tek bir konuya odaklandı.


Papa Francis, Noel mesajında Ukrayna’daki “anlamsız savaşa” son verilmesi çağrısında bulundu. Pazar günü Roma’nın Aziz Petrus Meydanı’nda ibadet eden binlerce kişiye “Rab (…) silahları susturma ve bu anlamsız savaşa derhal son verme gücüne sahip olanların zihinlerini aydınlatsın” dedi. “Urbi et Orbi” (şehrin ve dünyanın) şenlikli kutsaması.


Aziz Petrus Bazilikası’nın sundurmasından yaptığı konuşmada, on aylık savaşın gıda durumuna etkileri konusunda da uyarıda bulundu. Papa, dünyanın dört bir yanındaki insanların açlıktan muzdarip olduğunu söyledi. Katolik Kilisesi başkanı, “Ukrayna’daki savaş durumu daha da kötüleştirdi ve tüm nüfusu, özellikle Afganistan ve Afrika Boynuzu ülkelerinde açlık tehlikesiyle karşı karşıya bıraktı” dedi.


Papa savaşı kınadı


Papa Francis, dünya çapında radyo ve televizyonda yayınlanan konuşmasında, “Bildiğimiz her savaş, açlığa ve yiyecek silahlarına neden olarak, zaten acı çeken nüfuslara dağıtımını engelliyor” dedi. 86 yaşındaki, “yiyeceklerin yalnızca bir barış aracı olduğuna” dair bir taahhüt çağrısında bulundu.


Rusya, Şubat ayında Ukrayna’yı işgal ettiğinden beri, Papa defalarca savaşı kınadı ve barış çağrısında bulundu. Ancak aynı zamanda Vatikan, Moskova ile diyaloğu sürdürmeye çalıştı. Eleştirmenler, kilisenin başını Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i yeterince açık bir şekilde eleştirmemekle suçladılar.
 
Üst