Ulusal Tenisçi Ayla Aksu Mısır’daki Turnuvada 2. Oldu

EdwardAbaxy

Yeni Üye
Şarm El-Şeyh Bayanlar Tenis Turnuvası’nın finalinde Fransız Nahia Berecoechea ile karşılaşan ulusal tenisçi Ayla Aksu, rakibine 2-0 yenildi.


Ayla Aksu, Berecoechea ile karşılaştı

Mısır’ın Şarm El-Şeyh kentinde düzenlenen 15 bin dolar ödüllü ITF turnuvasının finalinde, dünya 602 numarası Ayla ile klasmanın 840. basamağındaki Berecoechea karşılaştı.


Maç 1 saat 6 dakika sürdü

Berecoechea, 1 saat 6 dakika süren maçı 6-2 ve 6-3’lük setlerle 2-0 kazandı.


Tenis Nedir?

Karşılıklı iki kişi ya da ikişer şahıstan oluşan kadro kapsamında oynanan, dikdörtgen düz bir kortta bedellendirilen spor kısmıdır. Oyuncular ellerinde bulunan tenis raketi ile birlikte küçük topa vurmaları üzerinden puan almaya çalışır.


Orta kısımda ise bir file bulunur ve bu file üzerinden top geçirilmeye çalışılır. Bilhassa seyretmesi pek keyifli ve bir o kadar eğlenceli, kıymetli spor kısımlarından biri olarak öne çıkar.


Tenis Nasıl Oynanır?

Tenis dikdörtgen bir kort üzerinde oynanır. Bunlar çim kort ya da toprak kort üzere farklı yapılar üzerinde kıymetlendirilir. Ortasında file bulunan bu dikdörtgen kort içerisinde oyuncular karşılıklı olarak çaba eder.


aynı vakitte oyuncuların ellerinde tenis raketleri vardır ve karşılıklı olarak küçük bir topu filenin öteki tarafına geçirmeye çalışıyorlar. Kort üzerinde hem de muhakkak çizgiler vardır ve bu çizgiler kurallara göre kıymetlendirilir. Farklı bir puanlama sistemine sahip olması üzerinden, genelde karşılıklı iki kişilik oynanan bir oyun olduğunu tabir etmek mümkün. Doğal bir daha çift olarak grup halinde de oynandığını söylemek gerekir.


Tenis Kuralları Nelerdir?

Tenis genel olarak 3 ya da 5 set olarak kıymetlendirilir. Bu bağlamda 3 setlik maçlarda 2 set alan ve 5 setlik maçlarda ise 3 set alan oyuncular maçı kazanır. Bu doğrultuda bir set oyunu kazanabilmek için ise toplamda 6 oyun oynanır. Yapılan puanlama ise genel olarak 15,30 ve 40 formunda kıymetlendirilir. Şayet 40 – 40 birliktelik üzere bir durum kelam konusu olur ise, bu biçimde tek puan üzerinden set uzar. Fileye yakın olan Karşıyaka çizgilerin içerisine kesinlikle topun denk gelmesi Birinci seferde gerekir. çabucak sonrasındaki atışlarda ise kort dışına çıkan top üzerinden oyuncu puan kaybeder.
 
Üst