Yasaklanan hurda plastik için orta yol arayışı; denetimli ithalat hazırlığı!

Ticaret Bakanlığı hurda plastik ithalatı yasağını esnetiyor. Çevrecilerin baskılarını ve bölümden gelen yansıları dikkate alan Ticaret Bakanlığı, hurda plastiği ihracatında orta yol arayışına girdi.

Hurda plastik ithalatında kesim temsilcileri ile çevrecilerin baskısı altında kalan Ticaret Bakanlığı, orta yolu bulmak maksadıyla “denetimli plastik hurda ithalatı” için çalışma başlattı. Bakanlık, ithalat yapacak şirketlerde yeterlilik ve denetim sistemi modeli üzerinde duruyor.

Yalnızca 4 ayda yüzde 135 artış

Dünya gazetesinin haberine nazaran; 2020 yılında 72,3 milyon dolarlık plastik hurda ithalatının yapıldığı Türkiye’de, 2021 yılının çabucak hemen birinci 4 ayında 2020’nin tıpkı devrine bakılırsa yüzde 135 artışla 51,2 milyon dolarlık plastik ithalatı gerçekleştirilmesi, çevrecilerin reaksiyonlarına niye olmuştu.

Etraf ve Şehircilik Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığı yaptıkları incelemede, Çin başta olmak üzere biroldukça ülkenin plastik atık ithalatını yasaklamasıyla, bu mamüllerin ulusal kuralları daha esnek ülkelere yönlendirildiği detaylarıne ulaştı.

Bunun üzerine bakanlık, plastik hurdaların Türkiye’ye girişinin büsbütün yasaklanması için 18 Mayıs’ta Resmi Gazete’de bildirim yayımlandı. Kelam konusu değişiklikle etilen polimer olarak bilinen plastik hurda ithalatının 2 Temmuz’dan itibaren büsbütün yasaklanması kararlaştırıldı.

Plastik hurda ithalatı yasağına reaksiyon gösteren Plastik Sanayicileri Derneği (PAGDER) Lideri Selçuk Gülsün, kesime sorulmadan ve tesir tahlili yapılmadan alınan bu sonucun kendilerini çıkmaza sokacağı ikazında bulunarak, “hiç bir tesir tahlili yapılmadan ve kesim temsilcileri ile fikir teatisi gerçekleştirilmeden hayata geçirilen polietilen hurdası ithalat yasağının ülkemiz plastik dalını nasıl bir çıkmaza soktuğunun bir an evvel farkına varılmalı ve kelam konusu yasak kaldırılmalı” demişti.

Orta yol arayışı

Kesimden gelen yansıları dikkate alan lakin çevrecilerin baskılarını da pahalandıran Ticaret Bakanlığı bu kere plastik hurda ithalatında orta yol arayışına girdi.

Ticaret Bakanlığı ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yetkililerinin bölümün de talepleri doğrultusunda bu bahiste yapılabileceklere yönelik bir çalışma başlatıldı. Bu kapsamda Etraf ve Şehircilik Bakanlığı nezdinde de teşebbüslerde bulunulacağı açıklandı.

Yürütülen çalışmalarda, gümrük süreçleri, yetkinlik ve kapasite üzere ölçütlere nazaran firmaların sertifikalandırılması, ithalatın muhakkak kapılardan yapılabilmesi üzere alternatiflerin ele alındığı kaydedildi.

Bu taraftaki düzenlemelerin büyük kısmının yasa gerektirmediği lakin gemi sökümünde olduğu üzere yasal desteğe sahip bir ikincil mevzuatın oluşturulmasının yararlı olacağı kararına varıldığı bildirildi.
 
Üst