Yeni Zelandalı gebe gazeteci Taliban’a sığınmıştı… Flaş karar belirtildi!

EdisonAbi

Yeni Üye
Yeni Zelandalı gebe gazeteci Taliban’a sığınmıştı… Flaş karar belirtildi!
Yeni Zelandalı gazeteci Charlotte Bellis aylardır Afganistan’da misyon yapıyor ve dünyaya ülkeyle ve Taliban idaresiyle ilgili Haberler gönderiyor. fakat Bellis’in hayatı gebe olduğunu öğrendiği günden beri büyük karmaşalara sahne olmuş durumda…

Şu anda hamileliğinin beşinci ayında olan ve çocuğunu vatanında, Yeni Zelanda’da doğurmak isteyen bayan ülkedeki Koronavirüs yasakları yüzünden bu hayalini gerçekleştiremediğini açıklamıştı. İşin daha da ilginci Afganistan’da mahsur kalan bayan, en büyük dayanağı Taliban’dan bulmuş durumda.

Charlotte Bellis, yaptığı açıklamada “Bir vakit içinder Taliban’ı bayanlara olan hali yüzünden sorguya çekiyordum, artık ise kendi ülkem için birebir şeyi yapmak zorunda kaldım. Bu epeyce acı bir ironi.” sözünü kullanmıştı.

Bellis’le ilgili haberler birkaç gündür gazete manşetlerinin üst sıralarında kendine yer bulunca Yeni Zelanda hükümeti duruma daha fazla kayıtsız kalamadı ve flaş bir açıklamayla olaya açıklık getirdi. Bugün yapılan açıklamaya göre hükümet Charlotte Bellis’in Yeni Zelanda’ya dönebilmesi ve doğumunu orada yapması için harekete geçildiğini bildirdi.

Başbakan Yardımcısı Grant Robertson’ın yaptığı açıklamaya nazaran Bellis’e ülkede koronavirüs karantinasına girecek şahıslar için ayırılmış otellerden bir adedinde oda ayrıldı. Bellis de ülkeye dönmekle ilgili başvurusunu bu gelişmeyle birlikte yeniledi ve sorun çözüldü.

AP’de yer alan habere bakılırsa Charlotte Bellis de “Mart ayı başında kızımı doğurmak için Yeni Zelanda’ya gideceğim. Konuta geri döndüğüme ve bu biçimdesi özel bir vakitte yanımda ailemin ve arkadaşlarımın olacak bulunmasına hayli keyifli oldum.” açıklamasını yaptı.

Yeni Zelanda’nın sonlara yerleştirilmiş ve askeri işçi tarafınca denetlenen karantina otelleri ülke için büyük itibar kaybı yaratmış ve tenkit oklarının amacı olmuştu. Belirli, açıklamasında kendisine dayanak olan yeni Zelanda halkına teşekkür ederken ülkesinin bu sorunu çözmek için acil adımlar atması gerektiğini de kelamlarına ekledi.

25 haftalık gebe olan Bellis ülkesine geri dönebilmek için lotarya adabı bir çekilişe katılmak zorunda kalmış ve bu gerçekleşmeyince yaptığı acil dönüş talebi de reddedilmişti.

Şu anda beş aylık gebe olan Bellis, çocuğunu Yeni Zelanda’da doğurmak istediği için ülkesine dönme talebini yetkililere iletmiş ve ret yanıtı almıştı. Yeni Zelanda’ya gidemeyen, erkek arkadaşının vatandaşı olduğu Belçika’ya da vize sorunu niçiniyle gidemeyen bayan Afganistan’da kalması gerekince Taliban’dan yardım istemek zorunda kalmıştı.

Hal bu biçimde olunca Taliban örgütü ortasındaki temaslarını arayan Bellis onlardan kendisi ve erkek arkadaşının gebeyken orada kalmalarına müsaade verilip verilmeyeceğin öğrenmek istedi. Taliban’dan verilen yanıt ise “Meraklanmayın, şayet zorda kalırsanız evli olduğunuzu söyleyin.” oldu.

Yeni Zelanda makamlarının meskenine dönmesine müsaade vermediği bir bayan gazeteciye Taliban’ın takviye vermiş olması da yalnızca Yeni Zelanda’da değil tüm dünyada büyük ses getirmişti.