Zelenskyy ABD’ye güvenli bir şekilde nasıl ulaştı?

BOTR

Yeni ÜyeVolodymyr Zelenskyj, Washington’da ABD Başkanı Joe Biden’ı ziyaret etti. Seyahat programı, o gelene kadar çok gizliydi.


Bu, savaşın başlangıcından bu yana Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskyj’in ilk yurt dışı gezisiydi ve sonuna kadar iyi korunan bir sırdı. Şimdi ortaya çıktı: Selenskyj, Polonya’dan bir ABD hükümet uçağıyla getirildi. Amerikan televizyon kanalı CNN’e göre, gemide Amerikan güvenlik personeli bulunuyordu.


Güvenlik nedenleriyle doğrudan Kiev’den uçamadığı için şirket Salı günü geç saatlerde Polonya’ya gizli bir tren yolculuğuyla başladı. Özel yayın kuruluşu TVN tarafından yayınlanan görüntülere göre, ertesi sabah Polonya’nın güneyindeki Peremyshl kentine vardı ve burada ABD’nin Ukrayna Büyükelçisi Bridget Brink ile tren istasyonunda görüldü.


Polonya’da, Çarşamba günü öğle saatlerinde Washington’un yaklaşık 20 kilometre güneydoğusundaki Maryland’deki Andrews Ortak Üssü’ndeki ABD askeri havaalanına inen bir ABD hükümet uçağına bindi. Oradan da ilk önce geleneksel olarak yabancı misafirlerin indikten sonra kısa bir süre konakladıkları Blair House’a gittik. Sosyal medyadaki fotoğraflar, Beyaz Saray’ın karşısındaki binada dalgalanan Ukrayna bayrağını gösteriyor. Selenskyj daha sonra arabayla Biden’ın resmi konutuna giden kısa mesafeyi kat etti.


Konuya aşina bir ABD hükümet yetkilisi, “Tabii ki yolculuk, nihayetinde onun (Zelensky’nin) kararıydı. Tüm güvenlik parametrelerinin karşılandığı sonucuna vardı,” dedi. Twitter kullanıcılarının gözlemlerine göre, hükümet uçağı Atlantik’i geçerken Batılı savaş gemileri ve uçakları tarafından izleniyordu.
 
Üst